Mutlaka İzlemeniz Gereken Doğa Filmleri

Mutlaka İzlemeniz Gereken Doğa Filmleri

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2024

Kendimizi en huzurlu hissettiğimiz yerlerin başında evimiz ve doğa geliyor. Bu ikisi birbirinden çok farklı gibi görünse de aslında aynı şeyi temsil ediyor. Biz, her ne kadar şehir yaşamına alışmış olsak da doğanın asıl evimiz olduğunu biliyoruz. Doğada olamadığımız zamanlarda, ona yakın olmak için doğa temalı filmler imdadımıza yetişiyor.

Doğa, her ne kadar bilinmezlikler ve tehlikelerle dolu olsa da gördüğümüz bir gün batımı manzarası, aniden yağan bir yaz yağmuru, sevimli bir orman canlısı içimizi sıcacık yapmaya yetiyor. Bunu bilen yönetmenler de filmlerinde bol bol bu ögeleri kullanmaya ve bizi tekrar tekrar doğaya hayran bırakmaya devam ediyor. 

En İyi Doğa Filmleri

Mutlaka İzlemeniz Gereken Doğa Filmleri
Fotoğraf: Willian Justen de Vasconcellos

Bazen tehlikeli, bazen eğlenceli ama çoğu zaman mücadele dolu bir yer doğa. Hiçbir zaman uyumayan ve hayat döngüsüne devam eden bu yer, içerisinde milyonlarca canlıyla birlikte bizi de kapsıyor. Zaman zaman uzaklaştığımız bu yere biraz daha yaklaştığımız anlarda ise unutulmaz maceralar bizi bekliyor.

Bu maceraları evlerimize taşıyan birbirinden güzel yapımları sizin için listeledik. İşte en iyi doğa filmleri…

Into The Wild (2007) | IMDB: 8.1

Tür: Macera, Dram, Biyografi

Süre: 2 s. 28 dk. 

Yönetmen: Sean Penn

Platform: Apple TV

Mystic River, Milk ve 21 Grams gibi filmlerden tanıdığımız dünyaca ünlü oyuncu Sean Penn’in en önemli yönetmenlik deneyimlerinden biri olan Into The Wild, doğaya dönüş filmleri arasında öne çıkıyor. Yazar Jon Krakauer’in 1996 yılında yayımladığı ve film ile aynı isme sahip olan romanından uyarlanan Into The Wild’ın başrolünde Emile Hirsch yer alıyor. 

Gerçek bir hikayeden esinlenilmiş olan film, doğayla iç içe olma fikrini tam anlamıyla yaşamak isteyen bir gencin hikayesini anlatıyor. 2008 yılında iki dalda Oscar’a aday olan Into The Wild, IMDB yüksek doğa filmleri arasında olmasının yanı sıra birçok doğa tutkununun favori filmleri listesinde en üst sıralarda yer alıyor.

Okja (2017) | IMDB: 7.3 

Tür: Macera, Dram, Aksiyon

Süre: 2 s. 

Yönetmen: Bong Joon Ho

Platform: Netflix

Koreli yönetmen Bong Joon Ho’nun adı, özellikle 2019 yılında Parasite filmiyle aldığı En İyi Film dalında aldığı Oscar ödülünden sonra çok daha geniş kitlelerce duyulmaya başladı. Dahi yönetmenin Parasite filminden iki yıl önce çektiği Okja ise oldukça çarpıcı bir hikayeye sahip. Gıda endüstrisi ve bu endüstrinin doğaya ve hayvanlara etkileri üzerine güçlü bir eleştiri getiren film, küçük bir kızın laboratuvar ortamında yaratılmış bir “süperdomuz” ile dostluğunu anlatıyor. Parasite’in yanı sıra Snowpiercer ve Memories of Murder gibi oldukça etkileyici yapıtlara da imzasını atan Bong Joon Ho, Okja filminde de alışılmış tarzını sürdürüyor.

Cast Away (2000) | IMDB: 7.8 

Tür: Macera, Dram, Romantik

Süre: 2 s. 23 dk.

Yönetmen: Robert Zemeckis

Platform: Netfli

Çok sayıda klasikte başrolü üstlenen Tom Hanks, 2000 yılı yapımı Cast Away filminde Back To The Future, Forrest Gump gibi filmlerin de yönetmeni olan Robert Zemeckis ile bir kez daha iş birliğine gitmiş. 

Netflix doğa filmleri arasında bulunan yapımda bir uçak kazası sonucu ıssız bir adaya düşen bir FedEx çalışanını canlandıran Hanks, performansıyla 2001 yılında En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’a da aday gösterilmiş. Modern dünyaya fazlasıyla adapte olmuş bir insanın doğayla önce mücadelesini daha sonra ise iş birliğini gözler önüne süren film, oldukça etkileyici bir yapım.

Captain Fantastic (2016) | IMDB: 7.8

Mutlaka İzlemeniz Gereken Doğa Filmleri

Tür: Komedi, Dram

Süre: 1 s. 58 dk.

Yönetmen: Matt Ross

Platform: Apple TV

The Lord of the Rings filmindeki Aragorn rolü sayesinde geniş kitlelerce tanınan, son yıllarda ise En İyi Film dalında Oscar’ı kazanan Green Book da dahil olmak üzere birçok iddialı yapımda görmeye başladığımız Viggo Mortensen, Captain Fantastic filminin başrolünü üstleniyor. Yönetmenlik koltuğunda Matt Ross’un yer aldığı yapım, 2016 yılında çekilmiş. Amerika’nın Pasifik ormanlarında 6 çocuğuyla birlikte izole bir yaşam sürmeye karar veren Ben Cash’in hikayesini anlatan film, modern yaşam ve doğanın çatışmasını oldukça etkileyici bir dille ele alıyor.

