İstanbul'un En İyi Kütüphaneleri

İstanbul’un En İyi Kütüphaneleri

İstanbul’da çalışmak için yer arayanların en iyi tercihlerinden biri, şüphesiz ki tarihi, şehrin kuruluşu kadar eski olan eşsiz kütüphaneler… İstanbul’un en iyi kütüphaneleri, ziyaretçilerine sessiz ve sakin bir çalışma ortamı sağlamanın yanında, atmosferiyle ve kültür kokan havasıyla okuma hevesi aşılıyor. Peki, İstanbul’da hangi kütüphaneye gidilmeli? İşte tercih edebileceğiniz bazı İstanbul kütüphaneleri…

İstanbul’da Kitap Severler İçin En İyi Kütüphaneler

İstanbul'un En İyi Kütüphaneleri
Fotoğraf: Unsplash | Zdeněk Macháček

Kitap okumak, sıklıkla tek başına yapılan bir aktivite olsa da hem günümüzde hem de tarihte kütüphaneler ve kitap okuma konseptine sahip kafeler, misafirlerine sakin bir çalışma ve gerektiğinde tartışma ortamı sağlıyordu. Örneğin 1900’lü yıllarda Paris ve Berlin gibi Avrupa’nın kültür merkezlerindeki kitap kafeleri ve kütüphaneler, döneminin en ünlü bilim insanları ve düşünürlerini ağırlıyor, en basit tartışmalardan bile makale konusu olabilecek fikirler ortaya çıkıyordu. Bu sebeple bir kütüphanede kitap okumak, bilgi havasını solumanızı sağladığı için ufkunuzu genişletebilir ve ihtiyacınız olan çalışma hevesini sağlayabilir. İstanbul’daki en iyi kütüphaneler, hem sağladığı ortam hem de kitap çeşitliliğiyle birlikte kitap okumak için en iyi lokasyonlardan biridir.

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı | Balat

İstanbul'un En İyi Kütüphaneleri
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Adres: Fener Mahallesi, Mürsel Paşa Caddesi, No: 8, Fener Vapur İskelesi Karşısı (Tarihi Bina), Fatih – İSTANBUL

Açık Olduğu Saatler: Hafta içi (08.30-17.30) / Hafta Sonu (Kapalı)

İstanbul kütüphaneleri içerisinde kuruluşu ve içeriği yönünden diğerlerinden ayrılan bir kütüphane olarak karşımıza çıkan Kadın Eserleri Kütüphanesi, 1990 yılında Doç. Dr. Füsun Akatlı, Prof. Dr. Jale Baysal, Aslı Davaz, Doç. Dr. Şirin Tekeli ve Füsun Yaraş tarafından kuruldu.

Adından da anlaşılabileceği üzere kadınların yazdığı veya kadınların üzerine odaklanan eserler çerçevesinde şekillenen kütüphanede 12.000’den fazla kitap yer alıyor. 

Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi

İstanbul'un En İyi Kütüphaneleri

Adres: Süleymaniye, Ayşe Kadın Hamamı Sk. No:27, 34116 Fatih/İstanbul

Açık Olduğu Saatler: Hafta İçi ve Hafta Sonu (08.30-23.00)

Türkiye’nin en zengin yazma eser kütüphanesi konumundaki Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi, İstanbul’da en iyi kitap okunacak yerler arasında üst sıralarda yer alıyor. Kütüphanede 101 bin cilt yazma ve 78 bin cilt basma eser bulunuyor.

Özellikle tarih alanına ilgi duyanların mutlaka ziyaret etmesi gereken kütüphane, ziyaretçilerine gayet nezih bir çalışma ortamı da sağlıyor.

Merkezefendi Şehir Kütüphanesi

İstanbul'un En İyi Kütüphaneleri

Adres: Merkezefendi, Dere Sk. No:7, 34015 Zeytinburnu/İstanbul

Çalışma Saatleri: Hafta İçi ve Hafta Sonu (24 saat açık)

Yakın zamanda hizmete giren Merkezefendi Şehir Kütüphanesi, sahip olduğu imkanlar ve nezih çalışma alanıyla İstanbul’daki kütüphaneler içerisinde oldukça öne çıkıyor. 24 saat boyunca açık olan kütüphanede ücretsiz çorba ve içecek servisi de bulunuyor. 2016 yılınnda Merkezefendi Millet Kıraathanesi olarak ismin değiştirilen kütüphane, aslen şehir ve şehircilik üzerine bir ihtisas kütüphanesi olarak kurulmuştu. Kütüphanede bu alanda koleksiyon oluşturma ve yayım çalışmaları da devam ediyor.

Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi

İstanbul'un En İyi Kütüphaneleri

Adres: Mimar Kemalettin, Ordu Cd. No:19, 34130 Fatih/İstanbul

Çalışma Saatleri: Hafta İçi ve Hafta Sonu (08.30-22.00)

İstanbul en iyi kütüphane önerileri listemizde kendinize farklı bir kütüphane deneyimi arıyorsanız Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi sizin için iyi bir tercih olabilir. Kütüphanenin bulunduğu caddenin tarihi, 1463 yılına kadar uzanıyor. Oldukça eski, tarihi bir bina içerisine kurulan kütüphane, tarihin çeşitli bölümlerinde darphane olarak dahi hizmet vermiş. Şimkeşhâne içerisinde yer alan binaların restore edilmesiyle birlikte 1976 yılında kütüphaneye dönüştürülen bina, günümüzde ünlü Türk roman yazarı Orhan Kemal’in adını almış. 

Kütüphanede din, dil ve dil bilimi, edebiyat ve retorik, felsefe ve psikoloji, toplum bilimleri, doğa bilimleri ve matematik, sanat, tarih ve coğrafya gibi konularda toplamda 60 binden fazla kitap bulunuyor.

