Sürdürülebilir Çekicilik İçin 8 İpucu

Sürdürülebilir Çekicilik İçin 8 İpucu

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2023

Çekici olmak ya da çekici görünmek, fiziki avantajlara sahip olmanın dışında iç dünyanızı, fikirlerinizi, zekanızı ve duruşunuzu da kapsayan bütünsel bir konu. Esasında işin özü, kendinizi tanımanız ile ilgili. Ne kadar doğalsanız, kendinizi kabulleniş seviyeniz ne kadar dengede ise o kadar çekici görünür, auranızla fark edilirsiniz. Dolayısıyla hayata bakış açınız ve yaşam biçiminiz çekici bir kişilik için anahtarınız olabilir. Gelin kendinizin en iyi versiyonu olabilmek ve sizi mutlu edecek sürdürülebilir bir çekicilik için bazı ipuçları paylaşalım. Üstelik bunun yolu hayatı basit ve sade yaşamakta saklı…

1) Ruhuna ve Bedenine İyi Gelen Beslenme Biçimini Benimse

Sürdürülebilir Çekicilik İçin 8 İpucu
Sürdürülebilir çekicilik için 8 ipucu: İyi beslen

Fotoğraf: Artur Rutkowski

Beslenme o kadar önemli ki… Gerçekten de ne yiyorsak oyuz. Her gıdanın farklı bir enerji frekansı var. Bazı yiyecekler bizi daha dinamik ve enerjik yaparken bazı gıdalar da hantallaştırır. Zihni kuvvetlendiren, beden formunuzu destekleyen besinlere hayatında yer açtığında farkı rahatlıkla görebilirsin. İçimizi beslemeden dışımızı besleyemeyeceğimize göre sürdürülebilir çekiciliğin en önemli aşaması, beden ve iç yapınızı tanımak ve ona uygun davranmaktan geçiyor. Unutmayın ki size çok iyi gelen bir yiyecek bir başkasında aynı etkiyi yaratmayabilir. Bu hususları dikkate alarak kendi biyolojinize uygun beslendiğinizde daha iyi hissedecek, daha fit bir bedene sahip olacak ve daha çekici bir görünüme kavuşacaksınız. Üstelik bunu gerçekleştirmenin hiçbir masrafı yok. Tek yol kendinizi iyi tanımak ve size iyi gelen gıdaları keşfetmek. Böylece fazla gıda tüketiminden ve israftan da uzak duracak, karbon ayak izinin azaltılmasına da katkı vermiş olacaksınız.

2) Kendin İçin En İdeal Olan Kiloyu Koru

Sürdürülebilir Çekicilik İçin 8 İpucu
Sürdürülebilir çekicilik için 8 ipucu: Kilona dikkat et

Fotoğraf: Siora Photography

Kilo yönetimi, hem sağlık hem de estetik görünüm için olmazsa olmazlardan diyebiliriz. Belirli sağlık sorunları dışında gelen ve bedenimize yük ettiğimiz her fazla kilo, hayat kalitemizden çalıyor. Her birey kendine has bir fizik yapısına sahip. Burada önemli olan bizlere dayatılan güzellik kalıpları ya da ölçüleri değil, kendiniz için en ideal görünümü sürdürebilmek. Dolayısıyla doğru olan vücut ağırlığını bulduğunuzda onu korumak, sizi çekici kılan en yerinde tavırlardan biri. Bedeninizi ağırlaştıran her bir grama elveda demek psikolojinize de iyi gelecek. Mutluysanız zaten çekicisiniz…

3) Kaslarını Güçlendirecek Bir Spor Planı Yap

Sürdürülebilir Çekicilik İçin 8 İpucu
Sürdürülebilir çekicilik için 8 ipucu: Egzersiz yap

Fotoğraf: Bruce Mars

Dayatılan güzellik standartlarının dışında bazı gerçekler var ki fizyonomi açısından birçok avantaj sunuyor. Örneğin kadın ya da erkek fark etmeksizin orantılı ve abartısız karın kasına sahip olmak, her daim çekici bir unsurdur. Biliyoruz ki kas varlığını makul seviyede artıracak her egzersiz programı, serotonin hormonunu salgılatıyor. Dolayısıyla spor yapan ve çeşitli kas gruplarını çalıştıranlar, daha fit bir bedene sahip olup daha çekici görünüyorlar. Sizin için de estetik hatlar ve sağlıklı kalmak önemliyse belirli bir program dahilinde kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Ayrıca kas oranının artmasıyla gelen hızlı metabolizma sayesinde daha çok kalori yakarsınız ve daha kolay kilo verirsiniz. Doğal yoldan elde ettiğiniz her kas, size sürdürülebilir çekiciliğin kapısını aralar.

4) Öz Bakımın İçin Sürdürülebilir Alışkanlıklar Edin

Sürdürülebilir Çekicilik İçin 8 İpucu
Sürdürülebilir çekicilik için 8 ipucu: Sürdürülebilir öz bakım

Fotoğraf: Tijana Drndarski

Öz bakımı en doğal haliyle yerine getirmek, size hem sağlık hem de bakımlı bir görünüm sağlar. Temel hijyen alışkanlıklarımızı sürdürülebilir kılmak; çekici bir gülüşü, ışıldayan bir teni ve parlak saçları da beraberinde getirir. Doğanın sunduğu bitkisel yağlardan, meyvelerin gücünden faydalanabilir, bunları cilt ve vücut bakımında kullanabilirsiniz. Böylece kimyasal maddelerden de uzak kalarak bedeninizin uğrayacağı zarardan korunmuş olabilirsiniz. Piyasada sunulan ve sürdürülebilir içeriklerle hazırlanmamış birçok ürün, hem doğaya hem de size zarar veriyor. Bu tip ürünler yerine evde kendiniz hazırladığınız tariflerle daha çekici ve hoş görünebilirsiniz. Üstelik bunu bir ömür devam ettirebilirsiniz. 

