En İyi Disney Plus Dizileri

En İyi Disney Plus Dizileri

Her yaştan izleyiciye hitap etmeyi başaran Disney Plus, bilim kurgudan animasyona, kült dizilerden yeni yapımlara kadar birçok içeriği bünyesinde barındırıyor. Özellikle orijinal içeriklere sahip olması ile Disney Plus’ta ne izlenir sorusu kolaylıkla yanıt bulmayı sağlıyor. Ülkemizdeki en yeni dijital platformlardan biri olması nedeniyle biraz geri planda kalmış gibi görünse de aslında Disney Plus oldukça geniş bir dünyaya sahip. Bu büyük dünyaya adım atmayı düşünüyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız sizin için hazırladığımız içeriğimize göz atabilirsiniz. 

Disney Plus En İyi Diziler

En İyi Disney Plus Dizileri

Farklı kategorilerde birçok yapım en iyi Disney Plus dizileri arasında rahatlıkla sayılabilir. Bunun en önemli nedeni ise herkese hitap eden bir platforma sahip olması olarak gösterilebilir. Peki Disney Plus’ta hangi içerikler var? İzlemeye nereden başlamak gerekir? Bu sorunun cevabı için geniş bir Disney Plus dizi önerileri listesi hazırladık. Hazırsanız başlayalım…

How I Met Your Mother | IMDB: 8.3 

2000’li yılların en sevilen arkadaşlık dizileri arasında yer alan How I Met Your Mother, şüphesiz en sevilen Disney Plus dizileri arasında yer alıyor. Ted Mosby’nin çocuklarına anneleriyle tanışma hikayesini anlattığı dizide Ted’in arkadaş grubunun yaşadıkları olaylar izleyiciyi eğlendirmeyi ve kendine bağlamayı başarıyor. 

How I Met Your Father | IMDB: 5.5

How I Met Your Mother izleyicileri, dizinin son sezonlarında alternatif bir devam hikayesinin geleceği söylentisini çokça duydu. Bu devam dizisinin Ted’in eşinin gözünden bir hikaye olacağını tahmin ediliyordu. Fakat 2022 yılı itibarıyla izleyiciyle buluşan How I Met Your Father, günümüz dünyasında geçiyor ve bambaşka bir hikayeyi ele alıyor. Ana karakter Sophie’nin eşi ile tanışmasının konu alındığı yapım, henüz yüksek bir popülariteye ulaşmamış olsa da güzel bir çıtır çerez dizi olarak değerlendirilebilir. 

The Simpsons | IMDB: 8.7 

Tüm dünyanın takip ettiği ve yıllarca süren animasyon dizisi The Simpsons, tüm sezonları ile Disney Plus’ta! Eğer bu efsane diziyi seviyor ve uzun soluklu bir izleme maratonuna hazır hissediyorsanız, Disney Plus’ta izlenecek diziler listenizin başına Simpson ailesini alabilirsiniz. Fakat izlemeye başlamadan önce ilk sezonun 1989 yılında çekildiğini ve bu bölümlerin size biraz yabancı gelebileceğini hatırlatmakta fayda var. 

Tiny Beautiful Things | IMDB: 7.3

Amerikalı yazar Cheryl Strayed’ın kitabından uyarlanan 2023 Disney Plus dizisi, hayatı yolunda gitmeyen bir kadının gazetede tavsiye köşesi yazmak için iş teklifi almasıyla başlıyor. Aile hayatı darmadağın olan yazar, bu işe hiç uygun olmadığını düşünse de işini aslında bu kötü gidişatta tutunacak bir dal olarak görüyor. Hem kızı ile ilişkisine hem de yeni mesleğine sarılan kadın, bir süre sonra düğümleri tek tek çözmeyi başarıyor.   

The Good Mothers | IMDB: 7.8 

Kadınlar, dünyanın her yerinde baskılanmış bir topluluk gibi görünse de aslında büyük değişimler de kadınların cesaretiyle başlar. Gerçek bir hikayeden uyarlanan The Good Mothers da bunun en iyi örneklerinden biri. Calabria’ya yeni atanan savcı Anna, burada hüküm süren Ndrangheta mafyasına medyan okumaya karar verir. Fakat bunun kolay olmayacağının farkında olan Anna, üç cesur kadını ikna eder ve yanına çeker. Artık oldukça ince işlenecek bir planın ilk adımı atılmıştır. 

