Hayata Karışan Kadınlar Platformu Devam Ediyor!

Hayata Karışan Kadınlar Platformu Devam Ediyor!

Güncelleme Tarihi: 8 Ekim 2023

Pernod Ricard Türkiye’nin kurumsal sponsorluğunda, Brothers tarafından IDEMA iş birliğiyle gerçekleştirilen Hayata Karışan Kadınlar Platformu projesi tüm hızıyla devam ediyor! Kadınların iş dünyasında karşılaştıkları engelleri tanımlayan “cam tavan” terimine odaklanan ve #CamTavanlarıKırıyoruz sloganıyla hayata geçen projeye yaklaşık 7000 kadın başvuru yaptı. Proje kapsamında 18 Nisan itibarıyla başlayan eğitimlerde alanında uzman isimler yer alacak.

Hayata Karışan Kadınlar Platformu Devam Ediyor!
Zümrüt Yezdani Kedik

Kadınların iş dünyasındaki varlığı anlamında farkındalık yaratmak adına son derece önemli bir girişim olan projeyi, Pernod Ricard Türkiye Hukuk ve Kurumsal İletişim Müdürü Zümrüt Yezdani Kedik’e sorduk. İşte Hayata Karışan Kadınlar Platformu projesinin A’dan Z’ye tüm detayları…

Brothers Hayata Karışan Kadınlar Platformu nedir? Bu projeyle ne amaçlanıyor?

Hayata Karışan Kadınlar Platformu Devam Ediyor!

Brothers Hayata Karışan Kadınlar Platformu projesi ile Dünya Ekonomi Forumu’ndan yola çıkarak geleceğin mesleklerini inceleyip meslek yerine edinim kazandırmak amaçlanıyor. Proje, BROTHERS tarafından, IDEMA’nın danışmanlığında gerçekleştiriliyor. Projenin kurumsal sponsoru ise Pernod Ricard Türkiye.

Böyle bir projeye destek olmaya nasıl karar verdiniz? Hangi gerekçeler sizi bu projeyi gerçekleştirmeye itti?

Günümüzün dünyasında tüm eşitlikçi atılımlara rağmen hala kadınların erkekler kadar iş hayatında söz sahibi olmaları için 276 yıl geçmesi gerektiği düşünülüyor. Ayrıca erkeklere kıyasla kadınların ekonomik özgürlüğü %58 oranında daha az. Aradaki bu büyük fark sebebiyle kadınlara pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Geleceğin meslekleri açısından kadınının rolünün daha fazla artırılmasıyla birlikte daha iyi bir gelecek için zemin oluşturuluyor.

Brothers, bu projeye kadın ve erkeğin aynı oranda katılım sağladığı bir gelecek düşüncesiyle yola çıktı. Proje ile birlikte kadınların yalnızca edinimler kazanması değil aynı zamanda gerçek hayatta karşılığı olan katkılar edinmeleri amaçlanıyor. Bu yolda Dünya Ekonomi Forumu’nda belirlenen geleceğin mesleklerinden yola çıkarak dört tane modül belirledik. Bunlar; “Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği”, “Kültür-Sanat-Eğlence”, “Yeni İş Yaşamı ve Dijitalleşme, “Yeni Medya”.

Hayata Karışan Kadınlar Platformu projesinde katılımcıları ne bekliyor?

Hayata Karışan Kadınlar Platformu Devam Ediyor!

Bu dört modül ile birlikte oluşturulan projenin başvuruları 8 Nisan’da kapandı. Şu an Brothers Hayata Karışan Kadınlar Platformu projesine 18 yaş üstü 7000’e yakın kadın başvurdu. İlerleyen aşamalarda başvuru formundaki sorulara verilen yanıtlar IDEMA tarafından değerlendirilecek ve değerlendirmeyi geçen adaylar eğitimlere katılmaya hak kazanacak. Eğitimler 18 Nisan’da başlayacak ve bir buçuk ay sürecek. Eğitimlerin çoğunluğu online olarak gerçekleştirilecek ama eğitim süresi içerisinde iki kez eğitimci ve katılımcı yüz yüze buluşması yapılacak.

Ayrıca Hayata Karışan Kadınlar Platformu katılımcıları, mentorları ile yüz yüze bir araya gelme şansına da erişecek. Eğitimi tamamlayan katılımcılar sertifika almaya ve eğitim sonrası yapılacak olan bootcamp’e katılmaya hak kazanacak.

Projenin önemli bir ayağı olan Bootcamp sürecinden de biraz bahseder misiniz?

Bootcamp’te katılımcılar, bir ay boyunca IDEMA tarafından oluşturulan eğitim gruplarında yer alacak. Bu eğitim gruplarında katılımcılar; “Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği”, “Kültür-Sanat-Eğlence, “Yeni İş Yaşamı” ve “Dijitalleşme” konularına bağlı olarak tasarladıkları projelerini gerçekleştirecek.

Ana konular için belirlenen mentorlar ise şöyle:

  • Kültür, Sanat ve Eğlence modülünde ha:ar sanatçı ikilisi Hande Şekerciler ve Arda Yalkın ile Mert Fırat
  • Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği modülünde Dilara Koçak ve Prof. Dr. Itır Erhart
  • Yeni İş Yaşamı ve Dijitalleşme modülünde Serdar Kuzuloğlu ve Pernod Ricard Orta Doğu Kuzey Afrika ve Türkiye Genel Müdürü Selçuk Tümay
  • Yeni Medya modülünde TBWA Group Istanbul CEO’su Burcu Özdemir ve Bediz Yıldırım

Katılımcılar, mentorların da yardımıyla birlikte projelerini şekillendirecek. Bootcamp süreci toplamda bir ay sürecek. Bu aşamanın sonunda ise katılımcılar, hafta sonu kampa girerek projelerine son dokunuşları yapacak.

 

 

Bootcamp sonrası katılımcıları neler bekliyor?

Temmuz ayında yapılacak sunumlardan sonra finale kalan bir proje belirlenecek. Kazanan proje, Pernod Ricard Türkiye desteği ile birlikte hayata geçirilecek.

Başvuruları yeni tamamlanan proje, aslında Hayata Karışan Kadınlar Platformu’nun ilk fazı. Eğer başvuruları kaçırdıysanız bu yıl içerisinde başlayacak olan ikinci faza da başvurabilirsiniz. İkinci faz için başvuruları kaçırmak istemiyorsanız @brothers1801 Instagram adresini takip edebilirsiniz.