Bodrum Mandalin Hareketi’nden “Bodrum Mandalinasını Yaşatalım” Çağrısı

Bodrum Mandalin Hareketi’nden “Bodrum Mandalinasını Yaşatalım” Çağrısı

Güncelleme Tarihi: 8 Ekim 2023

Bodrum mandalinasının korunması ve ekonomik değerinin arttırılması için Bodrum Kent Konseyi | Coğrafi İşaretler Çalışma Grubu, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Ticaret Odası öncülüğünde mart ayında çalışmalara başlanarak dört önemli etkinlik gerçekleştirildi.

Coğrafi işaret almış olan Bodrum mandalinasının ekonomisini büyütmeyi amaçlayan oluşum, Bodrum mandalini ile alkollü ve alkolsüz kokteyl yapımı eğitimi için Bodrum’daki işletmeleri Sadece Mandalin temalı etkinliğe davet etti. 

Bodrum Mandalin Hareketi, 17 Aralık Cumartesi Trafo Bodrum-Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen “The Bar World of Tomorrow” eğitimi ile Bodrum’daki yeme içme ve eğlence sektörü profesyonellerine yönelik ücretsiz bir eğitim fırsatı sundu. Eğitim; Muğla Bodrum’daki mandalina bahçelerinin korunması ve sürdürülebilirliğin sağlanması ile ilgili olarak gerçekleşti.

Pernod Ricard firması sponsorluğunda düzenlenen “The Bar World of Tomorrow” eğitiminde Bodrum mandalinası ile yapılabilecek alkollü ve alkolsüz içeceklerin yapım teknikleri ve reçeteleri katılımcı bartenderlar ile paylaşıldı. 

“Bodrum Mandalini ile marka yaratmalıyız”

Bodrum Mandalin Hareketi’nden “Bodrum Mandalinasını Yaşatalım” Çağrısı
Erman Aras

Bodrum Kent Konseyi Coğrafi İşaretler Çalışma Grubu ve Bodrum Mandalin Hareketi Kolaylaştırıcısı Erman Aras, Bodrum Mandalini’nin tüm menülerde yer almasını hedeflediklerini belirterek şunları söyledi: 

“Temmuz ayında yeşil mandalin olur. Yeşil mandalin ayrı bir değerdir ve aslında bir sanayi ürünüdür, kolonyasından parfümüne pek çok alanda kullanılabilir. Esansiyel açıdan da çok verimlidir, kozmetik sektöründe de anti-aging özelliğinden dolayı dünyada birçok markaya ilham olmuştur. Maalesef Bodrum mandalinasıyla ilgili bir marka yaratamadık. İşletmelere Bodrum mandalinasını tanıtmaya çalışıyoruz ve bir marka yaratmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki aylarda pastacılık ve kozmetik sektörlerine yönelik etkinliğimiz de olacak. Rant o kadar yüksek ki mandalin bahçelerinin hepsi tek tek yok oluyor. Para kazanmayan bir sistem korunamıyor. Ürünler menülerde yer alır ve tüketilirse hem farkındalık sağlanmış olur hem de para kazanan bir sistem yaratılır.” 

Bodrum’un İlk Coğrafi İşaretli Ürünü: Bodrum Mandalini

Bodrum Mandalin Hareketi’nden “Bodrum Mandalinasını Yaşatalım” Çağrısı
Mahmut Serdar Kocadon

Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ise Bodrum Mandalini’nin coğrafi işaretini BODTO olarak aldıklarını, Bodrum Guleti ve Bodrum Tirhandili coğrafi işaretleri için de başvuruların yapıldığını, BODTO olarak Bodrum Mandalin Hareketi paydaşı olduklarını, bu oluşumu desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini, Bodrum’daki işletmeler menülerinde Mandalin’den üretilmiş ürünlere yer verirlerse başarıya ulaşılacağını söyledi.  

Türkiye’nin İlk Sürdürülebilir Kokteyl Yarışması Olan Future Mix’te de Bodrum Mandalini Kullanılacak

Bodrum Mandalin Hareketi’nden “Bodrum Mandalinasını Yaşatalım” Çağrısı
Tolga Balıkçı

Pernod Ricard tarafından düzenlenen The Bar World of Tomorrow eğitiminde Bodrum Mandalini ile yapılabilecek kokteyller ve reçeteleri katılımcı bartenderlarla paylaşıldı.

Pernod Ricard Müşteri Deneyim Müdürü Tolga Balıkçı, şunları söyledi: 

“Yerel üreticiyi ve coğrafi işaretleri ürünleri destekleyerek geleceğin bar dünyasını yaratmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda restoran, bar ve otellerde bu projeyi teşvik etmek için aktivitelerimize devam edeceğiz. Önümüzdeki dönemde başlatacağımız ‘Türkiye’nin ilk sürdürülebilir kokteyl yarışması olan Future Mix’te de Bodrum Mandalinini kullanacağız. Verilen bu eğitim ile işletmelerin menülerinde Bodrum Mandalini’nin yer almasını sağlamalı ve bu doğal ürünümüzü tüm Türkiye ile buluşturmalıyız.” 

Mandalina Bahçelerinin Yüzde 70’i Yok Oldu!

Bodrum Mandalin Hareketi’nden “Bodrum Mandalinasını Yaşatalım” Çağrısı

Çok sayıda çiftçinin geçim kaynağı olan mandalinanın yanlış politikalarla tehlike altında olduğuna defalarca dikkat çeken Bodrum Mandalin Hareketi, mandalina bahçelerinin %70’inin yok olduğunu hatırlatarak kalanı koruyabilmek için Bodrum’daki işletmeleri ve halkı Bodrum mandalinasına sahip çıkmaya çağırdı.