Atlanta | IMDB: 8.6 

Disney dizi önerisi listemize müzik ve dramanın harmanlandığı harika bir yapımla devam ediyoruz. Her bir bölümü 25 dakikadan oluşan dizide, iki kuzenin hikayesi anlatılıyor. Earn, Atlanta’ya kuzeninin yanına gittiğinde onun şehirde ünlü bir rapçi olduğunu keşfediyor. Bu yolculukta kuzenine yardımcı olmaya karar veren Earn, burada yalnızca müzik dünyasının zorluklarıyla değil, aynı zamanda ırkçılıkla da mücadele etmek zorunda kalıyor. 

It’s Always Sunny in Philadelphia | IMDB: 8.8

Paddy’s adından küçük bir bardan içeri girdiğinizde sizi sıcacık ve mutlu bir ortamın karşılayacağını düşünebilirsiniz. Fakat bu barı işleten arkadaş grubu sadece kendisini düşünen bencillerden oluşuyor. Her türlü kötü özelliği aralarında paylaşmış olan bu grup, bar sayesinde bir arada kalmaya devam ediyor fakat karakterlerinden de asla ödün vermiyor. Durum böyle olunca da elbette ortaya birbirinden komik olaylar çıkıyor. 20 dakikalık 165 bölümden oluşan It’s Always Sunny in Philadelphia, çerezlik dizi arayanlar için harika bir seçim. 

Lost | IMDB: 8.3 

Bir dönemin gizem dolu ve en çok konuşulan yapımı Lost da en iyi Disney Plus dizileri arasında. Bir uçak kazası sonucu ıssız bir adaya düşen yolcular, hayatta kalmak ve bu adadan kurtulmak için çeşitli yollar arar. Fakat adada yalnız değillerdir…

Revenge | IMDB: 7.8

Türkiye’de İntikam adıyla bir uyarlamaya da sahip olan Revenge, Emily’nin yıllar sonra doğduğu yere dönmesini ve geçmişle hesaplaşmasını anlatıyor. Emily sahte bir kimlik ve detaylı bir planla tasarladığı intikamını alabilecek mi? Dört sezondan oluşan yapım, gizem dizileri sevenlere hitap ediyor. 

Desperate Housewives | IMDB: 7.6 

Wisteria Lane’de oturan beş arkadaş… Hepsi farklı yaşamlar süren bu ev kadınları, bir gün arkadaşları Mary Alice Young’ın gizemli intiharıyla sarsılır. Bu gizemi çözmek isteyen kadınların karşılaştıkları bilgiler ve onların yaşamında gerçekleşen değişiklikler yeni maceraların kapılarını aralar. 

Buffy the Vampire Slayer | IMDB: 8.3 

90’lar çocuklarının çığlıklarını duyar gibiyiz. Evet, sıkı durun! Vampir Avcısı Buffy, Disney Plus ile yeniden ekranlarda. Gündüzleri sıradan bir öğrenci olan Buffy, geceleri kasabadaki vampirlerin peşine düşüyor. Biraz nostalji yapmak isteyenler bu diziyi mutlaka listelerine eklesin. 

Angel | IMDB: 7.9 

Buffy’nin sevilen karakteri Angel da Disney Plus’ta izlenecek diziler arasında. İyi kalpli asırlık vampir Angel, kendi kurtuluşu için Los Angeles’ta kayıp ruhları kurtarmaya çalışır. Fakat elbette onu engellemek isteyen başka vampirler de vardır. 

Modern Family | IMDB: 8.5 

Disney Plus en iyi diziler listemizde, birbirini çok seven ama tamamen farklı karakterlerden oluşan bir aileye konuk oluyoruz. Bir olay örgüsü içerisinde ilerlese de her bölümde farklı bir konuya değinen dizi, 22 dakikalık bölümlerle izleyiciye birbirinden komik hikayeler anlatıyor. Elbette her ailede olduğu gibi duygusal anlar da bu komik olayların içerisinde saklanıyor. Birbirinden farklı aile üyelerinin sevgi dolu bağı, her bölüm sonunda umut dolu hissetmenizi sağlıyor. 

Prison Break | IMDB: 8.3

Bir hapisten kaçış hikayesi hiç bu kadar detaylı planlanmamıştı. İşlemediği bir suçtan ölüm cezasına çarptırılan ağabeyini kurtarmak isteyen Michael Scofield, hapisten kaçış için mükemmel bir plan yapar. Bu planı uygulamak için önce parmaklıklar arasına girmesi ve içerideki bazı kişileri kaçışa ikna etmesi gerekmektedir. 

