Pernod Ricard'dan Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Lansmanı

Pernod Ricard’dan Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Lansmanı

Güncelleme Tarihi: 8 Ekim 2023

Dünyanın en büyük alkollü içecek üreticilerinden Pernod Ricard, insan kaynakları konusundaki çeşitlilik ve kapsayıcılık stratejisini 24 Haziran tarihinde düzenlediği lansmanla duyurdu. Pernod Ricard Türkiye’nin İnsan Kaynakları Departmanı tarafından hazırlanan oturum, departmanın farklı kültür, dil, cinsiyet veya ırktaki kişilerin bir arada tamamen eşit koşullarda çalışması; tüm bu farklılıkları organizasyonda avantaja çevirerek “dahil etme politikaları” ile ilgili gerçekleştirdiği ve önümüzdeki dönem için planladığı uygulamaların aktarılmasıyla devam etti.

İş Dünyasında Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Nedir?

Çeşitlilik ve kapsayıcılık (Diversity & Inclusion), iş dünyasında birçok anlamda farklı özelliklere sahip insanların bir arada çalışabilmesini hedefleyen bir strateji. Dil, din, ırk, cinsiyet veya cinsel yönelim gibi tüm ayrımların devre dışı bırakıldığı bu uygulamayla farklı karakter özelliklerine sahip çalışanların bir araya geldiklerine yarattıkları güçlü ekip sinerjisine ulaşmak hedefleniyor. Üstelik bu strateji, yalnızca firmalara yarar sağlamakla kalmıyor, toplumsal anlamda ayrımcılığa maruz kalan grupların da iş dünyasında başarılı olabilmelerinin önünü açıyor. 

Pernod Ricard Türkiye’nin Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Stratejisi

Pernod Ricard çeşitlilik ve kapsayıcılık lansmanı

Pernod Ricard Türkiye, ülkemizde çeşitlilik ve kapsayıcılık konularına en çok önem veren kuruluşların başında geliyor. Hem kurum içinde hem de iş dünyasındaki iletişimde convivialité (keyifli anlar) kavramını tam olarak benimseyen kurum, “Herkes keyifli dünyamıza davetlidir!” mottosuyla hareket ediyor. Hiçbir ayrım gözetmeden yapılan bu ‘davet’, Pernod Ricard Türkiye’nin istihdam konusunda oldukça geniş bir spektrumda ve farklı özelliklere sahip çalışanlar ile güçlü bir ekip çalışması yakalamasını sağlıyor.

pernod ricard kapsayıcılık ve çeşitlilik lansmanı

Lansman ile Farkındalığı Artırmak Hedeflendi

Pernod Ricard Türkiye’nin İnsan Kaynakları Departmanı tarafından düzenlenen Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Lansmanı, kurum içinde gerçekleştirilen Ç&K çalışmalarını anlatarak bu anlamda bir farkındalık yaratmayı amaçladı. Pandemi koşulları nedeniyle online düzenlenen oturum; çeşitlilik ve kapsayıcılık konularında ortak bir bilinç sağlamanın yanı sıra ekip içerisindeki açık ve samimi iletişimin önemini de vurguladı.  

Pernod Ricard Türkiye’nin kurum içi vizyonunun başında gelen yüksek performans ile eğlenceli anların harmanlanması hedefi, çeşitlilik ve kapsayıcılık çalışmalarında da başrolü oynuyor. Farklı özelliklere sahip yüzlerce çalışanın bir araya gelmesiyle oluşan ekipler, sosyal ilişkilerinden çalışma yöntemlerine kadar birçok alanda yapbozun parçalarını birleştirerek güçlü bir bütünlük oluşturuyor. 

pernod ricard kapsayıcılık ve çeşitlilik lansmanı

İş Yaşamında Fırsat Eşitliği

Pernod Ricard Türkiye, Çeşitlilik ve Kapsayıcılık lansmanı ile daha da güçlendirmek istediği fırsat eşitliği politikasını halihazırda birçok departmanında dünya standartlarının çok üzerinde uygulamaya koymuş durumda. Pernod Ricard Türkiye çalışanları arasından her yıl dünyanın farklı noktalarındaki global Pernod Ricard ofislerine ortalama %5’lik bir transfer oranı mevcut. Bu oranın %67’sini ise kadınlar oluşturuyor.

Pernod Ricard Türkiye’nin üst yönetim ekibinde çalışanların %43’ü, Pernod Ricard MENAT üst yönetim ekibinin ise %67’si kadınlardan oluşuyor.