Check-in Nedir? Nasıl Check-in Yapılır?

Check-in Nedir? Nasıl Check-in Yapılır?

Uçak yolculuğu yapacak kişiler uçuşu gerçekleştirebilmeleri için check-in yaptırmaları gerektiği bilgisini alırlar. Ancak ilk defa uçağa binecek kişilerin bu işlem hakkında bilgi sahibi olmamaları mümkündür. Bu durumda da check-in nedir ve nasıl yapılır sorularının cevapları aranır. Uçak yolculuğu yapacak kişilerin bilgi sahibi olmasını sağlayacak check in işlemleri ve işlemlerin yapılış detayları şunlardır…

Check-in Nedir? Neden Check-in Yapılır?

Check-in uçak yolculuğu yapmak amacıyla uçak bileti alan kişilerin yaptırmaları gereken bilet kontrol, pasaport kontrol ve bagaj verme işlemlerine verilen isimdir. Bu işlemler, uçağın kalkış saatine 24 saat öncesinde yapılmaya başlanır ve uçuştan 1 saat öncesine kadar devam eder. Bu işlemlerin sorunsuz tamamlanmasıyla uçuş gerçekleşir.

Bilet ve pasaport kontrol ile bagaj işlemlerin kapsayan check in yapma nedenleri şunlardır:

 • Yolcuların zamandan tasarruf etmelerini sağlamak
 • Yolcuların uçuş saatini öğrenmelerini sağlamak
 • Uçağa binecek yolcuların pasaport, vize ve uçak bileti kontrollerini yapmak
 • Yolcularda bulunan biletlerin geçerli olup olmadığını kontrol etmek
 • Uçağa binmek konusunda zorluk yaşayan yolculara yardımcı olmak
 • Yolcuların uçağa ve uçak koltuklarına uygun şekilde yerleştirilmesini sağlamak
 • Yolcuların valiz ve çanta gibi bagajlarının kontrol edilmesini sağlamak
 • Yolcu bagajlarının uçaklara uygun şekilde alınması ve yerleştirilmesini sağlamak
 • Uçağa binecek yolcuların koltuk numaralarının belirlenmesini sağlamak

Uçak seyahati yapacak kişilerin mutlaka check-in işlemlerini yapması veya yaptırmaları gerekir. Bu işlemleri yaptırmayan kişilerin uçağa binmeleri ve dolayısıyla uçuşu gerçekleştirmeleri mümkün olmaz.

Nerelerden Check-in Yapılır?

Nerelerden Check-in Yapılır?

Fotoğraf: Phil Mosley

Uçak bileti alan kişilerin check-in işlemlerini yapabilecekleri dört farklı yer bulunur. 

Bu yerler şu şekilde sıralanır:

 • Hava yolu web siteleri
 • Online bilet satış siteleri
 • Mobil uygulamalar 
 • Havalimanları 

Her bir kanaldan yapılan check-in işlemleri farklılık gösterir. Zamandan kazanç sağlamak isteyen kişiler işlemi online olarak gerçekleştirmeyi tercih ederler. Bunun için uçak biletini aldıkları web sitelerini, hava yolu sitelerini ve mobil uygulamaları kullanırlar.

Havalimanında check-in ise internette işlem yapmayı tercih etmeyen veya güvensiz bulan kişiler tarafından tercih edilir. Böylelikle görevliler tarafından biletin hazırlanması, koltuk numarasının belirlenmesi ve bagajın teslim işlemleri gerçekleştirilir.

Online Check-in Nasıl Yapılır?

Bilet ve koltuk numarası belirleme işleminin online olarak yapılması online check-in olarak adlandırılır. Online check-in yapabilmek için yolcuların ilk olarak uçak biletlerini satın almış olmaları gerekir. Çünkü bilet alımı sonrasında verilen PNR (rezervasyon) numarası işlemin yapılabilmesi için gerekli olan bir numaradır. 

Bilet alarak PNR numarasına sahip olan kişiler ad ve soyadlarını kullanarak bilet kontrol ve koltuk numarası belirleme işlemini gerçekleştirirler. İşlem için hem numaranın hem de ad soyadın girilmesi gerekir.

Online check-in işleminde koltuk belirleme hava yolu firmalarına ve koltukların uygunluk durumuna bağlı olarak yapılır. İşlemi yapan kişiler koltuk belirleme bölümü aktif olursa istedikleri koltuğu seçerek uçakta oturacakları bölümü belirlerler. 

Check-in esnasında bilet ve koltuk numarası seçimi dışında talep edilen ek hizmetler varsa hizmet seçimi de yapılır. Böylelikle yolcuların uçakta daha rahat yolculuk yapmaları ve yolculuk boyunca diledikleri hizmetleri almaları mümkün olur.

İşlemi online olarak yapmak isteyen kişiler genellikle check-in işlemi için ücret ödemezler. Ancak bazı hava yolu firmalarında ücret talebi de görülür. Bu durumda işlemin onaylanması için ücretin ödenmesi gerekir. 

