Finansal Okuryazarlık Neden Önemlidir? Ne İşe Yarar?

Finansal Okuryazarlık Neden Önemlidir? Ne İşe Yarar?

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2022

Finansal okuryazarlık, hem ulusal hem de global çapta özellikle son yıllarda önemli olarak nitelendirilen bir kavram haline geldi. Peki, finansal okuryazarlık neden önemlidir? Bu soru kapsamlı bir yanıta ihtiyaç duyar fakat finansal okuryazarlığın kısa tanımı size fikir verebilir. Bireylerin para yönetimi noktasında ve buna bağlı olarak finansal konularda bilgi sahibi olması, finansal okuryazarlığın temel tanımıdır. Finansal okuryazar olmanın ne anlama geldiğini ve neden önemli olduğunu yazımızda detaylarıyla açıkladık. 

Finansal Okuryazarlık Kavramı Nedir?

Finansal Okuryazarlık Neden Önemlidir? Ne İşe Yarar?
Fotoğraf: Lukasz Radziejewski

Bireysel olarak bilinçli şekilde bütçeyle ilgili planlama yapmak, temel finansal bilgilere sahip olmayı gerektirir. Finansal okuryazarlık da bireylerin bütçesini en verimli şekilde yönetebilecek bilgiye sahip olması anlamına gelir. Ayrıca ekonomik değişkenleri iyi okuyabilmek, bunlardan doğru çıkarımları yapabilmek finansal okuryazarlığın önemli noktalarından biridir. Finansal okuryazarlar hem bütçesini doğru yönetir hem de tasarruf yaptığında bunu yatırım fırsatları ile değerlendirir. Doğru yatırım araçlarını tespit edebilmek için finansal bilginizin olması, finansal okuryazar olmanız gerekir.

Finansal Okuryazarlığın İnsan Yaşamına Etkisi

Finansal Okuryazarlık Neden Önemlidir? Ne İşe Yarar?
Fotoğraf: Gilly

Bireylerin gelir durumu ve yaşam tarzları farklıdır. Fakat doğru finansal işlerin doğru yönetilmesi tüm insanlara olumlu etki eder. Dolayısıyla finansal okuryazarlığın getirdiği pek çok avantaj vardır. Bu avantajlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Gelir ve gider hesabı doğru yapıldığı için tasarruf imkanı doğar.
  • Doğru yatırım araçları değerlendirildiğinde birikim hedefleri tutturulur.
  • Tasarruf ve yatırım sayesinde finansal refaha ulaşmak olasıdır.
  • Finansal okuryazarlığın artması, ülke ekonomisine de katkı sağlar ve insan yaşamının pek çok alanda gelişmesine imkan tanır.

Finansal Okuryazarlık ile Para Yönetimi Sağlanabilir Mi?

Finansal Okuryazarlık Neden Önemlidir? Ne İşe Yarar?
Fotoğraf: Andrew Neel

Doğru para yönetimi için temel gereklilik finansal okuryazarlıktır. Finansal okuryazarlık sayesinde gelir/gider tablonuzu kolayca oluşturabilirsiniz ve buna göre bütçenizi yönetebilirsiniz. Hatta tasarruf oluşturmak ve bunu doğru yatırımlarla değerlendirmek için finansal okuryazarlık zaruri ihtiyaçtır. Ekonomik değişkenleri, güncel durumu doğru anlamadan doğru öngörüde bulunmanız mümkün olmaz. Dolayısıyla finansal okuryazar olmadan paranızı doğru yönetemezsiniz.

Bilinçli Para Yönetimi İçin Yapılması Gerekenler

Finansal Okuryazarlık Neden Önemlidir? Ne İşe Yarar?
Fotoğraf: Adeolu Eletu

Doğru bütçe planlaması, bilinçli para yönetimi için finansal okuryazarlık becerisini edinmek gerekir. Peki, nasıl finansal okuryazar olunur? Finansal okuryazar olmak istiyorsanız takip edebileceğiniz adımlar şu şekildedir:

  • Finans kitapları okuyun: Finansal okuryazar olmanın temel adımı, ekonomi hakkında bilgi sahibi olmaktır. Terimleri, finans araçlarını, gelir/gider hesabını ve ekonomi hakkındaki diğer temel bilgileri öğrenmek için iktisat, finans kitaplarından faydalanabilirsiniz.
  • Finansal gelişmeleri takip edin: Finansal okuryazarlığınızı değerlendirmek için güncel ekonomik gelişmelerden haberdar olmalısınız. Bunun için finansal haberleri takip etmeniz, finansal bültenlere abone olmanız size yardımcı olur.
  • Plan yapın: Temel finansal bilgilere sahip olduğunuzda ve güncel ekonomiyi takip ettiğinizde sıradaki adım plan yapmaktır. Kendi finansal dengenizi görmek için gelir/gider tablonuzu oluşturup bütçe yönetiminizi yapmalısınız.
  • Tasarruf: Gelir/gider tablonuz hazır olduğuna göre yeni adımınız tasarruf. Birikim yapmak finansal olarak gelişim için en gerekli adımlardan biridir. Dolayısıyla gelir/gider dengenize göre tasarruf yapmalısınız. Tasarruf için bir hedef belirlemeniz size bu süreçte istikrarlı olmanız adına oldukça fayda sağlayacaktır. Hedef belirlemenin yanı sıra birikim yapmak için takip edebileceğiniz çeşitli ipuçları vardır.
  • Yatırım: Finansal okuryazarlığınızın en etkili olacağı adımlardan biri de yatırımdır. Yaptığınız tasarrufu doğru yatırım araçları ile değerlendirerek daha iyi bir ekonomik duruma erişebilirsiniz. Aynı zamanda bunu sürdürülebilir kılabilirsiniz. İstikrarlı şekilde birikim yapmanız ve doğru araçlara yatırım yapmanız, ekonomik anlamda hedeflerinize ulaşmanın anahtarı olacaktır.

Kapak Fotoğrafı:  PiggyBank