The Crown Dizisindeki 4 Çarpıcı Lady Diana Stili

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

İki hafta önce Netflix tarafından yayınlanan The Crown’ın dördüncü sezonu, Lady Diana’yı sonunda oyuna dahil etti. Kraliçe Elizabeth II’nin tahta oturmasıyla başlayan dizi, kronolojik bir anlatımla günümüze kadar uzanan kraliyet ailesinin hikayesini izleyicinin önüne seriyor. 

Dizinin bu sezonuyla beraber “Halkın Prensesi” Lady Diana, tekrar konuşulmaya başladı. Zamanında basında çokça yer alan ve herkesçe her adımı, her hareketi yakından takip ve takdir edilen Lady Diana, The Crown sayesinde günümüz nesli ile de buluştu.

Hayırseverliği ile insanlara kendini çok sevdiren Galler Prensesi, birçok insanın kalbinde yaşamaya devam ediyor. Kendine özgü giyim tarzı ise hala günümüz trendlerine ilham veriyor. 

Lady Diana’nın kıyafetlerinden bahsederken aynı zamanda da onlar hakkında bilinmeyen bazı gerçekleri paylaşacağım. 

İşte The Crown’da Yer Alan Lady Diana’nın Kıyafetleri

1. Lady Diana’nın İkonik “Black Sheep” Kazağı

Fotoğraf: Pop Sugar

Lady Diana’nın bir moda ikonu olduğu kesin. Sokak stilinden balo elbiselerine kadar moda dünyasını sallamış bir isim. Ancak belki de en çok konuşulmuş olan parçalarının arasında bu kazağın olduğunu duyunca ve görünce çok şaşıracaksınız!

Warm & Wonderful imzalı bu “Black Sheep” (“Kara Koyun”) kazağı, Galler Prensesi 80’lerde 2 farklı polo maçında giymiş ve o dönemde hemen her mecrada ön plana çıkmıştı.

The Crown’da prensesi canlandıran oyuncu Emma Corrin’i yine Warm & Wonderful tarafından tasarlanmış vintage bir kazak içinde görüyoruz. 

Warm & Wonderful tasarımcılarının Rowing Blazer’s eşliğinde tekrar satışa sunduğu, Lady Diana tarafından giyilmiş bu kazağa talep şaşırtıcı derecede çok! 

İlginç Gerçek: Bir gün Buckingham Palace, Warm & Wonderful’a bir not göndererek kazağın zarar gördüğünü belirtir ve onarım talep eder. Prensesin takmış olduğu büyük yüzüğün kazağı delmiş olabileceğini ileten Warm & Wonderful, onarmak yerine Prenses Diana’ya yenisini hediye eder. Ancak bu yeni kazakta çokça konuşulan “kara koyun” başka yerdedir.

2. Lady Diana’nın Nişanlandığını Duyurduğu Kıyafeti

Fotoğraf: Pop Sugar

24 Şubat 1981’de, Lady Diana ve Prens Charles nişanladıklarını duyururlar. Bu haber kamuoyunda yer bulunca, gelenekleri gereği bir televizyon röportajına katılırlar. Seyircide garip bir his uyandıran bu röportaj boyunca Lady Diana ve Prens Charles derslerine hazırlanmadan sözlüye çıkmış 2 öğrenci gibi çok rahatsız, şaşkın ve acemi görünürler. Hatta, The Crown’da izlediğimiz gibi röportajın sonunda “Aşık mısınız?” sorusuna Diana hızlı bir şekilde “Tabii ki!” derken, Charles “Aşk ne demekse…” (“Whatever in love means”) diye karşılık verip konuyu geçiştirmiştir.

Gözlerini ve yüzüğünü tamamlayan bu mavi takımı ve beyaz bluzu içinde Lady Diana hafızalarımızda yerini almıştır.

İlginç Gerçek: Lady Diana röportaj için kendine kıyafet almaya lüks sayılan Bellville Sassoon’a gider. Ancak mağazanın çalışanı Diana’yı tanıyamayarak ona bütçesine daha uygun olabilecek bir mağazaya gitmesini önerir. Lady Diana da Londra’da Harrods Department Store’a gider ve ikonik olan bu mavi takım elbiseyi reyondan alırken görülür. 

3. Lady Diana’nın “Uptown Girl” Kostümü

Fotoğraf: Telegraph

The Crown‘da izlediğimiz bu sahne gerçekten de yaşanmıştır! 

1985’te Lady Diana, Kraliyet Opera Evi’nde Billy Joel’un “Uptown Girl” şarkısına koreograflanmış bir dansla sahneye çıkar. Prens Charles ve İngiliz protokolünden oluşan seyirci birden karşısında prensesi görünce şok olur.

Lady Diana’nın kendi fikri olan bu performans, kocası Prens Charles’a sürpriz yapmak amaçlı planlanmıştır. İngiliz Kraliyet Balesi’nde dansçı olan Wayne Sleep’le iletişime geçen Diana, profesyonel partneri ile bale, caz ve kankandan oluşan sahnesindeki yeteneğiyle herkesi bir kez daha büyüler.

İlginç Gerçek: Dansı planlamak için Lady Diana, Wayne Sleep’le olan ilk buluşmasına tozluk ve dansçı mayosuyla katılır. Aralarındaki boy farkından endişelenen Wayne Sleep, Lady Diana’yla zaman geçirdikçe onun espri anlayışından güç alır ve bu farkı ön plana çıkararak seyirciyle birlikte eğlenebileceklerini düşünür. Hatta “Uptown Girl” şarkısını da Lady Diana bizzat kendisi seçmiştir. 

4. Lady Diana’nın Gelinliği 

Fotoğraf: Wallpaper Cave

Evet, son olarak Lady Diana’nın en çarpıcı kıyafetine değinelim. Belki de Prenses Diana deyince birçok kişinin aklına önce tüm ihtişamı ile düğünü ve asil edası geliyordur. Bu düğün, ileride tahta oturacak bir veliahttan öte kısa sürede çok sevilerek gönülleri fethedecek olan Lady Diana’nın resmi olarak kraliyet ailesine kabulünü de temsil ediyordu.

Elizabeth ve David Emanuel tarafından tasarlanmış bu fildişi rengindeki ipek tafta ve vintage dantelli gelinlik, düğünü canlı veya ekranlardan takip eden milyonları büyülemişti. Kuyruğu 7 metreden uzun olan bu gelinlik bir anda listelerde ilk sırada yer alıverdi.

İlginç Gerçek: Diana Spencer 1660’dan beri tahtın veliahtı ile evlenen ilk İngiliz vatandaşıydı!