Uçak yolculuğu için online uçak bileti check in yapma süresi vardır ve işlemlerin bu süre içinde yapılması gerekir. Check-in işlem süresi ise seyahatten 72-24 saat öncesinden başlayarak seyahate 1 saat kala sona erer. Bu süreyi kaçıran kişilerin online check-in yapmaları mümkün olmaz.

Online Check-in Nereden Yapılır?

Online Check-in

Fotoğraf: CardMapr.nl

“Online check in nasıl yapılır?” sorusunun cevabını öğrenen kişiler nereden yapacaklarının arayışına girerler. Check-in işleminin online yapılması için kullanılması gereken adresler hava yolu şirketlerinin internet sitesi adresleridir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu, uçak bileti hangi hava yolu şirketine ait uçuş içinse online check-in işleminin o hava yolu şirketi web sitesinden yapılması gerektiğidir. Bunun için yolcuların biletlerini incelemeleri, ilgili siteye ulaşmaları ve işlemi gerçekleştirmeleri gerekir.

Hava yolu şirketlerine ait web sitelerine girişin ardından Online Check-In bölümüne ulaşılır. Bu bölümde yolcu ad ve soyadı ile PNR kodu (rezervasyon) bölümleri doldurulur. Bilgiler yazıldıktan sonraysa Devam butonuna tıklanarak ek hizmet belirlemesi yapılır. Tüm işlemler yapıldıktan sonra işlem onaylanır. Böylelikle uçuş için havalimanına giden kişiler bilet ve koltuk numarası için işlem yaptırmak zorunda kalmazlar. Ayrıca online bilet işlemlerinde firma web siteleri dışında mobil uygulamaların kullanılması da mümkündür.

Online check-in sayesinde bilet işlemleri tamamlanmış olur. Ancak yolculuk için bagaj bulunuyorsa bagaj işlemleri için havalimanındaki kontuarlara gitmek gerekir. Kontuarlarda bagaj işlemleri nedeniyle zaman kaybetmek istemeyenlerinse valizlerini seyahat kurallarına uygun hazırlamış olmaları lazımdır.

Online Check-in Yapmak Zorunlu Mu?

Uçak yolculuğu yapacak kişilerin merak ettiği sorular arasında “Uçak bileti check in nasıl yapılır, online check-in yapmak zorunlu mu?” soruları bulunur. İşlemin online yapılması konusunda herhangi bir zorunluluk yoktur. Ancak işlem için web sitesi veya mobil uygulama gibi online yolların kullanılması kişileri zamandan tasarruf etmelerine yardımcı olur. İnternetten check-in yapan yolcular, havalimanlarında bulunan kontuarlarda uzun kuyrukları beklemek ve uçağa gecikmek gibi sıkıntılardan kurtulma imkanı elde ederler.

Yolcuların zamandan tasarruf etmelerine yardımcı olan online check-in, özellikle uçuşta kayıtlı bagajı olmayan kişiler veya yalnız el bagajı bulunanlar için avantaj sağlar. Bu kişiler bagaj işlemi yaptırmayacakları için ellerinde bulunan biniş kartlarını uçak kapılarının bulunduğu alandaki kontrol görevlilerine göstererek uçaklarına binerler. Böylelikle diğer yolculardan önce uçağa yerleşme ve uçağa biniş kapısında yaşanan yığılma durumu ile karşılaşmaktan kurtulurlar.

Havalimanında Check-in Nasıl Yapılır?

Havalimanında Check-in Nasıl Yapılır?

Fotoğraf: Nick Fewings

Bilet ve koltuk numarası işlemlerini online olarak yapmayan kişiler havalimanında uçak check in nasıl yapılır diye merak ederler. Havalimanlarında bu işlemin yapıldığı bölüm, hava yolu firmasına ait bankolardır. Bu bankolara pasaport ve kimlik belgeleriyle gidilir. Görevlilere uçuş güzergahı ve uçuş saati bilgileri verilir. Bu bilgilerin teyit edilmesinin ardından bagaj varsa bagajın tartım işlemi gerçekleştirir. Kayıtlı bagajın belirlenen sınırları aşması durumunda ek ücret ödenmesi talep edilir. Ücretin ödenmesiyle birlikte bagaj etiketi hazırlanır. Bu işlemin ardından uçuş kartı basılarak yolcuya teslim edilir.

Uçuş kartının edinilmesi sayesinde yolcu uçağa binmek için hazır hale gelir. Uçağa biniş kapılarının açılmasıyla birlikte de kapıdan geçiş yaparak uçağa yerleşmek mümkün olur. Bu işlemlerin gerçekleşmesi, özellikle check-in işlemleri için sınırlı bir süre kalmışsa uzun kuyrukların yaşanmasından dolayı uzun süre beklemeyi gerektirir. Bu bekleme sürecinden kurtulmak ve uçağa zamanında binmek isteyen kişiler havalimanları yerine online check-in işlemlerini tercih ederler.

Havalimanında firma bankoları yanı sıra check-in işlemi için kullanılabilecek kiosklar vardır. Bu kiosklar, kişilerin check-in işlemini kendi kendilerine yapmalarını sağlar. Pasaport bilgilerini ve PNR kodlarını bu makinelere giren yolcular, biniş kartlarını bastırabilir. 

Kapak fotoğrafı: Proxyclick Visitor Management System