Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Aksiyon Filmleri

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Aksiyon Filmleri

Heyecanlı, soluksuz izlenen, gerçekçi ve güçlü karakterlerle dolu projeler arayışındaysanız bu aksiyon macera filmleri listemiz tam size göre! Yazımızda, aksiyonun yanında beğeneceğinizi düşündüğümüz, fantastikten gerilime, birçok değişik tür üzerinden yürüyen filmleri derledik. 

En İyi Aksiyon Macera Filmleri

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Aksiyon Filmleri
Fotoğraf: Unsplash | William Daigneault

Polisler, casuslar, hırsızlar, intikam peşinde koşanlar ve daha niceleri… Farklı zamanlarda ve dünyalarda geçen en iyi aksiyon filmleri listemizle karşınızdayız. 

Kill Bill: Vol.1 (2003) & Vol.2 (2004)

Aksiyon macera filmleri listemizi Quentin Tarantino’nun senaristliğini yaptığı ve yönetmen koltuğuna oturduğu Kill Bill ile açıyoruz. 

İki ayrı filmden oluşan bu proje, dört yıl sonra komadan uyanan, birbirinden farklı olağanüstü yeteneklere sahip bir suikastçının intikam peşindeki hikâyesi üzerine yoğunlaşıyor.

Aksiyon türünde çığır açan bu seriyi, henüz izlememiş olanlara şiddetle öneriyoruz.

The Covenant (2023) | IMDB: 7.6

Guy Ritchie ne çekse izlerim diyenlerdenseniz 2023 aksiyon filmleri arasında yer alan The Covenant’ı mutlaka listenize ekleyin. Başrolde Jake Gyllenhaal’ı gördüğümüz film, bir Amerikan askeri ile Afgan tercümanın hikayesini anlatıyor. Bir çatışma sırasında yalnızca Afgan tercüman Ahmet ve Amerikalı John hayatta kalıyor ve Ahmet canını ortaya koyarak John’u saklıyor. Görevi biten John Amerika’ya döndüğünde Ahmet ve ailesinin hala Afganistan’da kaldığını öğreniyor. Onları kurtarmak isteyen John son bir görev talep ediyor ve tekrar Afganistan’a dönüyor. Fakat bu işte artık tek başına ve karşısında güçlü bir Taliban var. 

Heat (1995) | IMDB: 8.3

Michael Mann’ın yazıp yönettiği Heat, 90’lı yılların en sevilen ve en çok konuşulan aksiyon filmlerinden biri. Dev oyuncu kadrosu içerisinde Al Pacino, Robert De Niro, Val Kilmer, Dennis Haysbert, William Fichtner ve Natalie Portman gibi isimler yer alıyor. Filmde, işinde çok iyi olan bir dedektif oldukça zeki bir hırsızın peşine düşünüyor. Kurduğu çetesi ile arkasında neredeyse hiç iz bırakmayan hırsız, dedektifin en büyük takıntılarından biri haline geliyor. Peki, sonda kaçan mı yoksa kovalayan mı kazanacak? 

Heat’in bu kadar çok konuşmasında elbette oyuncu kadrosu önemli bir unsur. Fakat filmin çokça bahsedilen maganizel bir yönü de var. Söylentilere göre film çekilirken Al Pacino ve Robert De Niro konuşmuyorlarmış. Filmde tek bir arada oldukları kafe sahnesi ise ayrı ayrı çekilmiş ve montajla bir araya getirilmiş. Bu ikili, film setinde hiç karşılaşmamış. Şimdi hazırsanız bu gizemi aydınlatalım. Bu söylenti kulağa çok hoş gelse de filmin IMDB görselleri arasında ikilinin kafe sahnesi öncesi yönetmenle konuştukları bir fotoğrafları bulunuyor. 