5) Kozmetiği Abartısız ve Doğallığı Ön Plana Çıkaracak Şekilde Kullan

Sürdürülebilir Çekicilik İçin 8 İpucu
Sürdürülebilir çekicilik için 8 ipucu: Doğallığı öne çıkar

Fotoğraf: Christopher Campbell

Kozmetik, tüm kadınların ilgisini çeken ve ciddi bütçelerin ayrıldığı bir alan. Halbuki abartıya hiç gerek yok. Makyaj sanatının en önemli tarafı, bolca makyaj yapmak değil uyguladığınız ürünlerin doğal güzelliğinizi vurgulayacak olmasıdır. Güzel ve çekici görünmenin sırlarından biri de doğal makyaj taktikleridir. Abartıya kaçan her adım, sizi olduğunuzdan daha farklı gösterir. Özellikle günlük bakım ritüelinizde kendinize yakışan naturel tonlar seçmeniz sizi hem daha genç hem de daha canlı şekilde ifade eder. 

Bedeninize çok sayıda ürün sürmek, sizi daha iyi göstermez. Yüzünde veya vücudunuzda beğendiğiniz avantajlı taraflarınızı ön plana çıkaracak hamleler ile sürdürülebilir bir makyaj tarzını benimsemeniz mümkün. Hafif bir allık, nude tonlarda bir ruj ve kirpiklere sürülen bir rimel dahi sizi oldukça çekici kılabilir. Kısacası doğal ışığınızı kapatacak hiçbir uygulamada bulunmayın.

6) Minimalist ve Sade Bir Moda Anlayışını Benimse

Sürdürülebilir Çekicilik İçin 8 İpucu
Sürdürülebilir çekicilik için 8 ipucu: Minimalist modayı benimse

Fotoğraf: Amanda Vick

Çekici olmanın yolu, sadeleştirdiğimiz düşüncelerimiz kadar boşalttığımız gardıroplarından da geçiyor. Onca kıyafet arasına mücadele ederken çekici görünebileceğinizi düşünebiliyor musunuz? Bizce hayır!

İhtiyacınız olandan fazlasıyla yaşamak, her zaman enerji sıkışmasına ve aradığınızı bulamamaya kadar gidebilir ve kafanız karışır. Bir türlü istediğiniz kombini yapamazsınız. Çünkü gereğinden çok seçenek vardır ve stok ruhu sizi boğmaya başlar. İstediğiniz gibi giyinemeyince de kendinizi çekici hissedemezsiniz. 

İşte tüm bu sebeplerden ötürü daha minimalist bir yaşamı tercih edebilir, doğru ve öz parçalarla cool görünebilir, girdiğiniz ortamda fark yaratabilirsiniz. O halde kadehler sadelikle gelen şıklık için kaldırılsın!

7) Kendini Sürekli Geliştir

Sürdürülebilir Çekicilik İçin 8 İpucu
Sürdürülebilir çekicilik için 8 ipucu: Kişisel gelişim

Fotoğraf: Seven Shooter

İnsanın kendini sürekli geliştiriyor olması başlı başına çekici bir durum. Entelektüel birikim, yeterince cazibeli bir durum değil mi sizce de? Gerçekten de bilginin gücüne paha biçilemez. Öğrendikçe, daha geniş perspektiften düşünür, kendinizi daha iyi ifade eder ve daha çekici görünürsünüz. 

İlgi alanlarınızla ilgili kurslara katılabilir, kişisel gelişim konularında düzenlenen konferansları takip edebilir, yeni insanlar tanıyacağınız ve bir dolu yeni bilgi edineceğiniz seyahatlere çıkabilir, kitapların zengin dünyasına dalabilir ve her şeyden önce varoluş amacınızı keşfetmek için iç dünyanızı daha iyi tanıyabileceğiniz spiritüel alanlara eğilebilirsiniz. 

8) Güzel Düşün ve Gülümsemeyi Hiç Bırakma

Sürdürülebilir Çekicilik İçin 8 İpucu

Fotoğraf: Lesly Juarez

Son ipucu, esasında işin özü diyebiliriz. Güzel bir gülümseme, cazibenin kendisidir. Sürdürülebilir çekicilik, elbette güzel düşünüp iyi yaşamaktan ve tüm bu değerleri gülüşüne yansıtmaktan geçer. 

Samimi bir tebessüm ya da gülümsemenin halledemeyeceği bir sorun yok diye düşünüyoruz. Fikri ve zikri hoş olan kişi, etrafında bir hale etkisi yaratır ve çekim gücü yükselir. Güzelliği sürdürebilmeniz için iyi niyeti yeşertin ve çevrenize yansıtın. İşte bu kadar basit!

Kapak Fotoğrafı: Engin Akyurt