Ucuz Uçak Bileti Almak İçin 5 İpucu

Ucuz Uçak Bileti Almak İçin 5 İpucu

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2022

Uçakla seyahat etmek hem zaman hem de konfor açısından oldukça caziptir. Uçağın avantajlarından faydalanmak isteyenler aynı zamanda bileti olabildiğince hesaplı şekilde almaya çalışır. Bu doğrultuda ucuz bilet almak için bazı günler hatta saatler fırsat olabilir. İşte ucuz uçak bileti almanın yolları…

Uyguna Uçak Bileti Almanın 5 Yolu

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Fotoğraf: Alexander Schimmeck

Seyahat bütçesini rahatlatmak için ucuz bilet almak akla ilk gelecek seçeneklerden biri olur. Ucuza bilet almak için ise denenebilecek birkaç alternatif vardır. Aradığınız uygun bileti bulmak için izleyebileceğiniz yollardan 5 tanesi şunlardır:

Bileti Erken Almak: Seyahat planını erken yapmak hemen hemen her harcama için belli oranda tasarruf imkanı sağlar. Uçak biletini seyahattan en az 1 ay önce almak da yakın tarihli uçuşlara kıyasla genellikle daha hesaplı olur.

Bilet Almak İçin Tercih Edilen Günler: Uçakla seyahati uyguna getirmek için bileti alacağınız gün de önemlidir. Bu durum pek çok değişkene bağlıdır fakat araştırmalara göre pazartesi günleri uygun fiyatlı biletler bulmanız diğer günlere kıyasla daha olasıdır. Bayram gibi özel günlerde ise bu durum geçersiz olur.

En Ucuz Rota: Uçağın aktarmalı veya aktarmasız olması bilet fiyatına etki eder. Genellikle aktarmasız uçuşlar daha uygundur. Bu doğrultuda uçakların rotalarına da dikkat ederek seçim yapmak gerekir.

Uçak Bileti Arama Motorları: Ucuz bilet almak için fiyatları karşılaştırmak kaçınılmazdır. Bunu kişisel olarak yapmak çok zor olabilir. Uçak bileti arama motorları güncel fiyatları karşılaştırır ve en ucuz bileti bulmanıza yardımcı olur.

Farklı Havalimanı: En yakındaki havalimanını kullanmak oldukça konforludur. Fakat bilet fiyatlarının havalimanına bağlı olarak da değişebileceğini göz önünde buldurmak gerekir. Dolayısıyla alternatif havalimanlarına bakmak uyguna bilet alma fırsatı bulmanızı sağlayabilir.

En Ucuza Uçak Bileti Hangi Günler Alınır?

Ucuz Uçak Bileti Almak İçin 5 İpucu

Fotoğraf: Pascal Meier

Uygun fiyata uçak bileti almak için satın alma işleminin yapılacağı güne de dikkat edilmelidir. Bazı günlerde daha avantajlı tekliflerle karşılaşmak olasıdır. Araştırmalara göre pazartesi günleri satılan biletler diğer günlerle kıyaslandığında daha ucuz görünüyor. Pazartesi bilet alamayanlar ise perşembe günü de ucuz bilet bulabilir. Cuma günleri ise tersi şekilde daha pahalı biletlerle karşılaşılma ihtimali yüksek. Fakat bu durumun her zaman geçerli olmadığını belirtmeliyiz.

En Uygun Uçak Bileti Hangi Saatler Arasında Alınır?

Uçak biletini uyguna getirmek için biletin satın alındığı saat de önemli olabilir. Pazartesi günleri biletlerin daha ucuz olma ihtimalinin yanı sıra pazartesi saat 15.00’te ucuz uçak bileti ile karşılaşma olasılığı daha fazladır. Pazartesi 15.00’e ek olarak 18.00’i de göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır. 

Araştırmaların gösterdiği diğer alternatif ise perşembe saat 18.00. Cuma günleri saat 14.00’te ise biletler görece daha pahalı olabilir. Aynı zamanda gece vakti bilet almak pek iyi fikir değildir. Araştırmaya göre gece vaktinde biletler gündüz saatlerine kıyasla daha pahalı seviyelerde seyreder.

Uçak Bilet Ücretleri Kaç Gün Kala Düşer?

İndirimli Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Fotoğraf: John McArthur

Uygun bilet almak için satın almayı son günlere bırakmak pek iyi bir fikir değildir. Bileti olabildiğince erken almak daha garanti bir yoldur. Fakat bazı istisnai durumlardan da bahsetmek gerekir. Nadiren de olsa uçağın kalkmasına bir gün kala veya saatler kala fiyatlar düşebilir. Riskli olan bu yolu tercih etmek uyguna olabileceği gibi daha pahalıya bir tatil yapmanıza da yol açabilir.

Kapak Fotoğrafı: Ross Parmly