Uçağı Kaçırırsanız Ne Olur?

Uçağı Kaçırırsanız Ne Olur?

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2022

İş, gezi veya eğitim gibi amaçlarla uçağa binecek kişiler çeşitli sorunlarla karşılaşabilir. Bu sorunlar arasında uçağı kaçırma da önemli bir yer tutar. Elde olmayan sebeplerle ortaya çıkan bu soruna karşılık insanlar neler yapacaklarının araştırmasını yaparlar. Böylelikle sorundan kurtulmaları mümkün olur. Peki, uçağı kaçırırsanız ne olur? İşte cevapları…

Uçağı Kaçırırsam Ne Olur?

Uçak yolculuğu yapmanız gerekiyorsa uçağı kaçırmamak için uçuş saatinden önce havalimanında olmanız ve biniş öncesi işlemlerinizi yaptırmanız gerekir. Bu sayede uçak kapıları kapanmadan uçağa binersiniz. Ancak uçuş için zamanında yola çıkmamak, kimlik veya bileti unutmak, trafik kazasına karışmak veya havalimanı işlemlerini geç yapmak gibi sebeplerle uçağı kaçırmanız mümkündür.

Uçak kaçırmak sorunuyla karşılaştığında başınıza ilk gelecek şey kuşkusuz planladığınız uçuşu yapamamaktır. Bu da toplantı, gezi veya eğitim gibi planlarınızın aksamasına neden olur. 

Uçağı kaçırırsanız bilet işlemlerini, bagaj işlemlerini ve kontrol işlemlerini yeniden yapmanız gerekir. Ayrıca kaçırdığınız uçuş güzergahı için yeni bir uçuşu beklemeniz gerekir. Bu da havalimanında saatlerce beklemenize neden olur. Ayrıca bulduğunuz yeni uçuş farklı bir hava yolu şirketine aitse ekstra prosedürleri yerine getirmeniz gerekir.

Uçağı Kaçırırsam Biletim Yanar Mı?

Uçağın kaçırılması durumunda kalan kişilerin cevabını en çok merak ettiği soru “Uçak bileti yanar mı?” sorusudur. Uçak biletinin yanma durumunda satın alınan uçak biletinin sınıfı önemli bir etkendir. Uçak biletlerinin sahip olduğu sınıflara bağlı olarak biletin iadesi veya değişimi mümkün olur.

Uçak yolculuğu için kullanılan uçak bileti sınıfları; first class, business, yüksek ekonomi, ekonomi ve kısıtlı ekonomi sınıfları olarak sıralanır. Bileti, first class veya business bilet sınıfında olan kişiler uçağı kaçırma durumunda avantajlı olan kişilerdir. Biletiniz bu sınıfların birine aitse havayolu firmalarına başvurarak biletinizin iadesi, yeni bilet fiyat indirimi ve yeni uçuş belirleme imkanlarından faydalanırsınız.

Uçuş için ekonomik bilet satın aldıysanız genellikle uçağın kaçması durumunda mağdur olursunuz. Uçak bileti daha ucuz fiyata satın alındığından biletin yanması kaçınılmaz olur. Bu durum hem yurt içi hem de yurt dışı uçak biletleri için geçerlidir. Bu nedenle uçağı kaçırdığınızda biletleriniz yanacağı için para kaybetmiş de olursunuz. Bu durumu yaşamamak için uçak yolculuğu zamanında havalimanında olmanız, bilet ve bagaj işlemlerini zamanında yapmanız ve uçağa binmeniz gerekir. Böylelikle para veya zaman kaybı yaşamadan planladığınız gezi ve seyahatleri gerçekleştirebilirsiniz.

Uçuş için çift yönlü bilet almanız mümkündür. Bu türde bilet aldığınızda gidiş uçağını kaçırmanız durumunda dönüş biletini kurtarmanız mümkün olur. Bunun için bilet aldığınız hava yolu şirketiyle iletişim kurup durumu bildirirsiniz. Bu durumda firmalar dönüş bileti için ek ücret talep etmeden erteleme işlemi yaptırırlar. Böylelikle iki biletin birden yanmasını engellemiş olursunuz.

Uçağı Kaçırırsanız Ne Olur?

Fotoğraf: CardMapr.nl

Uçağı Kaçırdıktan Sonra Yapılacak İşlemler Nelerdir?

Trafik kazası, trafik, belge unutma ve diğer sebeplerle uçağı kaçıran kişilerin ilk olarak telaş yapmadan hareket etmeleri gerekir. Havalimanında birtakım prosedürleri yerine getirerek mağduriyetlerini hafifletmeleri mümkün olur. Uçak kaçarsa yapılacaklar şunlardır:

Havayolu firması ofisine gidin: İlk yapmanız gereken bileti satın aldığınız havayolu firması ofisine gitmektir. Havalimanında bulunan ofise giderek görevlilere durumunuzu bildirirsiniz. Sakin davrandığınızda görevlilerin size yardımcı olmasını sağlarsınız. Kaçan uçak bileti için yapabilecekleri işlemleri bilet sınıfınıza göre size anlatırlar ve çözüm yolu sunarlar.