24 | IMDB: 8.4

2001 yılında yayınlanmaya başlayan ve başrolünde Kiefer Sutherland’in yer aldığı dizi, terörle mücadele biriminde çalışan Jack Bauer’ın bir saldırı girişimini önlemeye çalışmasını anlatıyor. Her sezonda 24 bölüm olan ve yalnızca 24 saati anlatan gerçek zamanlı dizide, gerçekleri bulmak ve kime güveneceğini bilmek sanıldığından çok daha zor. 

Kaçış | IMDB: 6.2 

Disney Plus dizileri Türk yapımları arasındaki ilk orijinal içerik olan Kaçış, foto muhabir olan Mehmet’in bir grup Türk ile sınırı geçmesini ve burada mahsur kalmasını anlatıyor. Burada yapılan bir baskınla örgütün eline düşen Mehmet, kaçmak için her yolu deneyecek. 

Family Guy | IMDB: 8.2

Bu kez Disney Plus dizisi bizi Griffin ailesinin evine götürüyor. Biraz saf ama sevimli Peter, ailenin annesi Lois, annesini öldürüp dünyayı yok etme planı yapan Stewie ve konuşan köpek Brian ile bu sıra dışı aile ile 20 sezonluk eğlenceli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Once Upon a Time | IMDB: 7.7 

Emma Swan, yalnız başına sıradan bir hayat sürmektedir. Bir gün kapısı çalar ve küçük bir çocuk onun oğlu olduğunu söyler. Emma’nın aslında bambaşka biri olduğunu fakat geçmişi hatırlamadığını söyleyen çocuk, onu masal kahramanlarının yaşadığı bir kasaba olan Storybrooke’a gitmeye ikna eder. Fakat kasabada her şey normal görünmektedir.

Sons of Anarchy | IMDB: 8.6

En iyi Disney Plus dizileri arasında birçoklarının efsanesi olan Sons of Anarchy de yer alıyor. Bir motosiklet çetesi, kasabalarını uyuşturucu tacirlerinden korumaya çalışır. Fakat aynı zamanda geçim kaynakları olan silah ticaretini de ellerinden bırakmak istemezler. Suç ve dram türündeki dizi, izleyiciyi yedi sezonluk uzun bir maceraya davet ediyor. 

Criminal Minds | IMDB: 8.1 

En iyi suç dizileri arasında gösterilen Criminal Minds, suçların davranışlarını ve düşüncelerini analiz edip önceden onları durdurmaya çalışan bir FBI ekibini konu ediyor. Farklı suçluların psikolojilerini ele alan yapım, bakış açısıyla ve öne çıkardığı detaylarla diğer suç dizilerinden ayrılıyor. 

Grey’s Anatomy | IMDB: 7.6 

O, dizi tarihinde bir efsane… 17 sezon yayınlanan ve hala çekimleri devam eden Grey’s Anatomy, hastane dizilerinin atası olarak görülüyor. Grey Sloan Memorial’daki doktor ekibini, onların hayatlarını ve hastaları ele alan dizi, yıllar geçmesine rağmen hala geniş bir hayran kitlesine sahip. 

The Walking Dead | IMDB: 8.1 

Polis memuru Rick Grimes, bir operasyon sırasında vurulur ve komaya girer. Komadan çıktığında ise yaşadığı kasabada yalnızca zombiler vardır. Ailesini bulmak için yola düşen Rick, başka insanlarla karşılaşacak ve hayatta kalmaya çalışacaktır. Fakat bu zorlu yolculukta tek sorun ne yazık ki zombiler olmayacak. 

The X Files | IMDB: 8.6 

Ajan Dana Scully ve Fox Mulder, FBI’da çalışmaktadır fakat ilgi alanları gerçeküstü olaylardır. Açıklanmayan olayların peşine düşen ajanlar, uzaylılar ve bir dizi paranormal olayla karşılaşır. 1993 yılında yayınlanmaya başlayan ve 11 sezon süren efsane dizi, Disney Plus’ta ne izlenir sorusuna 90’lar çocukları tarafından ilk verilecek cevap olabilir. 

Kapak fotoğrafı: Mika Baumeister