Telefon Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

Telefon Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

Günümüzde teknoloji, hayatımızın her alanında kendine yer buluyor. İş hayatında, sosyal yaşamda ve bireysel zamanlarda dahi teknoloji insanlara eşlik ediyor. Özellikle telefon, en sık kullanılan teknolojik cihazlar arasında ilk sırada yer alıyor. Uyanır uyanmaz telefon kontrolü yapmak, gün içinde uzun süre telefon ekranına bakmak, yemek yerken bile telefondan ayrı kalamamak ise telefon detoksu yapmak için doğru zamanın geldiğini gösteriyor. Yazımızda ‘’Telefon Detoksu Nedir ve Nasıl Yapılır?’’ sorusuna yanıt veriyoruz. Aynı zamanda telefon detoksunun etkilerinden ve amacından da detaylarıyla bahsediyoruz.

Telefon Detoksu Nedir?

Telefon detoksu, belirli bir zaman diliminde telefon kullanmaktan kaçınmak anlamına geliyor. Telefon detoksu yapmak için haftanın bir veya birkaç gününü ya da günün belirli saatlerini seçip, o zaman aralığında telefon kullanmamak gerekiyor.

Telefon Detoksunun Amacı

Telefon Detoksu Nasıl Yapılır?
Fotoğraf: Unsplash | Jonas Leupe

Telefonu fazla kullanmak birçok açıdan sorun oluşturabilir. Uyanır uyanmaz telefona bakmak gibi uyumadan önce telefona bakmak da çok yaygındır. Bu durum uyku düzeninin bozulmasına ve sağlıklı bir uyku deneyiminin engellenmesine neden olabilir. Aynı zamanda fazla telefon kullanmak sosyallikten uzaklaşmayı, işlerin zamanında bitirilememesi gibi sorunları beraberinde getirebilir. 

Fiziksel hareketlilik telefon kullanımı yüzünden kısıtlanabilir, hobilere yeteri kadar zaman ayrılmayabilir. Ruh sağlığı da fazla telefon kullanımından olumsuz etkinlenir. Bu ve benzeri sorunları engellemek için telefon detoksu yapılabilir. 

Telefon Detoksu Etkileri

Telefondan Uzaklaşmanın Etkileri
Fotoğraf: Unsplash | Mitesh

Ekran başında geçirilen süre azaldıkça, telefonu fazla kullanmanın getirdiği sorunlar aşılır. Uyumadan önce telefon ile fazla vakit geçirdiği için uyku problemi yaşayanlar telefon detoksu ile bu durumu çözebilir. Hobilerine zaman ayıramayanlar ya da zaman yönetimi noktasında telefon yüzünden kontrolü elinden kaçıranlar detoks ile bu duruma çözüm getirebilir. Telefon detoksu, hayatı işgal eden telefon kullanımı süresini kontrol altına almak için atılabilecek ilk adımlardan biridir.

Telefondan Uzak Kalmak Ruh Sağlığını İyileştirir Mi?

COVID-19 salgınının etkisinin üst düzeyde görüldüğü dönemde hemen herkesin telefon kullanımı artış gösterdi ve İngiliz araştırmacılar bu dönemde telefon kullanımı ile depresyonun ilişkisini araştırdı. Çalışmaların sonucunda ise telefon kullanımı ile depresyon ve anksiyete arasında anlamlı bir bağ bulunamadı. Fakat telefon kullanımından dolayı ortaya çıkan uyku düzeni bozukluğu gibi sorunların ruh sağlığını olumsuz etkilediği biliniyor. 

Öte yandan sosyal medyayı telefon kullanımından bağımsız değerlendirmemek gerekir. Araştırmalara göre sosyal medya platformlarında uzun süre geçirenlerde; depresyon, sinirlilik gibi ruh sağlığı bakımından olumsuz durumlar gözlemlenir. Dolayısıyla telefon ve buna bağlı olarak sosyal medya kullanımı süresini kontrol altında tutmak ruh sağlığına iyi gelir.

Telefon Kullanımını Azaltmayı Süreklilik Haline Getirebilmek Mümkün Mü?

Telefon Kullanımını Azaltmak
Fotoğraf: Unsplash | freestocks

Telefon detoksu belirli zaman aralıkları için yapılabilir. Fakat kalıcı olarak telefon kullanma süresini azaltmak için telefon kullanımı alışkanlığınızı gözden geçirip yeniden düzenlemeniz gerekir. Telefon kullanımı alışkanlığınızı düzenlerken takip edebileceğiniz bazı ipuçları vardır.

  • Bildirimleri Filtreleyin: Telefon kullanımı için ilk uyarıcılar arasında bildirimler yer alır. İhtiyaç düzeyine göre uygulamaların bildirimlerini filtreleyebilirsiniz ve bu sayede çok önemli olmayan bildirimler sizi telefon kullanmaya sürükleyemez. Diğer yandan odaklanma problemi yaşıyorsanız bildirimleri filtrelemek bunu da çözebilir.
  • Yemek Yerken Telefonu Yanınıza Almayın: Yemek yerken telefon kullanmak, özellikle telefondan video izlemek pek çok kişinin alışkanlıkları arasındadır. Bu durumdan yemek masasına telefonla oturmayarak kurtulabilirsiniz.
  • Uyku Öncesinde Telefonu Kendinizden Uzak Tutun: Hem uyku düzenini korumak hem de telefon kullanımını azaltmak için telefonu yatağınızdan uzakta tutmalısınız.
  • Sosyal Medya Kullanımızı Gözden Geçirin: Sosyal medya platformları telefon kullanımını artıran en önemli etkenlerden biridir. Sosyal medyaya ayırdığınız vakti kısıtlayarak telefon kullanım sürenizi azaltabilirsiniz.
  • Hobilerinize Daha Fazla Vakit Ayırın: Hobilerinize daha fazla vakit ayırmak telefon kullanmaktan daha olumlu bir karar olur. Boş vakitlerinizi ekran başında tüketmek yerine hobilerinizle kendinizi mutlu edebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | freestocks