A Good Year (2006) 

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Süre: 1 s. 57 dk.

Yönetmen: Ridley Scott

Platform: Disney Plus

Dünyaca ünlü yönetmen Ridley Scott’ın imzasını taşıyan A Good Year filminde başrolde Russell Crowe yer alıyor. Yatırım danışmanı olarak hayatını sürdüren Max Skinner’ın amcasından kalan miras sebebiyle Fransa’nın Provence kasabasına gitmesiyle başlayan hikaye, bölgenin olağanüstü doğal güzelliklerini gözler önüne seriyor.  

The Revenant (2015) | IMDB: 8.0 

Tür: Aksiyon, Dram, Macera

Süre: 2 s. 36 dk.

Yönetmen: Alejandro G. Inarritu

Platform: Netflix

Yayınlandığı andan itibaren büyük ses getiren ve Oscar ödüllü doğa filmleri arasında yer alan The Revenant, Michael Punke’nin aynı adlı romanından sinemaya uyarlandı. 

Filmde, hayvanları kürkü için avlayan bir grup içerisinde yer alan Hugh Glass, bir ayının saldırısına uğruyor. Yollarına devam etmek için Grass’ı geriden bırakan ekip, bunu yaparken Grass’ın oğlunu da öldürüyor. Ağır yaralı olan fakat doğayı çok iyi tanıyan Grass ise hayatta kalmak için büyük bir mücadele veriyor. 

En iyi vahşi doğa filmleri arasında gösterilen ve görüntüleri ile izleyiciyi kendine hayran bırakan The Revenant, mutlaka izlemesi gereken yapımlar arasında. 

Leave No Trace

Mutlaka İzlemeniz Gereken Doğa Filmleri

Tür: Dram, Macera

Süre: 1 s. 49 dk.

Yönetmen: Debra Granik

Platform: BluTV

Ormanda geçen macera filmleri, genellikle kahramanların bir zorunluluk nedeniyle burada olmasını konu alır. Fakat Leave No Trace’de baba Will ve kızı Tom tamamen kendi istekleri ile yaşamlarını şehirden uzakta sürdürüyor.

Savaş sonrası yaşadığı travma nedeniyle insan içine karışmakta zorlanan Will, yaşamak için kendine bir orman seçiyor. Burada tamamen doğal kaynaklardan ihtiyaçlarını karşılayan ikili, bir gün yakalanıyor ve sosyal hizmetler yetkilileri tarafından bir yere yerleştiriliyor. Will, bir süre sonra yeniden doğaya kaçma planları yapsa da Tom yavaş yavaş şehir yaşamının rahatlığına alışmaya başlıyor.

The Grey (2011) | IMDB: 6.7 

Tür: Dram, Macera, Aksiyon

Süre: 1 s. 57 dk.

Yönetmen: Joe Carnahan

Vahşi doğada yaşam sanıldığından daha zor olabilir. Başrolde Liam Neeson’ın yer aldığı ve doğa aksiyon filmleri içerisinde soluksuz izleyeceğiniz The Grey, bir uçak kazası sonrası bir ekibin hayatta kalma çabasını anlatıyor. Hem aç kurtlar, hem dondurucu soğuk hem de aldıkları yaralar ile uğraşmak zorunda kalan ekip, yaşama içgüdüsünün ne kadar güçlü olabileceğini bize gösteriyor. 

Tracks (2013) | IMDB: 7.1 

Tür: Dram, Macera, Biyografi

Süre: 1 s. 52 dk.

Yönetmen: John Curran

Gerçek bir hikayeden uyarlanan ve Robyn Davidson’ın hayatını anlatan yapım, 1977 yılında Avustralya çöllerinde geçen bir yolculuğu anlatıyor. Hint Okyanusu’na ulaşmak için 2.700 kilometrelik bir yolu kat etmek zorunda olan Davidson, bu yolculuk için uzun süre hazırlık yapıyor. 

National Geographic sponsorluğu ile gerçekleşen bu yolculukta Davidson develeri ve köpeğiyle tek başına. Çöl sıcağı, vahşi hayvanlar ve yerlilerle yaşadıkları ise yolculuğu hayal edilenden çok farklı bir boyuta taşıyor. 

Doğa macera filmleri arasında ilham veren bir hikayeye sahip olan bu kendini bulma yolculuğu, kararlı ve inançlı olduğumuzda neleri başarabileceğimizi bize gösteriyor. 

A Walk In The Woods (2015) | IMDB: 6.3 

Tür: Komedi, Macera, Biyografi

Süre: 1 s. 44 dk.

Yönetmen: Ken Kwapis

Doğa temalı filmler listemizde son sırada oldukça eğlenceli bir macera var. Uzun süre gezi yazıları yazmış Bill, 10 yıl boyunca İngiltere’de karısıyla sakin bir hayat sürer. Yeniden Amerika’ya döndüğünde ise içindeki maceracı ruh canlanır ve Appalachian Yürüyüş Patikası’nı geçmeye karar verir. Fakat hayatında artık iki değişken vardır. İkli 60 yaşında olması, ikincisi ise bu yolculukta ona eşlik edecek olan ve tamamen farklı bir gezi anlayışına sahip arkadaşı Stephen