Pernod Ricard Geleceğin Bar Dünyası’nda: Allen

Pernod Ricard Geleceğin Bar Dünyası’nda: Allen

Güncelleme Tarihi: 8 Ekim 2023

Pernod Ricard Türkiye’nin “Geleceğin Bar Dünyası” projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz röportaj serimizde, Bağdat Caddesi’nin en keyifli mekanlarından biri olan Allen’dayız. Allen’ın kurucu ortağı Emrah Camekan’dan, Pernod Ricard Türkiye tarafından gerçekleştirilen  ‘’Geleceğin Bar Dünyası’’ projesinin kendisine ve mekana kattıklarını dinledik. 

Allen ile ilk defa tanışıyoruz. Mekanı ve Allen’ın alametifarikasını senden dinlemek istiyoruz… 

Kısaca anlatmak gerekirse ben aynı zamanda barmenim. Ortağım Ege Bey ile bir barda tanıştık. Ege Bey’in bir bar açma projesi vardı. Bana danışmanlık teklifinde bulundu. Daha sonrasında sinerjimiz tutunca ortak olmaya karar verdik ve Allen markasını oluşturduk. Kuruluşumuzdan bu yana 1,5 yılı geride bıraktık. Şubeleşmek ve daha iyi, daha büyük mekanlar açmak gibi projeler için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Sizin “Geleceğin Bar Dünyası” (The Bar World of Tomorrow) projesiyle tanışmanız çok eskiye dayanıyor. Bize projeden biraz bahsedebilir misiniz?

Evet, ben Geleceğin Bar Dünyası projesinin ilk eğitim alan barmenlerinden biriyim. Pernod Ricard, projeyi açıklayarak bizleri de proje kapsamına dahil etmek istediğini belirtti. Biz de ilk ekipte yer aldık. 

Proje kapsamında iyi eğitimler aldık ve ufkumuz açıldı. Projenin bize iyi geldiğini söyleyebilirim. Tabii ki bu konuda ufak tefek bir şeyler yapmaya çalışıyorduk ancak projeye dahil olmamızla birlikte işi büyütmeye karar verdik. 

Örneğin plastik pipetlerin zararlarını, sıkılan meyvelerin kabuklarının nasıl değerlendirilmesi gerektiğini, minimum atıkla işletme yönetmeyi öğrendik. Projenin öğretileri kapsamında işletmemizi sürdürmeye devam ediyoruz. 

Pernod Ricard Geleceğin Bar Dünyası’nda: Allen

 

Mekanınızda sürdürülebilir kokteyller ve sürdürülebilir bir hizmet kadar insan kaynağının sürdürülebilirliği de fazlasıyla önemli. Bildiğim kadarıyla yol arkadaşlarınız ilk günden beri sizlerle beraber çalışmaya devam ediyor… 

Aslında yıllardır ekipteki kişilerle arkadaşız. 5-6 yıldır birlikte çalışıyoruz. Buraya geldiğimde de sağ olsunlar, benimle birlikte gelmeye karar verdiler. Şu anda mutluyuz, birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Peki, Allen’ın imza kokteylleri var mı?

Bizim bar ekibimizin yaptığı, Allen’a ait 25 tane imza kokteylimiz bulunuyor. Türkiye’de öncü olan mekanlardan biriyiz. Daha önce hiç denenmemiş şeyleri deniyoruz. Örneğin 7 sene önce kuzu kulaklı bir kokteyl yapmıştık. 

Dışa bağımlılığı azaltarak yerel ürünlerden kokteyller çıkarmaya çalışıyoruz. “Kendi coğrafyamızda neler yetişiyor?”, “Bu ürünleri ne kadar tanıyoruz?”, “Yerel ürünleri bar dünyasına nasıl sokabiliriz?”; biraz bu soruların üzerinde duruyoruz. 

Kokteyl kültürü son yıllarda Türkiye’de çok gelişti. Pernod Ricard’ın The Future Mix projesi sizce bu durumda etkili oldu mu?

Pernod Ricard, dünyayı takip ederek iyi eğitimler veriyor. Bu konuda onları takdir ediyorum. Çoğu projesinde de yer alıyorum. İşletmecilere, dükkanlara ve barmenlere iyi bir şekilde destek oluyorlar. 

Pernod Ricard Geleceğin Bar Dünyası’nda: Allen

 

Çok güzel bir barınız var. Peki, misafirler bara mı yoksa masalara mı oturmayı tercih ediyor? Bar kültürünüz ne durumda?

Bizim iyi sayıda bar müdavimimiz var. Dokuz tabureli bir bar. İnsanlar “Yer varsa barda oturabilir miyiz?” diye soruyor. Gece mekana geldiğinizde bar tarafında sürekli bir enerji olduğunu görebiliyorsunuz. Örneğin dört tane barmen shaker sallıyor, bar tarafından yayılan enerji insanları oldukça olumlu etkiliyor. 

Zaten barmenler mekanların marka elçileri diyebiliriz… 

Barmenler gerçekten de işletmelerin yüzleri denebilir. Çünkü barda yapılan her şey, mekanı temsil ediyor. 

Pernod Ricard Geleceğin Bar Dünyası’nda: Allen

 

Pernod Ricard’ın Geleceğin Bar Dünyası projesi kapsamında mekanınızda uyguladığınız yenilikler, misafirleriniz tarafından nasıl algılandı?

Dünyada küresel bir kriz olduğu için misafirlerimiz de bu konuda bilinçlenmeye başladı. Biz mekanı ilk açtığımızda ben yeni The Bar World of Tomorrow eğitiminden çıkmıştım. Sürdürülebilir bar konseptini destekliyordum, hala da destekliyorum… 

Misafirlerimiz, Geleceğin Bar Dünyası projesi kapsamında yaptığımız yenilikler hakkında fazlasıyla olumlu görüşler bildiriyor. 

Hem keyifli anlar geçirilebilen hem de doğaya saygılı bir eğlence dünyası mümkün diyorsunuz, öyle mi?

Evet, kesinlikle mümkün. Biz insanları mekanımızda bilinçlendirmeye başladıktan sonra, müşterilerimiz burada öğrendiklerini evlerinde de uygulamaya başlayacak. Örneğin; ürünlerimizi nasıl temin ettiğimizi sürekli soruyorlar… 

Çalışanlarımız da bu konuda oldukça duyarlı. Ellerinden geleni yapıyorlar. Biz de işletme sahipleri olarak doğaya saygılı bir mekan anlayışı konusunda duyarlıyız. 

Çok teşekkür ediyoruz. Keyifli anlarda tekrar görüşmek üzere…