İstanbul'un En İyi Kütüphaneleri

İstanbul’un En İyi Kütüphaneleri

İstanbul’da çalışmak için yer arayanların en iyi tercihlerinden biri, şüphesiz ki tarihi, şehrin kuruluşu kadar eski olan eşsiz kütüphaneler… İstanbul’un en iyi kütüphaneleri, ziyaretçilerine sessiz ve sakin bir çalışma ortamı sağlamanın yanında, atmosferiyle ve kültür kokan havasıyla okuma hevesi aşılıyor. Peki, İstanbul’da hangi kütüphaneye gidilmeli? İşte tercih edebileceğiniz bazı İstanbul kütüphaneleri…

Anadolu Yakası En İyi Kütüphaneler

istanbul kütüphaneleri
Fotoğraf: Unsplash | Zdeněk Macháček

Kitap okumak, sıklıkla tek başına yapılan bir aktivite olsa da hem günümüzde hem de tarihte kütüphaneler ve kitap okuma konseptine sahip kafeler, misafirlerine sakin bir çalışma ve gerektiğinde tartışma ortamı sağlıyordu. Bu sebeple bir kütüphanede kitap okumak, bilgi havasını solumanızı sağladığı için ufkunuzu genişletebilir ve ihtiyacınız olan çalışma hevesini sağlayabilir. İstanbul’daki en iyi kütüphaneler, hem sağladığı ortam hem de kitap çeşitliliğiyle birlikte kitap okumak için en iyi lokasyonlardan biridir.

İBB Afife Batur Kütüphanesi

kadıköy kütüphane

AdresHasanpaşa, Kurbağalıdere Cad. No: 125, 34722 Kadıköy
Çalışma Saatleri7 gün 24 saat (Rezervasyon gerekiyor. 00.00-08.00 arası kütüphaneye giriş yapılamıyor)

2021 yılında hizmete açılan İBB Afife Batur Kütüphanesi, Kadıköy’ün en güzel kütüphaneleri arasında yer alıyor. Müze Gazhane’nin dönüştürülmesi çalışmaları kapsamında yapımına başlanan kütüphane, özellikle 7/24 açık olması ile sınav günlerinde öğrencilerin imdadına koşuyor. 6000’e yakın eseri bünyesinde barındıran kütüphanenin sesli çalışma alanı ve misafirlerin kullanabileceği ortak alan bulunuyor. Bina içerisinde kütüphane hizmetinin yanı sıra çeşitli konu ve alanlarda söyleşiler ve atölyeler de düzenleniyor. 

TDV İslâm Araştırmaları Merkezi

üsküdar kütüphane

Adresİcadiye Bağlarbaşı Caddesi, No: 40 34662, Üsküdar
Çalışma Saatleri09.00-23.00

Türkiye’nin en kapsamlı ansiklopedilerinden olan TDV İslâm Ansiklopedisi’nin hazırlanması amacıyla kurulan TDV İslâm Araştırmaları Merkezi, günümüzde Türkiye’nin en büyük koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyo. 333 binden fazla kitap barındıran kütüphanede, kitapların yanı sıra çok sayıda dergi, makale ve mikrofilm bulunuyor. Kütüphaneden sosyal bilimler alanında çalışan yüksek lisans ve doktora öğrencileri, öğretim üyeleri yararlanabiliyor.

Büyük Çamlıca Camii Kütüphanesi

çamlıca kütüphane

AdresFerah, Ferah Yolu Sk. No:47, 34692 Üsküdar
Çalışma SaatleriPazartesi-Cumartesi: 09.00-18.00 (Ortak çalışma alanları her gün 09.00-24.00’e kadar hizmet veriyor)

2012 yılında tamamlanan Çamlıca Camii içerisinde yer alan Büyük Çamlıca Camii Kütüphanesi, zengin eser koleksiyonu ve mimari tasarımıyla dikkat çekiyor. Camii içerisinde yer alan sanat galerisi, kütüphane, sanat atölyesi ve konferans salonu gibi kültür-sanat maksatlı binalardan biri olan kütüphanenin içerisinde toplamda 90 binden fazla yazılı eser bulunuyor. Kütüphane, aynı anda 253 misafiri kabul edebiliyor. 

