Pandemi Sonrası Trend Olacak İş Fikirleri

Pandemi Sonrası Trend Olacak İş Fikirleri

Güncelleme Tarihi: 8 Nisan 2021

Covid-19 salgını, dünya nüfusunun yarıya yakınının karantinada kalmasına neden oldu. Yaşamlarımızı derinden etkileyen bu süreç, iş hayatında da radikal değişikliklere yol açtı. Elzem olmayan sektördeki iş yerlerinin kapatılması, kamu çalışanlarının dönüşümlü ve çoğunlukla evden çalışmaya yönlendirilmeleri, dünya çapında işsizlik oranının artması, iş yerlerinde zorunluluğa dönüşen sosyal mesafe, okulların kapatılması ve uzaktan/online eğitimin devreye girmesi gibi alışık olmadığımız yenilikler, hem insan ilişkilerinde hem de iş modellerinde birtakım değişiklikler meydana getiriyor. Tüm dünya olarak ortak bir sorun ile mücadele ediyor oluşumuz, küresel boyutta köklü dönüşümlerin de hızlandırıcısı oluyor. Özellikle milyonlarca insanın evlerinden çalışabileceği bir formatı kurmak, firmaları teknolojik altyapıları ile ilgili yeni düzenlemelere mecbur kılmaya başladı. Zaten dijital çağ içinde yerini alan firma, kurum ya da markalar, bu sürece uyumu hızlandırmak ve eksikliklerini tamamlamak adına kolları sıvadı. Pandemi sonrası iş fikirleri için de büyük bir arayış var.

e-ticaret

Yine pandemi sürecinde evden çalışma uygulamaları geçici bir çözüm olmaktansa rutin iş hayatının bir seçeneği haline gelmeye başladı. Market ihtiyaçlarının internetten sipariş verilmesi ve beraberinde gelen birçok yeni uygulama ile online alışveriş oranı giderek arttı. Ayrıca Telesağlık gibi uzaktan sağlık hizmeti sunan uygulamalara da yönelim çoğalınca sigorta şirketleri çalışma sistemlerinde yeniliklere gitti. Kargo firmaları altyapılarını güçlendirirken, ürün ve servislerini müşterilerine götüremeyen şirketlerin de ayakta kalması zorlaştı. 

Salgın süreci henüz belirsizliğini korurken ve yeni normal dediğimiz bu sosyolojik değişimlere ayak uydurmaya çalışırken akıllarda  Covid-19 salgını sonrası yaşamın ve iş modellerinin nasıl şekilleneceği sorusu var.  Ayrıca dünya çapında 30 milyondan fazla insanı işinden eden koronavirüs salgını, yeni iş modelleri ve yeni iş fikirlerine adaptasyonun hızlı olması gerekliliğini gösteriyor. Bu süreçte de daha çok dijital işler ön plana çıkıyor.

İşte Trend Olması Beklenen Pandemi Sonrası İş Fikirleri

E-Ticaret Yükselişte

online alışveriş

Fotoğraf: headtopics.com

E-Ticaret artık yeni normal. Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle alınan tedbirler, sosyal mesafeli yaşam ve salgın korkusu bizi evlerimizde kalmaya zorlarken online alışverişlere de iyiden iyiye alıştırıyor. Ek olarak üçüncü taraf perakendecileri, toptancıları veya diğer aracıları atlayarak ürünleri doğrudan müşterilere satmayı ifade eden D2C ‘nin (Direct to Consumer) giderek artması bekleniyor. Büyük e-ticaret siteleri zaten pastadan paylarını fazlasıyla alıyor ancak Covid-19 salgınının getirdiği değişimler sonucu, birçok üreticinin ürünlerini doğrudan tüketiciyle buluşturacak D2C uygulamalarının tırmanmasını görebiliriz. Ayrıca normal perakende şirketleri de dönüşümlerini hızlandırarak dağıtım noktalarını çoğaltıp deneyim merkezi gibi konumlanacaklar; dükkanlarının sayısını azaltıp, dijital ticaret alanını büyütecekler gibi duruyor. İnternet üzerinden webinar hizmetleri, online toplantılar ve hatta belki e-Sağlık gibi portallar ile e-ticaret giderek dijital ticaret kavramına dönüşmeye başlayacak.

Online Market Uygulamaları

online market

Fotoğraf: www.mccourier.com

Online alışverişe olan talep giderek artış gösteriyor. Yemeksepeti, Banabi, İste Gelsin, Getir, A101 Kapıda, Cepte Şok, Migros Sanal Market gibi birçok firma, müşterilerinin market ihtiyaçları için online hizmet veriyor. Yine pandemi nedeniyle “temassız teslimat” özelliğinin de devreye girmesi, sürecin sürdürülebilirliği ve güvenliği açısından da önemli bir çözüm  oldu.

