2021’in Pantone Renkleri Açıklandı!

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

2000 senesinden beri yılın rengini belirleyen Pantone, bu sene de 2016’daki gibi iki renk açıkladı: “Illuminating” ve “Ultimate Gray”. Bu iki renkte birleşmenin sebebi; cesareti ve pozitif bakış açısını bir araya getirmek ve ciddiyet ile pratikliği uyum içinde buluşturmak. Ayrıca Pantone’un amaçlarından biri de 2020’nin bizlerde yarattığı şoku sorgulatırken sıcak bir gelecek için umudumuzu ve direncimizi sürdürebilmek.

Ultimate Gray ve Illuminating ile Tanışın!

Fotoğraf: The Guardian

2020 hepimiz için zorlu bir yıl oldu. Pantone, 2021’in renklerini seçerken insanların bu belirsiz süreçte enerji ve umut arayışını güçlendirecek, onları yaşama bağlayacak ve canlandıracak renkleri tercih etti.  

Pantone bu yılın Illuminating (PANTONE 13-0647) rengini canlılıkla ışıldayan, neşeli bir sarı olarak tanımlarken, gücünü ve sıcak sarı rengini güneş enerjisinden aldığını belirtiyor. “Ultimate Gray” (PANTONE 17-5104) ise kalıcı ve sağlam bir temele oturan, güvenilir ögelerin simgesi oluyor. Kumsaldaki çakıl taşlarının doğa olaylarıyla yıpranmış görünümünün zamana karşı koyma yeteneğini vurgulayan Ultimate Gray; direnci, sakinliği ve dinginliği temsil ediyor.

Ayrıca Pantone’a göre bu iki rengin eşleşmesi, içten görünme ve duyulma ihtiyaçlarımıza hitap ederken, içgörüye, yenilikçiliğe ve sezgiye bağlı olarak bizleri yeni düşünme yollarına doğru itiyor. 

Peki Senenin Rengi – Ya Da Renkleri – Nasıl Belirleniyor?

Fotoğraf: Visme

Pantone Color Institute, Pantone’un bünyesindeki özenli trend analiziyle yılın rengini belirleyen, moda sektöründeki sezonluk defile renklerini öne çıkartan ve her alanda faaliyet gösteren şirketlerin ürünlerinin ve markalarının görsel kimliğini oluşturulmasında yardımcı olan bir birim. 

Yılın rengi, filmlerden, kırmızı halılardan, sanat koleksiyonlarından, yeni teknolojilerden, tasarımın tüm alanlarından, popüler seyahat destinasyonlarından, yeni yaşam tarzlarından ve sosyo-ekonomik koşullardan ilham alan renk uzmanları tarafından seçiliyor. 

Renk psikolojisini kullanarak mevsimsel trend tahminlerinde bulunan bu enstitü; moda, mobilya, takı ve endüstriyel tasarımın yanı sıra ürün ambalajı ve grafik tasarım dahil olmak üzere birçok sektörde ürün geliştirme ve satın alma kararlarında etkin rol oynuyor.

Rengin Gücü ve Etkisi

Renkler, toplumda sadece bir iletişim biçimi olarak kullanılmakla kalmıyor, aynı zamanda da tasarımcılar ve markalar tarafından etkileşim amaçlı tercih ediliyor.

The Devil Wears Prada’nın ikonik bir sahnesinde, Miranda Priestly renk tercihi konusuna değiniyor. Moda sektöründe renklerin gücünün, tüketici tercihlerinin üzerinde bir etki yarattığını savunan Priestly, ana karakter Andy’nin mavi kazağının sadece bir mavi değil, “cerulean” (gök mavisi) olduğunu ve birkaç sene önce Oscar de la Renta ve Yves Saint Laurent’nın defile koleksiyonlarında özellikle bu mavi tonunu kullandığına dikkat çekiyor. Bu gök mavisi daha sonra diğer tasarımcılar tarafından koleksiyonlarına taşınıyor, büyük mağazaların raflarına yerleşiyor ve son olarak da Andy gibi sıradan bir insanın gardırobuna giriyor. Yani Pantone’un renk seçimi tesadüf ve sıradan bir çalışmadan öte, bütün sektörleri hatta nihai tüketiciyi etkileyen uzun soluklu ve çok yönlü araştırmalar sonucu ortaya çıkıyor. 

Gelin başka sektörden çarpıcı bir örnekle bu saptamamızı destekleyelim. 2018 yılında piyasaya sürülen iPhone XR’ın farklı renk seçeneklerinden bir tanesi de mercandı. Üç ay sonra Pantone, 2019’un rengini açıkladı: “Living Coral” (canlı mercan)! Kaynaklara göre o sene çok satan iPhone XR’ın en çok alıcı bulan rengi büyük ihtimalle mercandı.

Senenin Renklerinden İlham Alan Ürünleri Değişik Sektörlerde Bulmak Mümkün!

Pantone bu senenin iç mekân dekorasyon uygulamaları için de tasarımcılara reçeteyi açıkladı: Evinizde güneş ışığını yansıtan ve elegan bir hava estiren bu kombinasyonu rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Friends dizisindeki mora boyanmış daire kapısı gibi kendi kapınızı da Illuminating ile renklendirip, misafirlerinizi neşeli ve samimi bir girişle karşılayabilir, mobilyalarınız için Ultimate Gray’den esinlenerek onlarda güven etkisi oluşturabilirsiniz. Hatta bu eşleştirmeleri, evinize çarpıcı bir aksan rengi katmak adına mobilya veya beyaz eşyada (Smeg), yastık ya da battaniye (Everlane) gibi tamamlayıcı aksesuarlarda da kullanabilirsiniz!

Karanlık kış günlerinde bu renkler; kazaklarla (Everlane), ışıltılı mücevherlerle (Tiffany & Co), makyaj ürünleriyle (Glossier), elinizdeki teknolojiyle (Apple) sizi hayata bağlayacak.