Mevsimlere Göre Parfüm Seçimi

Parfümler kişisel imajın en önemli tamamlayıcılarından biri. Öyle ki yıllar boyu karakterimizle ve tenimizle özdeşen o doğru parfümü arayıp duruyoruz. Ancak bunu yaparken çoğu zaman göz ardı ettiğimiz bir nokta bulunuyor; mevsimine uygun parfüm seçimi yapmak.

Mevsimler, duyularımızın ve bedenlerimizin farklılaşmasına bağlı olarak yediğimiz ve içtiklerimizden tutun da giydiğimiz kıyafetlere kadar yansıyor. Peki kullandığımız parfümleri bu farklılaşmayla nasıl bütünleştirebiliriz? Mevsimine uygun parfüm seçimi nasıl yapılmalı? Gelin, hep birlikte öğrenelim.

İlkbaharda Parfüm Seçimi: Taze Çiçek Kokuları ile Ferahlayın

Fotoğraf: Adrianna Calvo

Soğuk kış günleri yerini yavaş yavaş sıcak havalara bırakmaya başladı. Güneş ufak ufak içimizi ısıtmaya başlarken doğa gitgide daha da renkli hale geliyor… O halde siz de bu renkliliği parfümünüze yansıtmalısınız!

Taze çiçek ve meyve kokularına sahip parfümler ile baharın neşesini bedeninizde taşıyabilirsiniz. Eğer bu kokuları çok kadınsı buluyor ve tarzınızı yansıtmadığını düşünüyorsanız, alternatif olarak hafif odunsu kokulu parfümlere yönelebilirsiniz.

Yaz Aylarında Okyanus Esintisini Bedeninizde Hissedin

Fotoğraf: Sponchia

Deniz suyu, güneş, çimlerde yenilen dondurma, sahilde yapılan akşam yürüyüşleri… Yaz denilince akla gelen sadece birkaç şey bile içimizi ısıtmaya yetiyor da artıyor! Aslına bakarsanız yaz kokuları oldukça çeşitli ama parfüm uzmanları bu aylara en çok yakışan kokuları şu şekilde sıralıyor: Narenciye, meyve, okyanus ve hafif çiçek. Narenciye haricinde bir meyve kokusu istiyorsanız ahududu veya çileği deneyebilirsiniz. Kısacası bu aylar için doğru parfüm seçimi fresh kokulara yönelerek yapılabilir diyebiliriz. 

Unutmadan söyleyelim, yaz aylarında doğal olarak oluşan yüksek vücut ısısı, parfümdeki alkolün hızla buharlaşmasına neden olur ve bu da kokunun hızla uçmasına sebebiyet verir. Gün içerisinde parfümünüzü birkaç kere sıkmanız gerekebilir. Ancak bunu yaparken abartmamaya dikkat etmelisiniz. Yoksa parfümünüz her ne kadar hafif olursa olsun dışarıya ağır ve rahatsız edici bir koku olarak yansıyabilir. 

Sonbahar Renklerini Vücudunuzda Taşıyın

Fotoğraf: Valeria Boltneva 

Hava hafiften soğumaya ve doğa yeşilden turuncuya dönmeye başladı. Sonbahara uygun parfüm seçerken yapılacak en güzel şey, mevsimin renkleriyle verdiği o derinliği ve huzuru kokunuza yansıtmak olacaktır. Taze yaz parfümlerini bırakın ve yerlerine daha yatıştırıcı notalara sahip olanları koyun. Sandal ağacı, kehribar, yasemin veya baharatlı kokular sonbahar renklerini bedeninizde taşımanıza yardımcı olacaktır.

Kış Aylarında Daha Net, Daha Baskın Kokular

Fotoğraf: Jess @ Harper Sunday

Havalar soğuduğuna göre artık bahar ve yaz aylarına oranla daha baskın kokular kullanmaya başlayabiliriz. Bu mevsimde cildiniz kuru olacağı için naturel yağların bulunduğu parfümler kullanmanızı öneririz. Eau de Parfüm (EDP) çeşitleri, %15-20 oranında parfüm yağı içerdiği için kış aylarında kullanılmaları ideal olacaktır. 

Koku tercihlerinizi ise net ve sıcak olanlardan yana yapabilirsiniz. Sonbaharda olduğu gibi bu mevsimde de baharatlı kokuları tercih edebilirsiniz. Sedir, tarçın, vanilya, kakule, paçuli ve meşe yosunu kokuları da kış ayları için muhteşem birer seçim olacaktır.