Biletinizin yandığını öğrendiğinizde yeni bilet için işlem yapın: Elinizdeki biletin sınıfına göre biletiniz için gerekli prosedürler uygulanır. Biletinizin yandığı söylendiğinde yapmanız gereken ileriki uçuş için bilet almaktır. Fiyat farkı ödeyerek de ileriki uçuşa binmeniz mümkün olabilir.

Uçağı şirket nedeniyle kaçırdıysanız iade almanız mümkün: Uçağı havayolu şirketinde yaşanan sorun nedeniyle kaçırmış olabilirsiniz. Şirket uçak için gereğinden fazla yolcu aldıysa uçağa alınmaz ve dolayısıyla kaçırırsınız. Bu durumda iade ve tazminat alırsınız.

Aktarmalı uçuşlarda ikinci uçuşu kurtarmanız mümkün: Uçak yolculuğu türlerinden olan aktarmalı uçuşu gerçekleştireceksiniz ve uçağı kaçırdıysanız aktarma uçuşunu kurtarabilirsiniz. Kurtarma için hatanın havayolu şirketinden kaynaklanıyor olması gerekir. Uçağın rötar yapması gibi durumlarda şirket sizi başka bir uçuşa yönlendirir. Böylelikle biletiniz yanmadan ikinci yolculuğu gerçekleştirirsiniz. Ancak uçuşun kaçırılma nedeni sizin hatanızsa ikinci uçuşu da kaçırmış olursunuz.

Bunların dışında elinizde gidiş dönüş uçak bileti varsa ve gidiş uçuşunu kaçırırsanız dönüş biletinizi kurtarma için çaba harcarsınız. Bu durumda da yapmanız gereken havayolu şirketiyle görüşmektir. Genellikle dönüş biletlerinde tarih ertelemesi yapılır. Bu erteleme için bazı firmaların ekstra ücret talep edebileceğini unutmamanız gerekir.

Uçağı Kaçırınca Ne Yapmak Gerekir?

Fotoğraf: Chad Peltola

Kapılar Kapandıktan Sonra Uçağa Binebilir Miyim?

Uçak yolculuğunda uçağa binişler havalimanında uçakların bulunduğu bölümlerde oluşturulan kapılar üzerinden gerçekleşir. Uçağa binilecek kapılar yolcu alımı için uçuşa belirli süre kala açılır ve süre sonunda kapılar kapanır. Kapıların kapanmasının ardından uçağa binmek mümkün olmaz. Bazı durumlarda pilot inisiyatifi söz konusu olur ancak bunun çok nadir yaşandığını bilmeniz gerekir. Bu nedenle uçağa binmek için zamanında uçuş kapılarının önünde bulunmalı ve zamanı geldiğinde geçişi gerçekleştirmelisiniz. Aksi takdirde tüm işlemleri yapmanıza rağmen uçağı kaçırabilirsiniz.

Uçak yolculuğu için bagaj işlemi gerçekleştirdiyseniz uçağa binemediğiniz durumlarda bagajınız uçağa yerleştirildiği için bagajınız gitmiş siz kalmış olursunuz. Bu durumda şirketle iletişime geçmeniz bagajınızı alma şansı elde etmenizi sağlar. Ancak genellikle uçuşun sonrasında bagajın geri getirilmesi gibi prosedürlerle uğraşmanız gerekir. Bu nedenle sorun yaşamamak adına uçak biniş kapılarından zamanında geçiş yapmanız şarttır.

Uçağa En Son Kaç Dakika Kala Binilir?

Uçuş kapılarının açılması uçuş saatinin yaklaşmasıyla birlikte gerçekleşir. Kapıların açılması ve son yolcuların alınması ise havayolu şirketlerinde değişiklik gösterir. Havayolu şirketleri ve uçağa yolcu alma son dakikaları hakkındaki bilgiler şunlardır:

Pegasus: Pegasus şirketinde iç hatlar ve dış hatlar uçuşu için son yolcu uçuşa 10 dakika kala alınır. Bu süre sonunda da uçuş kapıları kapatılır.

Türk Hava Yolları: Uçuşu Türk Hava Yolu ile gerçekleştirecek yolcular uçuşa 45-60 dakika kala alınmaya başlar. Son yolcunun alınması ise uçuşa 20 dakika kala olur. Bu sürenin bitiminde uçuş kapısı kapanır.

Sun Express: Sun Express uçuşu gerçekleştirecek kişilerin ise uçuşlarına 30-45 dakika kala kapılar önünde hazır olmaları gerekir. Böylelikle kapı açıldığında zamanında uçağa binişi gerçekleştirirler. Son yolcu alımı ise gerçekleşecek uçuşa 10 dakika kala tamamlanır.

Bu firmalarla yolculuk yapacaksanız mutlaka uçuş kapılarının ne zaman kapandığı bilgisini almanız ve zamanında kapıların önünde hazır bulunmanız gerekir. Süreyi dikkate almadığınız durumlarda havalimanı veya çevresinde gezerken uçağı kaçırma durumuyla karşılaşabilirsiniz. Bu da planlarınızın aksamasına, biletinizin yanmasına ve seyahatinizi gerçekleştirememenize neden olur.

Kapak Fotoğrafı: Mark Olsen