1917 (2019) | IMDB: 8.2

Tam iki saatlik görsel bir şölen izlemek isteyenler toplansın! En iyi aksiyon filmleri listemizde yönetmenliğini Sam Mendes’in üstlendiği bir yapım var. Birinci Dünya Savaşı sırasında bir piyade taburu kendilerine hazırlanan tuzaktan habersiz ilerlerken iki asker onları bu tuzaktan kurtaracak bir mesajı iletmek için görevlendiriliyor. Oldukça zorlu bir yolda ilerleyen iki asker, başarılı olmak için her yolu deniyor. Hikaye çok kısıtlı gibi görünse de bu yapımı soluksuz izlenecek aksiyon filmleri arasına sokan şey ise çekim tekniği. Mendes, savaşın ortasında askerlerin ilerleyişini kesintisiz olarak çekmesi ile seyircinin kendini o anın içerisinde hissetmesini sağlıyor. 

Dawn of the Dead (2004) | IMDB: 7.3 

Zombi filmleri seviyorsanız şafakla birlikte heyecanlı bir kaçışa hazır olun. Hemşire Ana, sabaha karşı kocasının bir zombi saldırısına uğramasıyla uyanır ve kendini dışarı atar. Fakat gece geride bıraktığı sakin şehre artık kaos hakimdir. Kaçışı sırasında kendisi gibi kurtulan bir polis, bir satıcı ve genç bir çiftle birlikte alışveriş merkezine sığınır. Birbirinden farklı bu grubun tek amacı artık bu alışveriş merkezini dışarıdaki zombi grubundan korumaktır. 

Inception (2010) | IMDB: 8.8 

Birçoklarına göre en iyi aksiyon filmleri arasında olan ve IMDB sırasıyla da bu iddiasını güçlendiren Inception, oldukça sıra dışı bir konuya sahip. İnsanların zihnine girmeyi ve en derin düşünceleri çalmayı başaran Cobb, bu yeteneği yüzünden her şeyini kaybetmiş bir adam ve bir kaçak olarak yaşar. Fakat bir anda karşısına eski hayatını geri alma fırsatı geçer. Bunun için güçlü bir ekiple zorlu bir plan yapmalı ve bir kişinin zihninin en derinine girerek oraya bir düşünce ekmelidir. 

Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği film, Leonardo DiCaprio muhteşem oyunculuğu ile birleşmiş ve en iyi sinematografi de dahil olmak üzere dört kategoride Oscar’a layık görülmüş.  

Im Westen nichts Neues (2022) | IMDB: 7.8

Netflix aksiyon filmleri arasında yer alan ve ‘Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok’ ismiyle Türkçeye çevrilen yapım, Birinci Dünya Savaşı’nda bir Alman askerinin yaşadıklarını konu alıyor. 1930 yılında çekilen bir yapımın yeni uyarlamasının “En İyi Uluslararası Film” kategorisi de dahil 4 Oscar ödülü bulunuyor. Savaşın bilinmezliğini ve çaresizliğini oldukça çarpıcı bir şekilde anlatan yapım, unutulmayacak sahneleriyle izleyicide derin bir iz bırakmayı başarıyor. 

Bullet Train (2022) | IMDB: 7.3

‘Eğer oyuncu kadrosunda Brad Pitt yer alıyorsa o film izlenir.’ diye düşünüyorsanız bu yapımı listenizin ilk sırasına yazabilirsiniz. Bol bol silah ve macera göreceğiniz filmde mizah ögeleri de bulunuyor. Son görevine çıkan şanssız suikastçı, dünyanın dört bir yanından düşmanlarla mücadele etmek zorunda kalıyor. 2022 en iyi aksiyon filmleri arasında gösterilen Bullet Train, izleyiciye keyifli bir seyir sunuyor. 

Atomic Blonde (2017) | IMDB: 6.7

Aksiyon filmleri dendiğinde farklı tarzıyla aklımıza gelen bir başka film ise kuşkusuz Atomic Blonde!

Gizli bir MI6 ajanı olan Lorraine Broughton, soğuk savaş sırasında, duvarın yıkılmasından hemen önce, üzerinde çift taraflı ajanların isimlerinin yer aldığı çalınan bir listeyi bulmak için Berlin’e gönderilir ve olaylar böylece gelişir. 

