Ucuza Seyahat Etmek İçin İpuçları

Ucuza Seyahat Etmek İçin İpuçları

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2022

Seyahat etmek birçok insanın tutkusu. Özellikle de bir yıldır zorunlu haller dışında evden bile çıkmadığımız şu dönemde hemen hemen hepimizi seyahat özlemi sardı. Baharın gelişi ve aşılama süreçlerinin ilerlemesiyle birlikte bu yaz seyahat etmek için daha az çekincemiz olacak gibi gözüküyor. Fakat seyahat etmek için de elbette para gerekiyor. Zaman bulabilen herkesin gezebilmesi için bu yazımızda ucuza seyahat için birkaç ipucu verdik.

Doğru Planlama

adam panoya bakıyor

Bir yere gitmeden önce o yer hakkında bilgi sahibi olup nasıl bir gezi yapacağınızı planlamak son derece önemli. Orada kaç gün kalacağınız, hangi mekanları göreceğiniz gibi detayların seyahatten alacağınız verimi arttırırken maliyeti de düşürmesi mümkün. Gittiğiniz şehirdeki tüm turistik mekanları görmeye çalışmak hem yorucu hem de zaman kaybettirici olabilir. Ayrıca daha fazla para harcamanıza sebep olması da muhtemel. Bu yüzden bir şehre gitmeden önce oraya gittiğinizde ne yapacağınızı bilmelisiniz.

Ulaşım Aracı Seçimi

uçak

Seyahat edeceğiniz aracı seçerken opsiyonları açık tutmak çok avantajlı olabiliyor. Şehirler arası seyahatte tüm seçenekleri araştırın, sınırları zorlayın. Otobüsle gitmeyi planladığınız bir rotayı trenle katetmek çok daha ucuza mal olabilir. Ummadığınız yerlerde feribot seferleri olabilir. Detaylıca araştırın ve en hesaplı olanı tercih etmeye çalışın. Göz ardı etmemeniz gereken şey ise yolculuğun yoruculuk seviyesi. Az para ödemek için kat kat daha uzun sürecek bir yolculuğa çıkmanız size çok daha fazla bedel ödetebilir. Konforunuzdan verdiğiniz tavizleri minimuma indirgeyin. Mesela gece trenlerinde yataklı vagonu tercih edebilirsiniz. Şehir içi ulaşımda ise bisiklet tercih edilebilir. Gittiğiniz şehirlerde bisiklet kiralayabilir veya imkanınız varsa yanınızda bir katlanır bisiklet götürebilirsiniz. Katlanır bisikletin avantajı, tüm toplu taşıma araçlarına sorunsuz şekilde alınması.

Konaklama

konaklama

Fotoğraf: Cottonbro

Bu belki de en çok tasarruf yapabileceğiniz konu başlığı. Konaklayacağınız yerin doğru seçimi hem ekonomik açıdan hem de seyahatin gidişatı açısından önemli. Kalacağınız yerin; şehir merkezine, gezilecek yerlere ve toplu ulaşım noktalarına çok uzak olmamasına dikkat etmelisiniz. Konforunuzdan da yine minimum taviz vermeniz gerekiyor. Zira kötü bir konaklama deneyimi, seyahatinizi kabusa çevirebilir. Ucuza seyahat etmek için büyük oteller yerine butik otelleri, hatta hostelleri tercih edebilirsiniz. Eşyalarınızın güvenliğini mutlaka sağlayın. Şehirdeki son gecenizi havaalanı, tren garı gibi yerlerde geçirmek de yine maliyeti düşürmenin bir yolu. Tesisin tüm gece açık olduğundan emin olursanız orada kalmamanız için bir sebep yok. Emin olun etrafınızda sizin gibi birçok insan olacak.

Ucuza Seyahat Etmek İçin Genel Tavsiyeler

seyahat eden kadın

Fotoğraf: Andrea Piacquaido

Ucuza seyahat etmek için tutumlu olmayı bilmeli ancak para harcamaktan korkmamalısınız. Nihayetinde hiç para harcamadan seyahat etmek mümkün değil. Önemli olan; parayı doğru zamanda, doğru yere harcamak. Yeme içmenizi aksatıp enerji kaybına sebebiyet vermeyin. Konforunuzdan minimum ödün verin. Geri kalan her şeyden azar azar kısarak seyahatinizi ucuzlatabilirsiniz.