En İyi Netflix Yemek Belgeselleri

En İyi Netflix Yemek Belgeselleri

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2022

Çeşitli kültürlerin birbirinden farklı yiyecekleri ilginizi mi çekiyor? Öyleyse gelin, sizi doğudan batıya uzanan bir yolculuğa çıkaralım. Sizler için hazırladığımız Netflix yemek belgeselleri derlemesine göz atarak birbirinden renkli dünyalara şahitlik edebilirsiniz!

Midnight Diner: Tokyo Stories 

Gündelik hayatın sonlanmaya yaklaştığı zamanlarda, herkes işten dönerken mesaisine başlayan biri var: Tokyo’daki aşçı. Gece yarısında açtığı dükkanıyla sabahın erken saatlerine kadar şehrin nabzını tutan şef, menüsündeki klasik lezzetlerin dışında müşterilerinin istediği lezzetleri de elinden geldiğince pişirmeye çalışıyor. Bu restoran sayesinde aşçının yolu; bir televizyon programcısıyla, bir komedyenle, bir fizikçi ve birbirinden farklı yaşayan insanlarla kesişiyor. Netflix yemek programları arasında Uzak Doğu’ya yakından bakmamızı sağlayan show, pek de aşina olmadığımız bir kültürü keşfetmemizi sağlıyor.

Breakfast-Lunch-Dinner

Breakfast-Lunch-Dinner, şef David Chang’ın her hafta ağırladığı birbirinden farklı konuklarıyla atıldığı maceraları konu alıyor. Fakat ağırladığı dediysek sakın ola tek bir yerde olduğunu sanmayın. Onların yemek tutkusu, maceracı yönleriyle birleşince bir bakmışsınız Çin’de, bir bakmışsınız çöldeler. Gastronomi belgeselleri arasında en gezgin ve en eğlenceli yapımlardan biri olduğunu söylemeye gerek yok herhalde. 

Ugly Delicious 

Konumuz en iyi yemek belgeselleri ise elbette sahnede yine çılgın şef David Chang var. Bu yapımda Chang, konuklarını kendi deyimiyle “en tatmin edici” yiyeceklerle buluşturmak için bir yolculuğa çıkarıyor. Kimi zaman bir bifteğin, kimi zamansa bir çocuk menüsünün peşine düşen Chang, sizleri de bu eğlenceli yolculukta kendisine eşlik etmeniz için Ugly Delicious dünyasına davet ediyor.

What the Health 

What the Health; beslenme alışkanlıklarını ve tüketilen binbir çeşit yiyeceği inceliyor. Bu inceleme sonucunda geçirilen hastalıklar ve kronikleşmiş rahatsızlıklar arasında oldukça sıkı bir ilişki olduğu da ortaya çıkıyor. Dikkat çeken Netflix belgeselleri arasında yer alan yapım, sağlıklı olduğu düşünerek başvurulan bazı yöntemlerin insanları nasıl çıkmaza sürükleyebileceği de gözler önüne seriliyor.

Rotten

Rotten, yani Türkçe adıyla Gıda Suçları’nın en büyük gayesi; sektörde yaşanan haksızlıkları ve bilindiği halde göz ardı edilen korkunç gerçekleri ortaya çıkarmak. Son yıllarda popülerleşen yiyecekleri hiç düşündünüz mü? Örneğin bu yiyeceklerden biri olan avokadonun üretimi ve satışı arkasında hangi büyük sır gizli? Neden temel ihtiyaçlarımızdan biri olan suya ulaşmak için herhangi bir ücret ödemek zorundayız? Tüm bu kritik soruların cevapları Gıda Suçları’nda gizli!

A Tale of Two Kitchens

İki Mutfağın Hikayesi, paradoksal bir gerçeği Gala adlı bir restoran üzerinden ele alıyor. Amerika’da; Meksika lezzetlerinin küçümsenmesi durumu oldukça ironik çünkü Amerikan beslenme düzenini var eden aslında Meksika lezzetleri. Tam da bu sebepten Gabriela Camara, San Francisco’da Gala adında bir restoran açıyor. Meksika lezzetlerini yaşatan bu restoranın en büyük kuralıysa her dilden, ırktan ve kültürden insana özgür bir çalışma ortamının sağlanabilmesi.

The Taco Chronicles

Taconun, bir hızlı tüketim ürünü olmaktan öte kültürün bir parçası olduğunu vurgulayan Taco Günlükleri, birbirinden farklı yörelerde; geleneksel yöntemlerle yapılmış tacoları sizlere tanıtıyor. Taconun tercih edilmesinin sebepleri; hızlı, doyurucu ve ucuz meblağlı bir yiyecek olması. Genelde bir “aile işi” olarak görülen taconun birbirinden farklı çeşitlerini gördüğünüzde gözlerinize inanamayacaksınız. Bu yapımı bitirdiğinizde, kendinizi, sırf bu taco dükkanlarını görmek ve orada bir kez bulunmak için uçak bileti alırken bulabilirsiniz!

Street Food: Latin America 

Konu yemekse en fazla tercih edilenlere değinmeden olmaz. Bu kez Netflix sokak lezzetleri tanıtıyor ve bizi Latin Amerika’ya götürüyor. Farklı ülkelerin en sevilen yemeklerini evlerimize getiren yapımın ayrıca Asya versiyonu da bulunuyor. 

The Final Table 

Bazı tabaklar sanat eseri gibidir değil mi? Peki bu yemekler nasıl hazırlanır? Netflix yemek yarışmaları arasında yer alan The Final Table, bize bu sorunun cevabını veriyor. İkişer kişilik gruplardan oluşan yarışmacılar, dünyanın en ünlü şeflerine yemeklerini her açıdan beğendirmeye çalışıyor. 

Chef’s Table 

En iyi Netflix yemek belgeselleri serimizin sonunda Emmy adayı bir yapım var. Her sezonu 4 bölümden oluşan ve dünyanın en iyi şefleri ile hazırlanan Chef’s Table, 2022 itibarıyla 6 sezondan oluşuyor. Her biri bulunduğu ülkede devrim niteliğinde yeniliklere imza atan şefler arasında Musa Dağdeviren de bulunuyor.