YouTube’un En Sağlıklı Yemek Kanalları

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

Sosyal medyanın yapı taşlarından biri olan YouTube, günümüzde artık televizyon kadar, hatta belki de ondan daha popüler hale geldi. Artık aldığımız bir ürünün kılavuzunu incelemek yerine YouTube videolarını izliyor, sevdiğimiz bir diziyi televizyondan değil de YouTube’dan takip ediyoruz. Engin bir deniz haline gelen bu mecra, bizlere hemen hemen her konuda muhteşem bir kaynak oluyor. Bu konulardan bir tanesi de sağlıklı yaşam. YouTube’un sağlıklı beslenme ve spor kanalları ile diyetisyene gitmeden kilo vermeniz, spor salonuna gitmeden fit kalmanız mümkün. Bu yazımızda sizlerle sağlıklı beslenme odaklı popüler YouTube kanallarını paylaşmak istiyoruz.

Dilara Koçak

Dilara Koçak
Fotoğraf / Jan Sedivy

Beslenme ve diyet uzmanı Dilara Koçak, YouTube sayfasında haftada en az 2 gün düşük kalorili tarifler, fit kalma tüyoları ve sağlıklı beslenme önerileri paylaşıyor. Kanalda çorbadan salataya, tatlıdan içeceğe kadar her şeyin en sağlıklısını görmeniz mümkün. Dilara Koçak bunların yanı sıra sunmuş olduğu pratik tariflerle de abonelerinin mutfak işlerini kolaylaştırıyor.

İdil Yazar

İdil Yazar
Fotoğraf / Alexandra Kusper

Aşçı İdil Yazar, yayınladığı 1000’den fazla tarif ve 1 milyon abonesiyle şu an YouTube’un en büyük sağlık kanallarından birine sahip. Birçok tarifini denemiş biri olarak, her birinin çok lezzetli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Haftada 4 yeni videonun yayınlandığı kanalı diğerlerinden ayıran en büyük fark ise tariflerin neredeyse hepsinin çok pratik, kullanılan malzemelerin de herkes tarafından kolay ulaşılabilir olması. 

Fit Yemek

Fit Yemek
Fotoğraf / Lily Banse

Online diyet ve beslenme danışmanlığı yapan Emre Gökgöz, Fit Yemek kanalında hem sağlıklı tarifler hem de fitness içerikleri sunuyor. Kanalda sadece kilo verdiren tarifler değil, göbeklenmeden ve yağlanmadan kilo almayı sağlayan tarifler de bulunuyor. Esprili diliyle videolarını keyifle izleten kanalda proteini yüksek tarifler bulabilirsiniz.

Revna Çakır Sarıgül

Revna Çakır Sarıgül
Fotoğraf: Maria Petersson

Kurumsal hayatın ona göre olmadığını anlayıp sosyal medya içerikleri üretmeye başlayan Revna Çakır Sarıgül, diyete değil; sağlıklı yaşamı bir hayat felsefesi haline getirmeye odaklanıyor. Waffle veya sufle gibi tatlıları çok seviyor ancak yüksek kalorilerinden dolayı yiyemiyor musunuz? O zaman bu tatlıların sağlıklı alternatifleriyle tanışmak için Revna’nın kanalını ziyaret etmelisiniz.

Düdüklü Tencerem

Düdüklü Tencerem
Fotoğraf / Sara Sperry

Yemek blogu yazarı Müge Suyolcu, sağlıklı yaşam ve temiz beslenmeyi bir hayat biçimi haline getirmiş isimlerden biri. Düdüklü Tencerem kanalında hem geleneksel hem de yenilikçi tarifleri bir arada sunuyor ve bunları yaparken de sağlık konusunu hep göz önünde bulunduruyor. Kanalda glutensiz tariflerin yanı sıra çok sayıda vegan ve vejetaryen reçeteler görebilirsiniz. 

Diyetisyen Mutfağı

Diyetisyen Mutfağı
Fotoğraf / Ella Olsson

Sağlıklı beslenmenin püf noktaları nelerdir? Diyet yapmayı kolay ve lezzetli hale getirmek mümkün müdür? Diyetisyen Andaç Yeşilyurt, kanalında tüm bu soruların yanıtını veriyor. Atıştırmalık ve ara öğün tarifleri de bulabileceğiniz Diyetisyen Mutfağı’nın “1 Dakikalık Tarifler”i oldukça dikkat çekici.

Gurme Diyet

Gurme Diyet
Fotoğraf / Ella Olsson

Gurme Diyet’te undan ve şekerden uzak kek, ekmek ve çikolata tarifleri bulabilirsiniz. Tariflerin hepsi oldukça pratik. Kanalın sahibi Özlem Çakırlar aynı zamanda yapmış olduğu detoksları da gün gün aboneleri ile paylaşıyor.

Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel

Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel
Fotoğraf / Daria Shevtsova

Özellikle kür ve detoks tarifleri arıyorsanız kanala kesinlikle bir göz atmalısınız. Göbek bölgesindeki yağları eriten yoğurt küründen ödem attıran çay tariflerine kadar birçok alternatif Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel’in kanalında mevcut.