Online Eğitimler

online eğitim

Fotoğraf: Freepik

Evden çalışma ve uzaktan eğitim döneminin başlamasıyla birlikte video konferans ve online eğitim girişimleri oldukça revaçta. Özellikle bu dönemden sonra online MBA, online ders, online workshop ve online özel ders gibi kavramları çok gündeme gelecek. Uzaktan eğitim çözümleri sunan firmaların da sayısı artıyor. Uzaktan eğitimde altyapı eksiklikleri giderilerek kişilerin; eğitimlere, sertifika programlarına ve canlı online eğitimlere erişimlerine imkan tanınıyor. Cep telefonu ya da bilgisayarla bilgiye ulaşmak ve eğitimlere katılmak mümkün oluyor.  Ayrıca okul ve kampüs ortamları artık online eğitim portalları ve canlı sınıf alanlarına dönüşüyor.

Online Astroloji

pandemi sonrası iş fikirleri astroloji

Online platformların kullanım oranı artınca bu artıştan olumlu olarak etkilenen alanlardan biri de astroloji oldu. Bilhassa online danışmanlıklar ve online eğitimler sayesinde astroloji, popülerliğini daha da büyüttü diyebiliriz. Örneğin sorumgeldi.com’un online uygulaması ile online danışmanlıklar, online seminerler ve broadcast yayınların yapılması hedefleniyor.

Evde Online Fitness Danışmanlığı

spor yapan kadın

Fotoğraf: tipsforwomen.pl

Online iş yapabilme kabiliyeti, bu dönemde oldukça popüler hale geldi. Koronavirüs döneminde evde fitness danışmanlığı alma ve spor aplikasyonlarının indirilme oranlarında iyiden iyiye artış yaşandı. Spor salonlarına gidemeyen ve evde sporu tercih eden kitleyi yakalayacak fitness ve egzersiz alanındaki mobil uygulamalar ise ağ reklamlarında daha çok karşımıza çıkmaya başladı.

Online Diyetisyenlik Hizmeti

diyetisyen

Fotoğraf: vitamedica.com

Online diyetisyenlik hizmeti de yeni dönemin tercih edilen iş yöntemlerinden biri haline geldi. Ev ya da ofislerinde görüntülü konuşma yöntemi ile danışmanlık veren diyetisyenler, danışan takip sistemini online görüşmelerden gelen bilgiler doğrultusunda yürütüyor. Belirli aralıklarla yapılan online seanslar sonucu kilo yönetimi de sağlanmış oluyor. 

Yemek Tarifleri İçeren Online Alanlar

yemek yapan erkek

Yemek tarifleri içeren web siteleri, yemek youtube kanalları, Instagram’daki yemek tarifi sayfalarının pandemi sürecinde yayılması ve çoğalması, pandemi sonrası dönem için etkili bir iş alanı doğurabilir. Özellikle bu süreci iyi anlayan ve adapte olan firma ya da bireylerin ön plana çıkacaklarını tahmin edebiliriz.

Evden Çalışanlar ve Dijital Göçebeler 

dijital göçebe

Yine son dönemin en çok aranılan kelimelerinden olan “Evden çalışma” veya “freelance çalışma” kavramları, Covid-19 sonrası dönem için de fikir veriyor. Bu noktada bazı markalar, freelance çalışanlar ile markalarını bir araya getirecek yeni projelere yönelebilirler. Ayrıca dijital göçebeler de denilen “digital nomad” gibi yaşam tarzları, pandemi sonrası iş fikirleri arasında yükselişe geçecek gibi görünüyor. Sürekli seyahat halinde olan ve  para kazanmak için  internet, akıllı telefon, tablet ve bulut tabanlı uygulamalar kullanan, lokasyondan bağımsız şekilde çalışan dijital göçebeler, daha çok Z kuşağından oluşuyor.

Organik Tarım ve Hayvan Yetiştiriciliği

organik tarım

Fotoğraf: newsbeezer.com

Koronavirüs salgını sürecinde sağlıklı beslenmeye olan ilgi ve bilinçlenme daha da arttı. Bağışıklığı kuvvetlendirmek adına organik, doğal beslenmenin öneminin sık sık gündeme getirilmesi, organik gıdaları daha da parlattı. Dolayısıyla pandemi sonrası iş fikirleri arasında organik tarım da önemli bir yer tutuyor. Bu konuda birçok yeni girişimin yapılması olası duruyor. Tarım alanında yatırım ve üretime odaklanılan çalışmalar yoğunlaşabilir.

Ek olarak gıdada organik, saf ve otantik ürünlere ilgi çoğalırken bu konuda e-Ticaret projelerine dönüşüm hızlı olacak. Ev yemeğine olan ilgi de sürmeye devam edecek.

Dijital Dönem için Tam Kapasite Reklam Ajansları

pandemi sonrası iş fikirleri dijital ajans

Fotoğraf: www.digitalkure.com

Dijitalleşmenin hızlandığı bu dönemde çok sayıda marka, değişen tüketici davranışları ve tüketicilerin yeni eğilimleri için tam kapasiteli profesyonel reklam ajanslarına başvuracak. Bu aşamada kendini yenileyen, teknolojik altyapısını geliştiren ve trendlere hakim olan reklam ajansları ön plana çıkabilir.

Sosyal Medya Daha da Güçlenecek

pandemi sonrası iş fikirleri robot

Her geçen gün artan sosyal medya kullanımları sonucu firma ya da markalar; sosyal medya danışmanlığı veren, hesap yönetimi ve reklam konusunda etkili kampanyaları ile adından bahsettiren dijital ajanslardan daha fazla faydalanmak isteyecekler.