Ünlü Yönetmenlerin Favori Filmleri

Ünlü Yönetmenlerin Favori Filmleri

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2021

Herkes bir veya birkaç yönetmene hayrandır ve onların tüm filmlerini izlemiştir. Peki hayranı olduğumu yönetmenlerin favori filmleri neler biliyor muyuz? Onların esinlendikleri veya takdir ettikleri filmleri sizin için bir araya getirdik.

Quentin Tarantino’nun Favori Filmleri

yönetmenlerin favori filmleri tarantino

Daha önce hayatını ve filmlerini yakından incelediğimiz Tarantino, Western filmlerine büyük ilgi duyuyor. Django Unchained, Once Upon a Time in Hollywood, The Hateful Eight gibi filmlerinde de bunun izlerini fazlasıyla görebiliyoruz. Durum böyle olunca ünlü yönetmenin de en sevdiği film, The Good, the Bad and the Ugly olarak karşımıza çıkıyor. Clint Eastwood’un başrolünde yer aldığı film, bir neslin en çok etkilendiği yapımlar arasında.

Ayrıca yine Tarantino’nun en sevdiği filmler arasında Five Fingers of Death, The Great Escape, Taxi Driver ve yine bir Western olan Rio Bravo yer alıyor. Bu yapımları izlediğinizde Tarantino’nun kendi filmlerinde bazı ögeleri neden kullandığını daha iyi anlayabilirsiniz.

Michael Haneke’nin Favori Filmleri

yönetmenlerin favori filmleri haneke

Funny Games ile herkesin hayran olduğu ve Amour ile Oscar kazanan Haneke’nin favori filmler listesinde Au Hasard Balthazar, Salo ve The Exterminating Angel gibi filmler yer alıyor. Fakat listenin en bilinen ve belki de sevilen filmi Alfred Hitchcock’un yönettiği Psycho. 

Yönetmeni yakından tanıyanlar elbette bu seçime şaşırmıyor. Kolay izlenemeyen ve rahatsız eden filmlerin usta isimlerinden biri olan Haneke’nin listesinde kendisiyle aynı çizgide olan Hitchcock’un yer alması zaten beklenirdi.

Bong Joon-ho’nun Favori Filmleri

Bong Joon-ho

Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho, Hollywood’da ve dünyada oldukça seviliyor. Akademi tarafından ödüle layık görülen Parasite ile adını daha geniş kitlelere duyuran yönetmenin en sevdiği filmlerden biri Fincher’ın Zodiac filmi. 

Peki listede başka hangi filmler var diye merak ediyorsanız hemen oraya geçelim. Touch of Evil, The Housemaid, Being John Malkovich ve Fargo gibi sevilen yapımlar yer alıyor.

Pedro Almodovar’ın Favori Filmleri

Pedro Almodovar

Rahatsız edici filmler dendiğinde akla gelen yönetmenlerden bir diğeri de Almodovar. The Skin I Live In, Kika, Talk to Her gibi yapımlarla sinema dünyasına ismini kazımış olan yönetmen, Billy Wilder’ın yönettiği ve başrollerinde Marilyn Monroe, Tony Curtis ve Jack Lemmon’ın yer aldığı Some Like It Hot filminin hayranı. 

Almodovar’ın film listesinde dram, komedi ve gerilim gibi birçok türden eser var. The Night of the Hunter, All About Eve, Midnight ve Leave Her to Heaven bu listede üst sıralarda yer alıyor.

Christopher Nolan’ın Favori Filmleri

Christoper Nolan

Batman filmleri farklı yönetmenler tarafından çekilmiş olsa da onunla en fazla özdeşleşen isim Christopher Nolan oldu. IMDB Top 250 listesine The Prestige, Inception, Memento gibi yapımları sokmayı başaran yönetmenin en sevdiği filmlere birlikte bakalım.

Klasiklerden başlayacak olursak 12 Angry Men, 2001: A Space Odyssey, Alien ve Lawrence of Arabia Nolan’ın listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Bunların dışında Greed, Koyaanisqatsi, Jules Dassin tarafından çekilen ve İstanbul’da geçen Topkapı da usta yönetmenin favori filmleri arasında. 

Martin Scorsese’nin Favori Filmleri

Martin Scorsese

Usta yönetmenlerin favori filmleri listemizde sona yaklaşırken Martin Scorsese’den bahsetmesek olmaz. Diğer yönetmenleri en sevdiği filmler arasında yer alan Taxi Driver’ın yaratıcısı acaba ne izlemekten hoşlanıyor? 

Bir Fellini hayranı olan Scorsese’nin en sevdiği filmlerden biri 8½. İtalyan yönetmenleri yakından takip eden Scorsese’nin listesinde Paisan ve Salvatore Giuliano da yer alıyor. Ayrıca Citizen Kane ve Vertigo gibi klasiklere de hayran olan yönetmenin seçtiklerine özel bir ilgiyle yaklaşılması gerektiğini düşünüyoruz.