Kokusuyla İz Bırakan Klasik Kadın Parfüm Önerileri

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2020

Parfüm kadın için en vazgeçilmez kozmetiktir. İnsanı çiçek bahçelerinden, mistik tarlalardan, ormanların ve ağaçların esintilerinden, okyanusun derinliklerine kadar götüren esanslar bütünü kişiliğimizle birleşir, bizi anımsatır, hatırlatır, çağrıştırır. Kadın parfüm seçenekleri arasından klasik kokuları tercih etmemizin sebebi, belki de onların anılarımızla yakından bağlantılı olmasıdır. Nasıl elmalı turta kokusu bizi bir anda çocukluk evimize götürebiliyorsa, parfümlerin de öyle bir gücü vardır. Bizlere sevdiğimiz birini hatırlattığı gibi bizi geçmişteki özel bir ana da bağlayabilir. 

Bu yılbaşında sevdiğinize bir parfüm hediye etmek, kendi kokunuzu keşfetmek ya da değişime ihtiyaç duyuyorsanız klasik kadın parfüm seçenekleri… 

İşte Zamansız En İyi Kadın Parfümleri

Chanel No˚5, Chanel

Fotoğraf: Jess Bailey

Zamansız kadın parfüm önerisi olarak ilk sırada kuşkusuz Chanel No˚5 var. Tarihe imza atmış, “kadınlığın özü” olarak tanımlanan Chanel No˚5, şişesi içerisinde mayıs gülü ve yasemin etrafında oluşturulmuş, narenciye notalarına sahip olan bir çiçek demeti barındırıyor. Aldehit ve vanilyanın da yatıştırıcı bir şekilde dengelendiği bu koku, sizi rahatlatacak ve içinizde duygular uyandıracak. 

Başladıktan sonra bağımlısı olabilirsiniz, demedi demeyin!

Diorissimo, Dior

Fotoğraf: Dior

Ormanda nemli bir bahar sabahı gibi taze ve berrak hissettiren, Christian Dior’un uğurlu çiçeği ve Dior Couture’ün amblemi olan mügeden oluşan Diorissimo, 1950lerin romantik havasıyla bizleri büyülüyor. 

Christian Dior, umut, mutluluk ve genç ruhun sembolü olduğuna inandığı mügeyi, yasemin ve ylang-ylang çiçeği gibi notalarla Diorissimo’da birleştirip, Dior’un sofistikeliğini 1956 yılından beri şişeye taşıyor. 

L’Eau D’Issey, Issey Miyake

“Bir kadının teninin üstündeki su kokusu” olarak tanımlanan L’Eau d’Issey, 1992 yılında parfüm piyasasına sürülmüş esans ve tasarım devrimiydi; kadınlar için ilk olan su dokulu çiçeksi esintinin buluştuğu bu parfüm, saflığı ve tezattaki lüksü anlatıyor. 

Suyun duruluğundan ilham alan L’Eau d’Issey, bu yaşam kaynağını gül, nilüfer, zambak, orman ve taze beyaz çiçek notalarıyla birlikte sunuyor.

Quelques Fleurs (L’Original), Houbigant

1912’de kadınla buluşan Quelques Fleurs, parfüm dünyasında çığır açan bir başka koku. Quelques Fleurs’den önce çiçeksi parfümler, ya tek çiçekten ya da çeşitli bitki ve baharat ile harmanlanmış çiçeklerden oluşurken, bu koku birçok farklı çiçekten oluşan bir başyapıt olarak tarihe imza atmıştır.  Halen Fransa’nın Grasse kentinde üretilmeye devam Quelques Fleurs’ün sadece bir zerresi için 15.000’den fazla çiçek örneği ve 250 prestijli ham madde kullanılıyor. 

Ruhani ve kibar çiçek kokusu bizleri doğayla buluştururken, büyüleyici özü; bergamot, yasemin, müge, sümbülteber, menekşe, gül ve portakal çiçeği gibi daha birçok notalarla koku alma duyularımızı yumuşak ve lüks bir havayla süslüyor. 

Prenses Diana’nın kendi Kraliyet düğününde kullandığı Quelques Fleurs’ü siz de deneyip, kendinizi prenses gibi hissedebilirsiniz.