Maltepe İlçe Halk Kütüphanesi

maltepe kütüphane

AdresCevizli, Orhan Gazi Cd. No:8, 34865 Maltepe
Çalışma Saatleri08.30-21.00 (Pazar Günleri Hariç)

Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde 2010 yılında hizmet vermeye başlayan Maltepe İlçe Halk Kütüphanesi, sessiz ve sakin yapısıyla dikkat çekiyor. Listemizdeki diğer kütüphanelere kıyasla fazla yoğun olmayan kütüphanede aynı zamanda bireysel çalışma odaları yer alıyor. Kütüphanede çalışma odalarının yanı sıra okuma köşeleri ve halkın kullanımına açık olan bilgisayarlar bulunuyor. Ayrıca kütüphane binası içerisinde halk eğitim kursları da düzenleniyor. 

İBB Yaşar Kemal Kütüphanesi

anadolu yakası kütüphane

AdresMeclis, İlknur Sok. No: 1, 34785 Dudullu OSB, Sancaktepe
Çalışma Saatleri09.00-23.00

İstanbul’un Sancaktepe ilçesinde 2022 yılında açılışını yapan İBB Yaşar Kemal Kütüphanesi, modern tasarımı ve misafirlerine sunduğu olanaklarla bölgenin en iyi çalışma alanlarından birini sağlıyor. Toplamda 6 kattan oluşan 1774 metrekarelik alana kurulan kütüphanenin içerisinde çeşitli amaçlar çerçevesinde düzenlenen çalışma ve sosyalleşme alanları bulunuyor. Kütüphanenin içerisinde 20 bine yakın eser yer alıyor. Aynı zamanda üniversite sınavına hazırlık amacıyla etüt programları ve soru çözüm atölyeleri de veriliyor. 

Avrupa Yakası En İyi Kütüphaneler

istanbul kütüphane
Fotoğraf: İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi

Türkiye’de bilim ve kültürün kalbi konumundaki İstanbul, haliyle ülkemizin en büyük kütüphanelerine de ev sahipliği yapıyor. İstanbul’daki kütüphaneleri içerisinde bazıları o kadar büyük ki içlerinde kaybolmamak için yanınıza bir harita almanız gerekebilir.

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı | Balat

balat kütüphane
Fotoğraf: Wikimedia Commons
AdresFener Mahallesi, Mürsel Paşa Caddesi, No: 8, Fener Vapur İskelesi Karşısı (Tarihi Bina), Fatih
Çalışma SaatleriHafta içi 08.30-17.30 / Hafta Sonu Kapalı

İstanbul kütüphaneleri içerisinde kuruluşu ve içeriği yönünden diğerlerinden ayrılan bir kütüphane olarak karşımıza çıkan Kadın Eserleri Kütüphanesi, 1990 yılında Doç. Dr. Füsun Akatlı, Prof. Dr. Jale Baysal, Aslı Davaz, Doç. Dr. Şirin Tekeli ve Füsun Yaraş tarafından kuruldu.

Adından da anlaşılabileceği üzere kadınların yazdığı veya kadınların üzerine odaklanan eserler çerçevesinde şekillenen kütüphanede 12.000’den fazla kitap yer alıyor. 

Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi

İstanbul'un En İyi Kütüphaneleri

AdresSüleymaniye, Ayşe Kadın Hamamı Sk. No:27, 34116 Fatih
Çalışma Saatleri08.30-23.00

Türkiye’nin en zengin yazma eser kütüphanesi konumundaki Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi, İstanbul’da en iyi kitap okunacak yerler arasında üst sıralarda yer alıyor. Kütüphanede 101 bin cilt yazma ve 78 bin cilt basma eser bulunuyor.

Özellikle tarih alanına ilgi duyanların mutlaka ziyaret etmesi gereken kütüphane, ziyaretçilerine gayet nezih bir çalışma ortamı da sağlıyor.

Merkezefendi Şehir Kütüphanesi

İstanbul'un En İyi Kütüphaneleri

AdresMerkezefendi, Dere Sk. No:7, 34015 Zeytinburnu/İstanbul
Çalışma Saatleri7 gün 24 saat

Yakın zamanda hizmete giren Merkezefendi Şehir Kütüphanesi, sahip olduğu imkanlar ve nezih çalışma alanıyla İstanbul’daki kütüphaneler içerisinde oldukça öne çıkıyor. 24 saat boyunca açık olan kütüphanede ücretsiz çorba ve içecek servisi de bulunuyor. 2016 yılınnda Merkezefendi Millet Kıraathanesi olarak ismin değiştirilen kütüphane, aslen şehir ve şehircilik üzerine bir ihtisas kütüphanesi olarak kurulmuştu. Kütüphanede bu alanda koleksiyon oluşturma ve yayım çalışmaları da devam ediyor.

Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi

İstanbul'un En İyi Kütüphaneleri

AdresMimar Kemalettin, Ordu Cd. No:19, 34130 Fatih
Çalışma Saatleri08.30-22.00

İstanbul en iyi kütüphane önerileri listemizde kendinize farklı bir kütüphane deneyimi arıyorsanız Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi sizin için iyi bir tercih olabilir. Kütüphanenin bulunduğu caddenin tarihi, 1463 yılına kadar uzanıyor. Oldukça eski, tarihi bir bina içerisine kurulan kütüphane, tarihin çeşitli bölümlerinde darphane olarak dahi hizmet vermiş. Şimkeşhâne içerisinde yer alan binaların restore edilmesiyle birlikte 1976 yılında kütüphaneye dönüştürülen bina, günümüzde ünlü Türk roman yazarı Orhan Kemal’in adını almış. 

Kütüphanede din, dil ve dil bilimi, edebiyat ve retorik, felsefe ve psikoloji, toplum bilimleri, doğa bilimleri ve matematik, sanat, tarih ve coğrafya gibi konularda toplamda 60 binden fazla kitap bulunuyor.

Rami Kütüphanesi

eyüp kütüphane

AdresYeni Rami Mahallesi, Rami Kışla Cd. 98/1, 34055 Eyüpsultan
Çalışma Saatleri7 gün 24 saat

2023 yılında 250 yıllık tarihi olan Rami Kışlası’nın restore edilmesiyle hizmete açılan Rami Kütüphanesi, an itibarıyla İstanbul’un en büyük kütüphanesi olma unvanını taşıyor. 36 bin metrekarelik kapalı alana kurulan kütüphane, 4200 kişilik ziyaretçi kontenjanına sahip. Ayrıca detaylı peyzaj çalışmaları yürütülen kütüphanenin 51 bin metrekarelik yeşil alanı bulunuyor.

Yaşayan bir kütüphane olmayı kendisine motto olarak edinen Rami Kütüphanesi, yıl içerisinde sıklıkla kültür ve sanat buluşmalarına ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda kütüphanenin sitesinde özgün blog yazıları ve podcast serileri yayınlanıyor. 

Beyazıt Devlet Kütüphanesi

beyazıt kütüphane

AdresBeyazıt, Çadırcılar Cd. No:34126 D:no 4, 34126 Fatih
Çalışma Saatleri7 gün 24 saat

Türkiye’nin en eski kütüphaneleri arasında yer alan Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nin tarihi 1884 yılına kadar uzanıyor. Beyazıt Külliyesi içerisinde hizmet vermeye başlayan kütüphanede İstanbul’un çeşitli vakıf kütüphanelerinden getirilerek oluşturulan kapsamlı bir koleksiyon bulunuyor. 

Kütüphanenin yer aldığı Beyazıt İmareti binasının 1501-1506 yılları arasında yaptırıldığı düşünülüyor. Beyazıt kütüphanesinde 1 milyondan fazla döküman ve 812 binden fazla kitap bulunuyor. 

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesi

İstanbul'un En İyi Kütüphaneleri
Fotoğraf: Caner Cangül
AdresMeşrutiyet Cd. No:47, 34430 Beyoğlu
Çalışma SaatleriPazartesi-Cuma 09.00 – 17.30Çarşamba 09.00 – 20.00

Cumartesi 10.30 – 17.00

(Pazar günleri kapalıdır.)

Tarihi 19. yüzyıla kadar uzanan İstanbul’un ikonik binalarından birinin içerisine kurulan İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, içerisinde kültür, sanat ve eğitim alanında çeşitli faaliyetler gerçekleştiren Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nı barındırıyor. 

Çalışma alanlarına göre Atatürk ve Cumhuriyet Araştırmaları, Osmanlı Araştırmaları ve Bizans Araştırmaları gibi bölümlere ayrılan kütüphane, halka açık olarak hizmet veriyor. Ancak kütüphaneden dışarıya ödünç kitap verilmiyor.

Atatürk Kitaplığı

atatürk kitaplığı

AdresGümüşsuyu, Miralay Şefikbey Sk. No:6, 34437 Beyoğlu
Çalışma Saatleri7 gün 24 saat

Cumhuriyet tarihinin ilk kütüphanelerinden biri olarak kabul edilen Atatürk Kitaplığı, 1939 yılından beri hizmet veriyor. Çeşitli disiplinlerde 500 binden fazla eser barındıran kütüphane, 2022 yılında açılan üç yeni okuma salonu ile birlikte 7 gün 24 saat misafir kabul ediyor.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Anna Hunko