Roma’da Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer

Güncelleme Tarihi: 7 Ocak 2021

Bu yazımda üç kez gittiğim ve belki de İstanbul’dan sonra en iyi bildiğim şehir olan Roma’da mutlaka görülmesi gereken 5 yerden bahsedeceğim. Fakat bunlara gelmeden önce şehir hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Roma Mitolojisi’ne göre savaş tanrısı Mars ile Rhea, Silvia’nın ikizleri oluyor. İsimleri Romulus ve Remus. Bu iki kardeş bir ırmağa bırakılıyor. Bir dişi kurt bunları buluyor, emzirip büyütüyor. Hikâye bizim için çok tanıdık. Bu kardeşler büyüdüklerinde bir şehir kurmaya karar veriyorlar. Fakat arada çıkan bir anlaşmazlık sonucu Romulus, Remus’u öldürüyor ve şehri kurup Roma adını veriyor. Bu iki kardeşin tarihi kişilikler oldukları şüpheli. Gerçekte yaşayıp yaşamadıkları bilinmiyor. Sadece efsane…

Şehrin ortasından geçen Tiber Nehri şehri ikiye ayırıyor. Zaten Avrupa’da kenarından kıyısından nehir geçmeyen şehir yok desek yeridir. Suyun olduğu yerde topraklar verimlidir ne de olsa. Şehrin batısının Akdeniz’e kıyısı var ama yerleşim yeri olarak Tiber Nehri çevresi seçilmiş. İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulu bir şehir. İstanbul’da sık sık karşınıza çıkan camilerin yerini burada kiliseler alıyor.

Şimdi de bu şahane şehirde mutlaka görülmesi gereken 5 yere göz atalım.

1) Kolezyum

Fotoğraf: Chait Goli

Kolezyum, imparatorluk döneminden kalma, gladyatör dövüşlerinin ve birçok gösterinin yapıldığı, stadyumu andıran devasa bir yapı. 2007 yılında Dünyanın Yeni Yedi Harikası arasına seçildi.

2) Roma Forumu


Fotoğraf: romecitytour.it

Kolezyum’un hemen yanında bulunan bu alan, Antik Roma’nın şehir merkezi. Ticaret ve ibadet merkezleri gibi birçok yapının yanı sıra Roma İmparatorluğu’nun yönetim merkezi olan tarihi Roma Senatosu da burada bulunmakta.

3) Trevi Çeşmesi

Fotoğraf: Chait Goli

Türkiye’de Aşk Çeşmesi olarak da biliniyor. Mimar Nicola Salvi tarafından 1762’de inşa edilen bu çeşme, heykelleri ve ışıklandırmasıyla büyülüyor.

4) Pantheon

Fotoğraf: Michael Giugliano

Antik Roma’dan kalma bir tapınak. Bugün ise kilise olarak kullanılıyor. İçinde ünlü İtalyan ressam ve mimar Rafael’in anıt mezarı bulunmakta.

5) San Pietro Bazilikası

Fotoğraf: Wikipedia

Ünlü İtalyan ressam, heykeltıraş ve mimar Michelangelo tarafından inşa edilen bu büyük kilise, Katolik Hristiyanlığın merkezi olarak kabul ediliyor ve Papa burada ikamet ediyor. Kilise ve önünde bulunan aynı isimli meydan, Vatikan ülke sınırları içinde bulunsa da herhangi bir giriş kısıtlaması yok.

Dünya tarihinin en önemli şehirlerinden biri olarak gördüğüm Roma’ya yolunuz düşerse bu 5 mekânı görmeden oradan ayrılmamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.