Baş Döndüren Klasik Erkek Parfüm Önerileri

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2020

İster çiçeksi ister orman veya deniz esintili… Klasik kadın parfümlerinin vazgeçilmez bir tamamlayıcı olduğundan bir önceki yazımızda bahsetmiştik. Ancak erkekler için de kokunun gücü küçümsenmemeli. Koku duyusunun hafızayla bu kadar yakından bağlantılı olmasıyla parfüm erkek kullanıcıda gizem ve çekicilik algısını harekete geçirebilir, iz bırakan anıları geri getirebilir ve geçmiş yaşantıları tekrar yüzeye çıkarabilir.

Erkek parfüm seçenekleri arasından bazı kokuların klasik olarak tanımlanmalarının ve bundan dolayı sıklıkla tercih edilmelerinin sebebi, yıllar boyu değerini koruyan harika ve özgün aromalarıdır.

Bu yılbaşında bir kadın olarak sizin için özel olan kişiye parfüm hediye etmek, bir erkek olarak kendi kokunuzu keşfetmek ya da kendinizde farklı bir başlangıç yapmak için her mevsim kullanabileceğiniz klasik erkek parfüm seçeneklerine yönelebilirsiniz. 

İşte Zamansız En İyi Erkek Parfümleri

Colonia, Acqua di Parma

Klasik erkek parfüm önerisi olarak bu listeye Acqua di Parma’nın Colonia’sı ile başlıyoruz. Çiçek esanslarının maskülen ve misk kokulu dokunuşlarla birleştiği Colonia, İtalyan kültürünün hafiflik ve incelik duygusunu yansıtıyor. 

1916’da piyasaya çıkan, fresh ve zarif kokusunu Sicilya turunçgillerine borçlu olan bu parfüm, lavanta ve gül gibi çiçeksi aromalar ve sandal ağacı, paçuli ve vetiver gibi odunsu notalarla bütünleşiyor. Tek temasla kendinizi Sicilya kıyılarında bulabilirsiniz…

Eau Sauvage, Dior

Fotoğraf: Dior

Eau Sauvage’ın kompozisyonu Mozart’ın bestelerine benzetiliyor; görünüşte basit ama derinlerde karmaşıklık barındırıyor. 1966 doğumlu bu parfüm, klasiğin modernle buluştuğu, “zarif erkekliğin” simgesi olarak tanımlanıyor.

Sofistike, yoğun, çiçeksi sitrus kokusu ve San Carlo bergamotunun dengesi, Eau Sauvage’a belirgin ve tatlımsı bir tazelik katarken, bir alt notalarda lavanta, meşe yosunu ve paçuli izleri de asil ve gizem hisleri uyandırarak bütüne renk katıyor. 

Polo Green, Ralph Lauren

Fotoğraf: Ralph Lauren

1978’den beri sportif yaşam tarzının öncüsü olan Polo Green, Ralph Lauren’in erkek için ilk çıkan parfümü olarak içeriğinde deri, ahşap ve tütünü birleştiriyor. Dengeli karışımında paçuli ve meşe yosunu gibi aromalar bulunduran Polo Green, modern beyefendiliğin ve öne çıkan farklılığın mesajını veriyor.

Eau Pour Homme, Armani

Klasikliğin modernle birleştiği bir başka parfüm de zarif ve zamansız olarak tanımlanan Armani Eau Pour Homme. Yuvarlak omuzlu, erkeksi tasarımlı şişesi gibi kokusu da soğukkanlılık, gizem, tazelik ve dinginlik hissi uyandırırken, Eau pour Homme da çağdaş erkeksi cazibeyi temsil ediyor.

1984 yılında pazara çıktığından beri formülü hiç değişmeyen bu parfüm, acı portakal ve mandalinanın taze narenciye tonlarının çeşitli baharatların ardından sedir ve paçulinin odunsu aromasıyla buluşmasıyla yoğunlaştırılıyor.