İstanbul’daki En Büyük Kütüphaneler

İstanbul'un En İyi Kütüphaneleri
Fotoğraf: İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi

Türkiye’de bilim ve kültürün kalbi konumundaki İstanbul, haliyle ülkemizin en büyük kütüphanelerine de ev sahipliği yapıyor. İstanbul’daki kütüphaneleri içerisinde bazıları o kadar büyük ki içlerinde kaybolmamak için yanınıza bir harita almanız gerekebilir. 

Rami Kütüphanesi

İstanbul'un En İyi Kütüphaneleri

Çalışma Saatleri: Hafta İçi ve Hafta Sonu (24 saat açık) 

Adres: Yeni Rami Mahallesi, Rami Kışla Cd. 98/1, 34055 Eyüpsultan/İstanbul

2023 yılında 250 yıllık tarihi olan Rami Kışlası’nın restore edilmesiyle hizmete açılan Rami Kütüphanesi, an itibarıyla İstanbul’un en büyük kütüphanesi olma unvanını taşıyor. 36 bin metrekarelik kapalı alana kurulan kütüphane, 4200 kişilik ziyaretçi kontenjanına sahip. Ayrıca detaylı peyzaj çalışmaları yürütülen kütüphanenin 51 bin metrekarelik yeşil alanı bulunuyor.

Yaşayan bir kütüphane olmayı kendisine motto olarak edinen Rami Kütüphanesi, yıl içerisinde sıklıkla kültür ve sanat buluşmalarına ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda kütüphanenin sitesinde özgün blog yazıları ve podcast serileri yayınlanıyor. 

TDV İslâm Araştırmaları Merkezi

İstanbul'un En İyi Kütüphaneleri

Adres: İslâm Araştırmaları Merkezi Kütüphanesi (İSAM), İcadiye Bağlarbaşı Caddesi, No: 40 34662, Üsküdar / İstanbul

Çalışma Saatleri: Hafta İçi ve Hafta Sonu (09.00-23.00)

Türkiye’nin en kapsamlı ansiklopedilerinden olan TDV İslâm Ansiklopedisi’nin hazırlanması amacıyla kurulan TDV İslâm Araştırmaları Merkezi, günümüzde Türkiye’nin en büyük koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyo. 333 binden fazla kitap barındıran kütüphanede, kitapların yanı sıra çok sayıda dergi, makale ve mikrofilm bulunuyor. Kütüphaneden sosyal bilimler alanında çalışan yüksek lisans ve doktora öğrencileri, öğretim üyeleri yararlanabiliyor. 

İstanbul’da Tarihi ve Kültürel Değer Taşıyan Kütüphaneler

İstanbul'un En İyi Kütüphaneleri
Fotoğraf:  Unsplash | Jonathan Francisca

İstanbul’un en iyi kütüphaneleri, şehrin her yanında tarihi binalar içerisinde yer alıyor. Tarihi oldukça eski dönemlere dayanan bu kütüphaneler, rahat bir çalışma ortamı sağlamanın yanında okuduğunuz herhangi bir kitabın tarihini gerçekten de görebileceğiniz mekanlara dönüşüyor.

Beyazıt Devlet Kütüphanesi

İstanbul'un En İyi Kütüphaneleri

Adres:  Beyazıt, Çadırcılar Cd. No:34126 D:no 4, 34126 Fatih/İstanbul

Çalışma Saatleri: Hafta İçi ve Hafta Sonu (24 saat açık)

Türkiye’nin en eski kütüphaneleri arasında yer alan Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nin tarihi 1884 yılına kadar uzanıyor. Beyazıt Külliyesi içerisinde hizmet vermeye başlayan kütüphanede İstanbul’un çeşitli vakıf kütüphanelerinden getirilerek oluşturulan kapsamlı bir koleksiyon bulunuyor. 

Kütüphanenin yer aldığı Beyazıt İmareti binasının 1501-1506 yılları arasında yaptırıldığı düşünülüyor. Beyazıt kütüphanesinde 1 milyondan fazla döküman ve 812 binden fazla kitap bulunuyor. 

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesi

İstanbul'un En İyi Kütüphaneleri
Fotoğraf: Caner Cangül

Adres: No:, Meşrutiyet Cd. No:47, 34430 Beyoğlu

Çalışma Saatleri: 

  • Pazartesi – Cuma 09.00 – 17.30 
  • Çarşamba 09.00 – 20.00
  • Cumartesi 10.30 – 17.00 
  • (Pazar günleri kapalıdır.)

Tarihi 19. yüzyıla kadar uzanan İstanbul’un ikonik binalarından birinin içerisine kurulan İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, içerisinde kültür, sanat ve eğitim alanında çeşitli faaliyetler gerçekleştiren Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nı barındırıyor. 

Çalışma alanlarına göre Atatürk ve Cumhuriyet Araştırmaları, Osmanlı Araştırmaları ve Bizans Araştırmaları gibi bölümlere ayrılan kütüphane, halka açık olarak hizmet veriyor. Ancak kütüphaneden dışarıya ödünç kitap verilmiyor.

Atatürk Kitaplığı

İstanbul'un En İyi Kütüphaneleri

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6 Taksim, Beyoğlu – İstanbul

Açık Olduğu Saatler: Hafta İçi ve Hafta Sonu (24 saat açık)

Cumhuriyet tarihinin ilk kütüphanelerinden biri olarak kabul edilen Atatürk Kitaplığı, 1939 yılından beri hizmet veriyor. Çeşitli disiplinlerde 500 binden fazla eser barındıran kütüphane, 2022 yılında açılan üç yeni okuma salonu ile birlikte 7 gün 24 saat misafir kabul ediyor.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Anna Hunko