Geleceğin Sürdürülebilir Kokteylleri: The Future Mix!

Geleceğin Sürdürülebilir Kokteylleri: The Future Mix!

Güncelleme Tarihi: 8 Ekim 2023

Sürdürülebilir geleceğin sürdürülebilir kokteylleri, Pernod Ricard Türkiye tarafından gerçekleştirilen The Future Mix yarışmasında ortaya çıktı. Geçtiğimiz yıllarda bar dünyasında sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek hedefiyle yola çıkan ve bu doğrultuda The Bar World of Tomorrow projesine hayat veren Pernod Ricard, Türkiye’nin önde gelen bartenderlarının katılımıyla düzenlediği The Future Mix yarışmasının ikincisini geçtiğimiz günlerde tamamladı. 2 Ocak tarihinde başlayan yarışmaya 102 bartender katıldı ve 23 Mayıs’ta tamamlanan final etabıyla yarışmanın kazananları belli oldu.

Bar Dünyasında Sürdürülebilir Gelecek

Geleceğin Sürdürülebilir Kokteylleri Pernod Ricard

Pernod Ricard’ın global ölçekte yürüttüğü The Bar World of Tomorrow projesi, Pernod Ricard Türkiye tarafından 2020’nin aralık ayında ülkemizde de uygulamaya geçirilmişti. Proje kapsamında gerçekleştirilen eğitimler ve etkinlikler, bar dünyasına beş temel ilkeyi yerleştirmeyi hedefliyordu. Yeniden Düşün, Azalt, Yeniden Kullan, Geri Dönüştür ve Saygı Duy ilkeleri kapsamında şekillenen The Bar World of Tomorrow, yaklaşık iki yıldır tüm hızıyla devam ediyor. Pilot bölge olarak seçilen İstanbul’un çeşitli mekanlarında gerçekleştirilen eğitimler sayesinde bartenderlar, geleceğin bar dünyasını çevreye ve insana saygılı bir çerçevede şekillendiriyor.

The Future Mix Heyecanı!

Geleceğin Sürdürülebilir Kokteylleri Pernod Ricard

Pernod Ricard Türkiye tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen The Future Mix yarışması ise ocak ayında başladı. Sosyal medya aracılığıyla hazırladıkları sürdürülebilir kokteyl reçeteleri ile yarışmaya başvuran 102 katılımcıdan 57’si, jüri değerlendirmesi sonucu ikinci tura geçmeye hak kazandı. 

Yarışmanın ikinci turunda ise jüri, katılımcılardan içerisinde enginar ve elma kullanılan reçeteler hazırlamasını istedi. Mevsiminde ürün kullanımına önem veren TBWOT projesinden ilham alan jüri ekibi, bahar aylarına uygun sürdürülebilir kokteyller için bu ürünleri belirledi. The Future Mix yarışmacıları, ikinci turda hazırladıkları özgün reçetelerle birlikte ortaya çıkardıkları sürdürülebilir kokteylleri hem jüri üyelerine gönderdi hem de sosyal medya hesaplarında paylaştı.

18 Mart’ta 20 Yarı Finalist Belirlendi

Geleceğin Sürdürülebilir Kokteylleri: The Future Mix!

Dünyanın en önemli alkollü içecek üreticilerinden biri olan Pernod Ricard tarafından düzenlenen The Future Mix, kurumun gerçekleştirdiği pek çok proje gibi temelde bar ve eğlence dünyasına sürdürülebilirlik kavramını yerleştirmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda yarışmaya katılan bartenderlar, ikinci turdan itibaren bar dünyasında sürdürülebilirlik eğitimleri alma fırsatı yakaladı.  The Bar World of Tomorrow projesinin de kapsamı içerisinde yer alan bu eğitimler sonucunda hazırlanan yepyeni sürdürülebilir kokteyllerden 20 tanesi, 18 Mart’ta jüri kararı ile yarı finale kalmaya hak kazandı.

The Future Mix’te Kazanan Belli Oldu!

Geleceğin Sürdürülebilir Kokteylleri Pernod Ricard

The Future Mix’in yarı final ve final etapları ise mayıs ayında düzenlendi. Jüri tarafından verilen görevler doğrultusunda sürdürülebilir kokteyller hazırlayan yarışmacılar, çeşitli ödüllerin sahibi oldu. 

The Future Mix 2022 kazananları şu şekilde:

  • The Future Mix Birincisi: Fehmi Altındağ (Joker No:19) 
  • The Future Mix İkincisi: Yiğitcan Akelmas (Efendy)
  • The Future Mix Üçüncüsü: Tolga Karataş (The Townhouse)

Yarışma kapsamında verilen jüri özel ödülleri ise şu şekilde sıralandı:

  • Bilgihan Öztürk | Gelecek Vadeden Bartender Ödülü
  • Kıvanç Körpe | Sürdürülebilirliği En İyi Anlatan Bartender Ödülü
  • Halil Oğuz Mintaş | En İyi Sunum Ödülü
  • Murathan Doker | Yaratıcılığı Sürdürülebilirlikle En İyi Harmanlayan Bartender Ödülü

Şampiyon Atina Bar Show’a Gidiyor!

Geleceğin Sürdürülebilir Kokteylleri Future Mix

The Future Mix yarışmasının 2022 yılındaki kazananı Fehmi Altındağ, Atina Bar Show’a gitmeye hak kazandı. Pernod Ricard Türkiye, ilkini geçen yıl düzenlediği yarışmada her yıl farklı ödüller vererek ülkemizdeki bartenderların eğitimine katkı sağlamayı hedefliyor.

The Future Mix yarışmasının final etabında yer alan jüri ekibinde ise sektörün önde gelen isimleri yer aldı. Pernod Ricard Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Genel Müdürü Selçuk Tümay, Pernod Ricard Türkiye Hukuk ve Kurumsal İletişim Müdürü Zümrüt Yezdani Kedik, Yeme-İçme Uzmanı Oğul Türkkan ve Pernod Ricard Türkiye Eğitim Yöneticisi Tolga Balıkçı ile birlikte şef ve TV programcısı Memet Özer, The Future Mix jüri ekibini oluşturdu. Yarışmacılar final etabında; teknik&temizlik, malzeme, yaratıcılık, sunum, sürdürülebilirlik hikayesi, tat ve süre olarak yedi farklı kategoride puanlandı.

The Future Mix yarışmasıyla ilgili detaylı bilgi için Pernod Ricard Türkiye Instagram hesabına göz atabilirsiniz.