Aromaterapi Günlükleri 2: Okaliptus ile Ferah Nefesler

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

Ana yurdu Avustralya olan bir ağaç okaliptus. 600’den fazla türüyle, Avustralya florasının yarısından çoğunu kaplar. Aralarında ağaç olanları da vardır çalı gibi olanları da… Okaliptus kokusunu biliyorsanız, Avustralya bitki örtüsünün yarısından çoğunda egemen olan bu bitkinin kokusunun, nemli ve sıcak havalarda tüm Avustralya’yı buram buram sardığını hayal edebilirsiniz. Aynı zamanda, biliyoruz ki, yaprakları koalaların en sevdiği yiyecektir.

Ana yurdu Avustralya olmasına karşın, ülkemiz bitki örtüsünde de yeri var okaliptus ağaçlarının. Kökleri bolca su çektiğinden, ülkemizde özellikle bataklıklar gibi, su-yoğun bölgelerde ekilmeye başlanmış yıllar önce. Hem toprak-su dengesini sağlaması ve fazla suyu çekmesi için hem de bataklığa dönüşmeye eğilimli alanlarda havayı temiz tutması için. Doğru, okaliptus yaprakları hava temizleyicidir!

Okaliptus, pek çok tıbbi ve aromatik bitki gibi, doğanın bize armağanı. Evlerimize yeniden kapandığımız ve zamanımızın çoğunu  iç mekanlarda, kapalı ortamda, kışın soğuğundan korunmak için cam, pencere açmadan geçirdiğimiz bugünlerde, havanın temiz olmasına, berrak kokulu, taze ve temiz nefesler almaya ihtiyacımız var. İşte burada okaliptus devreye giriyor!

Okaliptus ile Evinizin Havasını Temizleyin!

Okaliptus harika bir hava temizleyicidir. Yapraklarının kokusu zaten herkese tanıdık bir ferahlık hissi verir. Uzun süre kapalı alanlarda kalırken bulunduğunuz yerin havasını bu bitki sayesinde temizleyebilirsiniz.

Evinizde taze okaliptus yaprakları bulundurun 

Fotoğraf: Sarah Rudolp

Taze okaliptus yapraklarını, güvendiğiniz çiçekçilerden edinebilir ve evinizde en çok bulunduğunuz yerlere bir vazo içinde suya ıslatarak koyabilirsiniz. Taze olduğu sürece evin havasını temizleyecek ve ferah bir koku bırakacaktır. Kendi deneyimimden de biliyorum, kısa sürede canlılıklarını yitirmiyorlar. Bir yılı aşkın zamandır evimi vazo içinde okaliptus yaprakları ile paylaşıyorum; vazodaki su bittikçe ekliyorum, uzun seyahatlerden eve döndüğümde dahi, evin ferah ve berrak bir kokusu oluyor.

Buhurdanlığınıza okaliptus yağı damlatın

Fotoğraf: Deedly from Pixabay

Okaliptus yağı da havayı temizler. Her gün, buhurdanlığınızın altındaki mumu yakıp haznesine koyduğunuz suya 1 damla okaliptus yağı damlatın. Odayı hem hafif kokusu saracak hem de saatlerce havayı temizleyecek. Her gün 1 damla, evin havasını temizler.  Sürekli evde olduğumuz ve evden çalıştığımız ya da evden eğitim aldığımız bugünlerde, evin havasının temiz olması, zihnimizin de daha az yorulmasını ve daha aktif kalmamızı sağlayacak.

Duşta Okaliptus Buharı

Fotoğraf: Homecrux

Duşunuzun başlığına bir demet okaliptus asıp bu şekilde duş alabilirsiniz. Başlıktan çıkan sıcak su ve buharı ile temas eden okaliptuslar kokularını tüm banyoya yayacak ve duş sırasında deriniz de nefes alacak. Duşta okaliptus buharı ile temas ettikten sonra sadece burnunuzla değil tüm bedeninizle nefes alacaksınız ve kendinizi çok daha sakin, stresten arınmış hissedecek, zihninizin ne kadar berrak olduğunu fark edeceksiniz. Özellikle günün sonunda okaliptus ile duş almak, hem bedensel hem zihinsel yorgunluğunuzu giderecektir.

Okaliptus Yapraklarını Kaynatmak

Fotoğraf: teyit.org

Kış mevsimi, dolan sinüsler ve ufak tefek burun tıkanıklıkları demek. Basit bir soğuk algınlığı yüzünden hastaneye gitmek yerine, evde kendi imkanlarımızla iyileşmek istiyoruz. Fakat soğuk hava, basit soğuk algınlıklarına yol açabiliyor. Sinüslerinizin dolduğunu, burnunuzun tıkanmaya başladığını ya da tıkandığını hissettiğiniz zamanlarda, okaliptus buharı çekebilirsiniz burnunuza. Bir tencereye, taze okaliptus yapraklarından bir avuç atın ve üstüne su koyup kaynatın. Su kaynadıktan sonra, biraz bekleyin ve sudan hala buharlar çıkıyorken başınızın üstüne bir havlu örtün; yüzünüzü tencereye doğru eğin (ama sakın yanmayın), buharı olabildiğince burnunuzdan çekin. Okaliptus buharını doğrudan almak, burun tıkanıklığınızı biraz açacak, sinüslerinizi rahatlatacak ve rahat nefes alamamaktan kaynaklanan baş ağrınızı da giderecektir.