Doğa Tutkunlarının Mutlaka İzlemesi Gereken 5 Film

Çekilebilecek en güzel sinema filminden bile daha büyüleyici manzaralara bakmak istiyorsanız kendinizi doğaya bırakmanız gerek. Ancak maalesef ki bu her zaman mümkün olmuyor. O halde dünyanın dört bir yanındaki olağanüstü doğal güzellikleri karşımıza çıkaran filmlere bir şans verebiliriz. İşte hem hikayeleri hem de atmosferleriyle doğa tutkunlarının mutlaka ilgisini çekeceğini düşündüğümüz 5 doğayla ilgili film önerisi…

Into The Wild (2007)

Into The Wild

Mystic River, Milk ve 21 Grams gibi filmlerden tanıdığımız dünyaca ünlü oyuncu Sean Penn’in en önemli yönetmenlik deneyimlerinden biri olan Into The Wild, 2007 yılında çekilmiş. Yazar Jon Krakauer’in 1996 yılında yayımladığı ve film ile aynı isme sahip olan romanından uyarlanan Into The Wild’ın başrolünde Emile Hirsch yer alıyor. Gerçek bir hikayeden esinlenilmiş olan film, doğayla iç içe olma fikrini tam anlamıyla yaşamak isteyen bir gencin hikayesini anlatıyor. 2008 yılında iki dalda Oscar’a aday olan Into The Wild, birçok doğa tutkununun favori filmleri listesinde en üst sıralarda yer alıyor.

Okja (2017)

Okja

Koreli yönetmen Bong Joon Ho’nun adı, özellikle 2019 yılında Parasite filmiyle aldığı En İyi Film dalında aldığı Oscar ödülünden sonra çok daha geniş kitlelerce duyulmaya başladı. Dahi yönetmenin Parasite filminden iki yıl önce çektiği Okja ise oldukça çarpıcı bir hikayeye sahip. Gıda endüstrisi ve bu endüstrinin doğaya ve hayvanlara etkileri üzerine güçlü bir eleştiri getiren film, küçük bir kızın laboratuvar ortamında yaratılmış bir “süperdomuz” ile dostluğunu anlatıyor. Parasite’in yanı sıra Snowpiercer ve Memories of Murder gibi oldukça etkileyici yapıtlara da imzasını atan Bong Joon Ho, Okja filminde de alışılmış tarzını sürdürüyor.

Cast Away (2000)

Cast Away

Çok sayıda klasikte başrolü üstlenen Tom Hanks, 2000 yılı yapımı Cast Away filminde Back To The Future, Forrest Gump gibi filmlerin de yönetmeni olan Robert Zemeckis ile bir kez daha işbirliğine gitmiş. Filmde, bir uçak kazası sonucu ıssız bir adaya düşen bir FedEx çalışanını canlandıran Hanks, performansıyla 2001 yılında En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’a da aday gösterilmiş. Modern dünyaya fazlasıyla adapte olmuş bir insanın doğayla önce mücadelesini daha sonra ise işbirliğini gözler önüne süren film, oldukça etkileyici bir yapım.

Captain Fantastic (2016)

Captain Fantastic

The Lord of the Rings filmindeki Aragorn rolü sayesinde geniş kitlelerce tanınan, son yıllarda ise En İyi Film dalında Oscar’ı kazanan Green Book da dahil olmak üzere birçok iddialı yapımda görmeye başladığımız Viggo Mortensen, Captain Fantastic filminin başrolünü üstleniyor. Yönetmenlik koltuğunda Matt Ross’un yer aldığı yapım, 2016 yılında çekilmiş. Amerika’nın Pasifik ormanlarında 6 çocuğuyla birlikte izole bir yaşam sürmeye karar veren Ben Cash’in hikayesini anlatan film, modern yaşam ve doğanın çatışmasını oldukça etkileyici bir dille ele alıyor.

A Good Year (2006)

A Good Year

Dünyaca ünlü yönetmen Ridley Scott’ın imzasını taşıyan A Good Year filminde başrolde Russell Crowe yer alıyor. Yatırım danışmanı olarak hayatını sürdüren Max Skinner’ın amcasından kalan miras sebebiyle Fransa’nın Provence kasabasına gitmesiyle başlayan hikaye, bölgenin olağanüstü doğal güzelliklerini gözler önüne seriyor.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir