Dünyadaki En İlginç Müzeler

Güncelleme Tarihi: 7 Ocak 2021

Bir müzeye gittiğinizde sanat eserleriyle karşılaşmayı beklersiniz. Bu bazen bir resim, bazen de bir heykel olabilir. Veyahut tarihi eserlerin bulunduğu arkeoloji müzelerini çokça gezmişsinizdir. Fakat insanların sergilemek istedikleri şeyler bazen hayal gücümüzün sınırlarını zorlayabilir. Çok popüler olmasa da, daha önce adını duymasak da dünyada düşündüğümüzden ilginç müzeler de mevcut. 

İşte sizin için hazırladığımız dünyadaki ilginç müzeler listesi…

International Cryptozoology Museum (Uluslararası Kriptozooloji Müzesi) 

ilginç müzeler kriptozooloji müzesi

Siz hiç kocaayak gördünüz mü? Kuzey ülkelere, Himalayalar veya Amerika’ya giderseniz gördüğüne yemin eden birileriyle karşılaşabilirsiniz.

Kriptozooloji, kocaayak gibi efsanevi hayvanları inceleyen ve gerçek olduklarına dair kanıt arayan bir bilim dalı. Amerika Portland’da bulunan bu müze de bu hayvanları konu alıyor. İçerisinde Dover cini, Montauk canavarı veya yarasa kanatlı Jersey şeytanına ait figürleri görebilirsiniz. 

Museo de Las Momias (Mumya Müzesi)

ilginç müzeler mumya müzesi

Meksika’da bulunan bu müzeye girmek biraz cesaret istiyor. İnsan mumyalarının yer aldığı müzenin aslında ilginç bir hikayesi var.

1870-1958 yılları arasında Guanajuato’da yeni bir yasa çıkıyor. Bu yasaya göre insanların sürekli olarak bir cenaze vergisi ödemesi gerekiyor. Vergisini ödemeyenlerin ise mumyalanmış cenazeleri korunması gereken yerden kaldırılıyor ve yer üstünde bir binada saklanıyor. Bu mumyalar bir süre sonra turistlerin ilgisini çekmeye başladı ve dünyadaki en ilginç müzeler arasına bir yenisi daha eklendi.

Torture Museum (İşkence Müzesi)

Orta Çağ’ın karanlık tarihine hoş geldiniz. Dünyanın en sıra dışı müzeleri arasında yer alan Torture Museum, Amsterdam’da yer alıyor. O dönem Avrupa’da neredeyse bir simge olan cellatlar ve devletin kullandıkları işkence aletleri oldukça fazlaydı. İnsanlığın yüz karası olan bu aletler, belki de ibret alınması gereken ögeler olarak müzede yer alıyor.

Bazı aletler cam arkasında sergilenirken, bazıları da açık alanda yer alıyor. Ayrıca her aletin yanında bir fotoğraf ve kullanım amacını yazdığı bir metin de bulunuyor. 

Museum of Sex (Seks Müzesi)

ilginç müzeler seks müzesi

2002 yılında New York’ta açılan Museum of Sex, içerisinde 15 binden fazla eser barındırıyor. Fotoğraflar, kıyafetler ve seks ile ilgili aklınıza gelebilecek her şeyin bulunduğu müze, ziyaretçilerine bir eğlence alanı da sunuyor. Superfunland ismiyle anılan bu yerde seks unsurlarının eğlenceli oyunlara dönüştüğünü görebilir, dev memelerin üzerinde çılgınca zıplayabilirsiniz.