İlk Defa Uçak Yolculuğu Yapacak Kişilerin Bilmesi Gerekenler

İlk Defa Uçak Yolculuğu Yapacak Kişilerin Bilmesi Gerekenler

Hızlı ve konforlu bir yolculuk yapmak için uçak seyahati tercih edilse de diğer alternatiflere göre yolculuk öncesi yapılan işlemler daha fazladır. Ayrıca bagaj işlemi gibi basit görünen adımlar dahi diğer ulaşım araçlarına kıyasla farklı seyreder.  Peki, ilk defa uçak yolculuğu yapacak kişilerin bilmesi gerekenler nelerdir? 

  • Bilet alma işlemini tamamladığınızdan emin olun: Uçak biletinizi online olarak alıyorsanız PNR numarınızın size ulaşması gerekir. Bu sayede bilet alma işlemini tamamladığınızdan emin olabilirsiniz.
  • Bagaj hazırlığı: Uçak biletinizi satın aldıktan sonra yapacağınız ilk işlerden biri bavulunuzu hazırlamaktır. Havayolu şirketinin belirlediği kurallar çerçevesinde bu hazırlığı yapmalısınız.
  • Havalimanına varış saatinize dikkat edin: Havalimanına uçak kalkış vakti gelmeden yaklaşık 2 saat önce varmanız gerekir. Yurt dışına seyahat edecekseniz bu süre uçuştan 3 saat öncesi olmalıdır.
  • Check-in işlemini unutmayın: Uçak seyahati öncesinde check-in işlemini online olarak ya da havalimanında yapmanız gerekir.
  • Check-in sonrasında belgelerinizi kolay ulaşabileceğiniz yerlerde tutun: Kimlik, pasaport gibi belgelerinizi check-in sonrasında da yakınınızda tutmalısınız. Ayrıca bagaj fişinizi kaybetmemeye dikkat edin.
  • Uçağa binmek için doğru kapıda beklediğinizden emin olun: Kapı numaranızı kontrol edip doğru alanda beklediğinizi teyit edin ve uçağa geçiş için talimatları takip edin.
  • Uçuş sırasında ve sonunda anonslara göre hareket edin: Uçağa bindiğinizde kabin bagajınız varsa üstte yer alan dolabı kullanabilirsiniz. Akabinde koltuğunuza yerleşip görevlilerin anonslarını beklemeye geçin. Talimatlara göre hareket edip uçak seyahatinizi tamamlayabilirsiniz. Bagajınızı ise havalimanındaki yönlendirme tabelalarını takip ederek belirlenen alanda bekleyebilirsiniz.

Uçak Bileti Satın Alma İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

İlk Defa Uçak Yolculuğu Yapacak Kişilerin Bilmesi Gerekenler
Fotoğraf: Nicole Geri

İlk kez uçakla seyahat edenler için “Uçak bileti alma aşaması nasıl gerçekleşir?’’ sorusuna yanıt vermek gerekir. Bilet satın almak için havalimanında havayolu şirketlerinin ofisine gidebilirsiniz veya daha kolay yöntem olan online bilet satın almayı tercih edebilirsiniz. İki seçenekte de nüfus cüzdanı bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca ödeme yapmak için online bilet alırken banka veya kredi kartınızı kullanmanız gerekir. 

Online bilet satın almak için dilerseniz havayolu şirketlerinin web sitesini, dilerseniz aracı web sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Web sitesinde bilet satın alma bölümünde gideceğiniz yeri seçip bilet araması yaptıktan sonra uçağınızı seçip ödeme ekranına geçebilirsiniz. Ödeme işlemini de tamamladıktan sonra uçuş kartınız, PNR numaranız size mail veya SMS yoluyla ulaşır.

Verimli Bavul Hazırlığı Nasıl Olmalıdır?

Uçak seyahati için kabin bagajı taşımak sizi valiz verme ve bekleme işlemlerinden kurtarır. Dolayısıyla kabin bagajı limitlerine uygun bir bavul hazırlamak iyi bir seçim olabilir. Kabin bagajı limitlerine uymak için ise verimli bir bavul hazırlığı şarttır. ilk olarak yanınıza az ve öz eşya almaya dikkat edin. Seyahat sürenize ve gideceğiniz yerlere göre kıyafet ve eşya listesi yapın. Akabinde verimli bavul yerleştirme için eşyaları fazla yer tutmayacak şekilde düzenlemelisiniz. Bu kapsamda kıyafetleriniz rulo yapmayı deneyebilirsiniz. Gözlük kılıfını, şapka içini, ayakkabı içini, gömlek yakalarının iç kısmını kullanmak da size alan kazandırabilir. Aynı zamanda havayolu şirketinin belirlediği sıvı limiti gibi kurallara uyduğunuzdan emin olmalısınız. Son olarak listenizi kontrol edip bavulunuzda eksik olmadığını teyit etmeyi unutmayın.

Check-in İşlemi Nasıl Yapılır?

İlk Defa Uçak Yolculuğu Yapacak Kişilerin Bilmesi Gerekenler
Fotoğraf: Chuttersnap

Bilet satın alma işleminde olduğu gibi check-in için de online ve fiziksel olarak iki opsiyon karşınıza çıkar. Havalimanında veya online ortamda check-in işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Havalimanında check-in yapmak için kimliğiniz yanınızda olmalı ve havayolu şirketinizin bankosunu bulup sıraya girmelisiniz. Görevli, uçuş saati ve seyahat edeceğiniz lokasyon gibi bilgileri sizden öğrenir ardından bagajınızı tartar, bagaj etiketinizi ve biniş kartınızı size teslim eder.

Online check-in, havalimanında yapılan check-in ile kıyaslandığında hem zamandan tasarruf sağlar hem de oldukça pratiktir. Biletinizi satın aldıktan sonra online check-in ibaresine tıklayıp talimatları takip ederek check-in işleminizi tamamlayabilirsiniz. İşlem tamamlandığında PNR numaranız size mail veya SMS yoluyla iletilir. PNR numarasına ek olarak size bir QR kod ulaştırılır ve bunu biniş kartı olarak kullanabilirsiniz.

Uçağın Kalkışına Ne Kadar Süre Kala Bekleme Alanında Olmalıyım?

Uçak seyahatinize sorunsuz şekilde başlamak için uçağınızın kalkışından 2 saat önce havalimanında olmalısınız. Uçuşunuz yurt dışına ise uçak kalkış vaktinden 3 saat önce havaalanında olmanız gerekir. Havalimanında check-in işlemi ve bagaj teslimi sonrasında uçağa biniş kapısına gitmelisiniz. Uçağa biniş kapıları ise genellikle uçuştan 15 dakika önce kapanır. Bu alana da uçuştan en az yarım saat önce varmanızda fayda var.

Uçaktan İnince Bagaj Nereden Alınır?

İlk Defa Uçak Yolculuğu Yapacak Kişilerin Bilmesi Gerekenler
Fotoğraf: Dimitri Karastelev

Uçak yolculuğunuz tamamlandığında bagajınızı almak için bagaj teslim salonuna yönelmelisiniz. Konveyör bant üzerinden bagajınızı teslim alabilirsiniz. Doğru konveyör bandı bulmak için yönlendirme tabelalarını takip ederek sizin uçağınızın bagajlarının teslim edildiği kısmı görebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Briana Tozour