Kimin hangi tarafta olduğunun tam olarak anlaşılamadığı casus filmlerini seviyor, Charlize Theron’un altı dakika boyunca dublörsüz oynadığı muhteşem dövüş sahnesini merak ediyorsanız bu film tam size göre!

John Wick (2014) | IMDB: 7.4 

Aksiyon ve nefes kesen filmler demişken John Wick’den bahsetmezsek olmaz.

Efsanevi eski suikastçı John Wick, karısının son hediyesi olarak ona yadigar kalan köpeğini öldüren gangsterlerin peşine düşmek için emekliliği bir kenara bırakarak yeniden çalışmaya başlıyor.

Keanu Reeves’in varlığı, bizce filmi izlemeye teşvik etmekte yeterli olacaktır.

Plane (2023) | IMDB: 6.5 

En yeni macera filmleri arasında yer alan Plane, bir fırtınadan kurtulmak için acil iniş yapan bir ticari uçak pilotunu konu alıyor. Uçak sağ salim indikten sonra hayatta olduğu için sevinen pilot, bir süre sonra aslında bir savaş bölgesinde olduğunu fark ediyor. Böylece onun için yaşam mücadelesi bir kez daha başlıyor. 

The Gray Man (2022) | IMDB: 6.5 

Ryan Gosling’in başrolünde olduğu The Gray Man, sürükleyici macera filmlerinden biri. Bir CIA ajanı olan Court Gentry, işlediği kusursuz suikastlerle bilinir ve adı bir efsaneye dönüşür. Fakat üst yönetim tarafından alınan bir karar, bir anda ajanı avcıdan ava dönüştürür. Artık takip etme değil kaçma sırası gelmiştir. 

Edge of Tomorrow (2014) | IMDB: 7.9

Tom Cruise’un yer aldığı çeşitli aksiyon filmleri arasında başrolü Emily Blunt ile paylaştığı Edge of Tomorrow, mutlaka izlenmesi gereken aksiyon filmleri arasında. 

Dünya, uzaylıların saldırısına uğradığında hiçbir askeri birlik onları yenemez. Yeni atanan beceriksiz bir subay kendini savaş alanında bulur ve kısa süre sonra ölür. Ölümünün ardından gün sıfırlanırken aynı günü tekrar tekrar yaşayacağını keşfeder. Bu zaman döngüsü içinde uzaylıları yenmenin bir yöntemini bulacak mıdır?

Bu filmde, başarılı performansıyla Tom Cruise’un önüne geçen Emily Blunt, izleyiciyi nefes kesen hikâyenin içine çekmeyi başarıyor. 

Train to Busan (2016) | IMDB: 7.6

En iyi aksiyon macera filmleri denince aklımıza gelen bir başka isim ise World War Z tadında ilerleyen Kore yapımı Train to Busan.

Train to Busan, Güney Kore’de zombi virüsü patlak verince bir baba ile kızının, başka yolcularla beraber Seul’den Busan’a giden trende hayatta kalma mücadelesini anlatıyor.

Güçlü karakterlerin olduğu, nefes kesen, Train to Busan’ı izlemeden geçmeyin.

Mad Max: Fury Road (2015) | IMDB: 8.1 

Medeniyetin çöküşünden yıllar sonra, hikâyenin geçtiği bölge, zalim bir hükümdar olan Immortan Joe tarafından yönetilir. Savaşçı Imperator Furiosa isyan edip bu acımasız lider için değerli bir şeyle kaçtığında kıyamet kopar. Bu arada, Immortan Joe’nun peşine düşüp yakaladığı, sonunu bekleyen Max, kendini savaş alanının ortasında bulur.

10 dalda Oscar adayı olup altısını alan, Charlize Theron ve Tom Hardy’nin başrollerini paylaştığı Mad Max: Fury Road’u ilk fırsatta izlenecekler listenize eklemenizi öneririz.

Kapak Fotoğrafı: Jaap Buitendijk