Aromaterapi Günlükleri | Gül: 50 Bin Yıllık Güzellik Formülü

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

Bitkiler; naiflikleri, incecik gövdeleri, narin yaprakları, hassas çiçekleri ile bizde zayıf oldukları izlenimini uyandırsalar da bilenler bilir, çok güçlü canlılardır. O narin gövdeler ve incecik yapraklar nice dertlere deva olacak etken maddeler içerir. Baharda çiçekleniveren papatyalardan, ıhlamurlardan, kış ortasında karı yarıp başını kaldıran kardelenlere kadar, hepsi son derece güçlü ve dirençli canlılardır ve bu canlılıkları, eğer kullanmayı bilirsek bizim de canımıza ve tenimize can katar.

Gül, 50 bin yıldır güzelliğin ve sevginin sembolü. Ta 50 bin yıl önce güllerin bilindiği coğrafyalarda yaşayanlar bu bitkinin kalpte sevgiyi filizlendirdiğini, tende ise canlılığı ve tazeliği muhafaza ettiğini fark etmişler. 

Gülün Sırları

Fotoğraf: Pixabay

Gül yağı, aromaterapik yağlar arasında, frekansı en yüksek (320MHz) olandır; yani tüm kokular arasında en fazla titreşim yayan kokudur. Kalbimize temas eder bu titreşimler. Kokusunu yalnız burnumuzla değil, kalbimizle de duyarız.

1 gr gül yağı elde edilebilmesi için, 3 kg gül yaprağı feda edilir. Yaprakların yağı özenle alınır. Elde edilen yağ, bitkinin ruhu gibidir. Bu çiçeğin suyu ise yağı kadar kıymetli olmasa da pek çok alanda kullanılır. Örneğin harika bir nemlendirici ve sıkılaştırıcıdır. 

Günlük yaşamınıza gülün sihrini dahil etmek isterseniz, aşağıda sizlerle paylaştığımız tariflere göz atabilirsiniz.

Gül Yağı ile Kalbinizi Şifalandırın

Fotoğraf: CK Kahlon by Pixabay

Gül yağının kokusu kalbinize ulaşır. Kalbiniz, gülün titreşimini tanır. Gül, en çok kalbi arındırmak, kapalı kalbi açmak, sevgiyi hissetmek için kullanılır. Saf sevgiyi, bir olmayı, sevginin kalbinize dolduğunu, kaygılarınızın yerini güven duygusunun doldurduğunu hissedebilirsiniz. Özellikle kadınlar için, dişil enerjinin sevgi dolu ve şefkat verici tarafını uyandırmakta, gül yağından daha etkili bir yağ yok denebilir.

Buhurdanlığınızın altına doğal, parafinsiz bir mum yerleştirin ve üst haznesine bir miktar su koyun. Bu suyun içine yalnızca 1 damla gül yağı damlatın. Suyu ısıtan mum ile birlikte buharlaşıp bulunduğunuz odayı gül enerjisi dolduracaktır. Etkili olması için gül kokusunu almanıza gerek yok; 1 damla gül yağı, bir oda için yeterlidir. 

Gül Yağı ve Gül Suyu ile Cildinizin Tazeliğini Muhafaza Edin

Fotoğraf: Silvia Rita

Gül yağı, tüm aromaterapik yağlar gibi, son derece keskindir ve cilde doğrudan uygulanmaz; her zaman bir temel yağ bazına ihtiyaç duyar. Cildinizin yapısına ve varsa alerjilerinize uygun bir nemlendirici kreme birkaç damla gül yağı ekleyebilirsiniz.

1 yemek kaşığı tatlı badem yağı ya da avokado yağına 1 damla gül yağı ekleyip, banyodan sonra yüzünüze ve boynunuza  uygulayabilirsiniz. Bu yağlar çok güçlü olduğundan, bu miktar size uzun bir süre yetmelidir, hepsini tek seferde kullanmayın.

Gül suyunu ise dilerseniz zeytinyağı ile karıştırarak, dilerseniz doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz. Akşamları yüzünüzü temizledikten sonra, sentetik olmayan bir pamuğa birkaç damla damlatarak, göz ve ağız çevresine uygulayın. Düzenli kullandığınızda göz çevrenizin aydınlandığını, cildinizin yumuşadığını fark edeceksiniz. Eğer kuru bir cilde sahipseniz gül suyunu cildinize tamamen uygulayabilirsiniz. Fakat unutmayın, yalnızca birkaç damla! Eğer bir alerjiniz varsa kullanmadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Evinizden gülün sıcaklığı, kalbinizden sevgi ve güven eksik olmasın.