Sonbahar Depresyonu Pozitif Psikoloji ile Nasıl Atlatılır?

Sonbahar Depresyonu Pozitif Psikoloji ile Nasıl Atlatılır?

Son zamanlarda kendinizi öfkeli hissettiğiniz oluyor mu? Yazın renkli günlerine nazaran yataktan keyifsiz ya da isteksiz mi kalkıyorsunuz? Sadece zihninizde ruminasyon (düşüncelerin zihinde dönüp durması) yaşıyor ve bundan dolayı kendinizi değersiz de hissediyor olabilirsiniz. Yoğun duyguları normalden daha sık yaşıyorsanız mevsimsel geçiş sürecinin bir hediyesi olarak sonbahar depresyonu belirtileri gösteriyor olabilirsiniz. 

Güz vakti gelen eve kapanma hissi bireylerin çevresindeki uyaranlara, anılara ve taşıdığı düşüncelere daha fazla tepki göstermesine sebep olup duygulanım sürelerini biraz uzatabiliyor. Neyse ki bu süreci “bilinçli bir farkındalıkla” ne kadar uzun tutacağınız ise size ve hayata kolaylıkla geçirebileceğiniz pozitif psikolojinin ilkelerine kalmış. 

Pozitif Psikoloji Nedir?

Pozitif durumların bilimi olarak da adlandırılan pozitif psikoloji, insanları ve insan davranışlarını anlamlandırmaya çalışırken merkezine pozitif bakış açısını alan, bireylerin ve toplulukların güçlü özelliklerini kullanmalarını ve pozitif yönde dönüşmelerini sağlayan bir yaklaşımdır. Pozitif psikoloji savunucularından, eğitimci ve psikolog Martin Seligman da sahip olduğumuz güçlü özellikleri hayata ne kadar katarsak o kadar mutlu bir yaşam süreceğimizi ifade eder. 

Doğanın uykuya daldığı ve aslında yepyeni bir başlangıca hazırlandığı sonbahar aylarında öz şefkatimizi pozitif psikoloji ile nasıl geliştirebiliriz, birlikte bakalım…

Pozitif Psikoloji İnsanı Nasıl İyileştirir?

Sonbahar depresyonu
Sonbahar depresyonu pozitif psikoloji ile nasıl atlatılır?

Fotoğraf: Ahmed Zayan

Pozitif psikoloji, diğer psikoterapi yaklaşımlardan ziyade bireyin öznelliğine daha yoğun eğilen bir yaklaşımdır diyebiliriz. Bu sebeple olumlu duygu ve hislerin gelişmesinde kişinin kendini tanımasını ve güçlü özelliklerin keşfedilmesini elzem kılar. İyimserliğinden öğreniminden akış haline, dayanıklılıktan şimdiki anın memnuniyetine kadar aslında olumlu duygunun üretilmesinde ağına birçok uygulamayı alır. Ancak öncelikle güçlü yönlerinizi keşfetmek sizi bir adım öteye taşıyacak, belki de kısa süreli mutsuz halinizi uzun süreli tatmin dolu bir hayata taşıyacaktır. 

Güçlü yönler; bilgelik, cesaret, sevgi ve insanlık, adalet, ılımlılık ve maneviyat olmak üzere altı erdem altında toplanır. Aşağıdaki soruları kendinize sorarak sahip olduğunuz güçlü özellikleri keşfetme yolunda adım atabilirsiniz.

  • Kendinizi yukarıda sıralanan erdemlerden hangilerini gerçekleştirirken enerji dolu hissediyorsunuz? Bilgelik içinde mi, cesaretli hissettiğinizde mi ya da maneviyatınızı geliştirirken mi?
  • Hangisine yöneliminiz içtenlikle, zorlamadan gerçekleşiyor? Karakterinizin hangi yönünü çalıştırırken kendinizi özgün hissediyorsunuz? Kendinize en çok ne zaman samimi oluyorsunuz?
  • Hangi anlarda gerçekten kendiniz gibi hissediyorsunuz? Bilginin içinde mi, adil davranıldığında mı, ılımlı bir yaklaşım gösterirken mi?

Uzun lafın kısası, öz irademizi kullanırken farkında olmadan erdemlerimizle yüceldiğimizi hisseder ve sadece o anın içinde kalırız. Güçlü yönlerini kullanmak, insanı kendine yaklaştırır; kendini gerçekleştiren birey, içindeki mutluluğu ve özü dışarı çıkarır. Dolayısıyla dışarıda sonbaharın renklerinden bağımsız içinizdeki canlılığa sahip çıkar, yaratıcılığını konuşturur ve en önemlisi kendisini dünyaya açabilir.

Bunların yanı sıra anlamlı bir yaşam sürme gayesi de sonbahar depresyonu karşısında etkili olabilir. Anlamlı bir yaşam ise çoğunlukla sosyalleşme ile gerçekleşir. Öznelliğimizi koruyarak mevsimsel depresyonumuzu atlatabileceğimiz gibi diğer çözümleri deneyerek de kendimizi canlı ve neşeli hissedebiliriz.

Sonbahar Depresyonu İçin Alternatif Çözümler

Sonbahar depresyonu ile nasıl mücadele edilir?
Sonbahar depresyonu pozitif psikoloji ile nasıl atlatılır?

Fotoğraf: Emma Simpson

  • Aromaterapiden Yararlanın

Lavantanın sakinleştirici özelliğinden, okaliptüs yağının ferahlatıcı etkisinden fayda sağlayabilirsiniz.

  • Güneşi Evinize Davet Edin

Gün ışığını gördüğünüz an kendinizi dışarı atın ya da mutluluk veren serotonin deposu yiyecekleri tüketmeye gayret edin. Muzlu, cevizli şekersiz tatlılar ile kendinizi şımartın ya da en sevdiğiniz diziyi serotonin salgılanmasına yardımcı olan kabak çekirdeği eşliğinde izleyin. 

  • Sonbaharı Karşılayın

Bulunduğunuz muhite göre çevrenizde renk değiştiren yaprakların ihtişamına tanık olabileceğiniz rotalar keşfedin. İster tek başınıza ister ailenizle doğanın içinde vakit geçirin. Açık havada kaslarınızın düşüncelerinize nasıl baskın çıktığını, birer birer ortaya çıkan düşüncelerin nasıl kaybolduğunu gözlemleyin.

  • Mevsim Sebzelerini Tüketin

Doğanın şifasına inanarak sonbaharda çıkan besinleri tercih edin. Nar ve ceviz ağacının bu mevsimde meyve vermesinin bir sebebi olduğunu unutmayın.

  • Meditasyon ve Nefes Egzersizlerini Unutmayın

Güzün getirdiği duyguları izlemek için daha güzel bir alan bulunamaz! Nefesinizle sadece bedeninizde var olmanın tadını çıkarın. Böylece sonbahar depresyonu ile daha kolay bir şekilde mücadele edebilirsiniz.

Not: Güçlü yanlarınızla ilgili daha fazla bilgi için buradaki siteye de göz atabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Insung Yoon