Yemek Yerken İzlenecek Youtube Kanalları Listesi - 2022

Yemek Yerken İzlenecek Youtube Kanalları Listesi – 2024

Televizyon kanallarının yaklaşık 50 yıl süren saltanatı, 21. yüzyıl ile sona ermiş gibi görünüyor. Artık çoğu kişi Youtube gibi mecralar bir içerik deryası olduğu için televizyon izlemek yerine internette bulduğu içerikleri tüketiyor. Son 10 yılda hızlı tüketime ve aynı anda birçok şeyi yapmaya alıştığımız için yemek yerken video izlemek de epey yaygın. Eğer siz de YouTube video olmadan olmaz diyenlerdenseniz işte sizin için hazırladığımız yemek yerken izlenecek YouTube kanalları…

140journos 

Son yıllarda 140journos ekibi, yaptığı belgesellerle çok ilgi çekiyor. Çoğunlukla siyasi içeriklere sahip olsa da magazin, toplumsal gerçekler, unutulmuş ünlüler hakkında detaylı belgesellere sahip kanal, her geçen gün yeni üretimlerine devam ediyor. İzlediğiniz belgesellerde biraz 32. Gün tadı biraz da modernite istiyorsanız YouTube kanalları içerisinde 140journos size uygun olabilir.

Flu TV  

Daha önce İstanbul Film Akademisi için hazırladığı Olmaz Öyle Saçma Şey programıyla tanınan İlker Canikligil önderliğinde kurulan Flu TV, Türkiye’deki YouTube kanalları arasında en çok farklı konuda içeriğe sahip kanallardan biri. 

Kültür tarihine mi ilgilisiniz? O zaman Türkiye’nin en büyük kültür tarihi öğreticilerinden Prof. Dr. Nevzat Kaya’nın Böyle Buyurdu Kültür serisini izleyebilirsiniz. Tiyatro oyunculuğu nasıl oluyor diye mi merak ediyorsunuz. Ünlü oyuncu Celal Kadri Kınoğlu tarafından hazırlanan Olmaz Öyle Saçma Oyunculuk video serisini takip edebilirsiniz. Alanının en önde gelen bilim insanları tarafından hazırlanan fizik ve tarih videoları, Aytuğ Akdoğan’ın yorumlarıyla modern edebiyatın nabzının tutulduğu Yazar Burada Ne Demek İstemiş serisi, günlük haberlerin şakalarla harmanlandığı Habersizler ve tabii ki ünlü sinema içerikli bir seri olan Olmaz Öyle Saçma Şey videoları… Neredeyse sınırsız ve kaliteli içeriğe sahip bu kanala mutlaka göz atmalısınız.

ŞokoPop

Yemek yerken izlenecek Youtube kanalları listesinde sırada Türkiye’nin en derin magazin çukuru var. ŞokoPop, kanalını işte tam da böyle tanımlıyor. Youtube’da yayın hayatına başladığı ilk dönemlerde kimliğini gizleyen fakat daha sonra gerçek ismini açıklayan Ekim Acun, 90’lar Türkiye’si başta olmak üzere yakın geçmişteki magazinsel olaylar üzerine hem bilgilendirici hem de oldukça eğlenceli içerikler hazırlıyor. 

Yıldız Tilbe-Sezen Aksu kavgasından Türkiye’deki pop kültürünün en önemli ikonlarından biri olan Seda Sayan’ın hikayesine kadar birçok farklı konu, ŞokoPop tarafından mercek altına alınıyor. Nostalji seviyor ve magazinel olayları takip etmekten hoşlanıyorsanız ŞokoPop tam da aradığınız Youtube kanalı olabilir.

196Sekiz

Televizyon kanalları tahtlarını dijital platformlara ve Youtube’a kaptırırken televizyonun dahi çocuklarının bu değişimi fark etmesi de uzun sürmedi. Popstar Türkiye programıyla tanımış olsak da Türk televizyonculuğunda başarılı işlerin birçoğunda imzası bulunan Armağan Çağlayan da 2020 yılı itibarıyla Youtube’a bomba gibi bir giriş yaptı. 

YouTube kanalı önerisi denildiğinde ilk akla gelenlerden olan 196Sekiz ile kısa sürede bir milyon aboneyi aşan Çağlayan, siyaset dünyasından çarpıcı isimlerini ya da popüler kültürün tartışmalı ünlülerini konuk ettiği Gör Beni programıyla kısa sürede Youtube Türkiye’nin trendleri arasına girmeyi başardı. Siyasi isimlerin bulunduğu videoların yanında ünlü şeflerin tariflerinin yayınlandığı yemek videoları, ünlülerin konuk olduğu sohbetler ve toplumsal incelemeler de 196Sekiz kanalında bulunuyor.

Tarih Obası

Tarihteki ilginç olaylara merakınız var mı? İşte tam size göre bir kanal! Sıkıcılışan tarih anlatıcılığının tam tersine ilginç konuları, destanları, mitleri inceleyen Ceren Sungur, hoş sohbeti ile kısa sürede büyük bir izleyici kitlesi topladı. Tarih anlatan en iyi YouTube kanalları arasında yer alan Tarih Obası, özet nitelikte kısa videolara da detaylı uzun videolara da sahip. 

Lemurya ve Mu efsanelerinin kökenleri, Moğol şamanizmi ve cadılık, Avrupa’da gizemli dans salgınları, Atlantis efsanesi nasıl doğdu, Türkiye’de Mehdilik iddiaları… Bu başlıklar sizin için ilgi çekici ise Tarih Obası’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kendisi de bir akademisyen olan Ceren Sungur, genç takipçilerinin kişisel gelişimine de önem vererek hazırladığı Öz Hakiki Kişisel Gelişim video serisinde kendini geliştirmek isteyen gençlere kitap tavsiyeleri veriyor ve incelemelerde bulunuyor.

Crossover Talks

Pandemi döneminde ortaya çıkan ve dijital dünyanın çok yakından tanıdığı dört genci bir araya getiren Crossover Talks, yemek yerken izlenecek Youtube kanalları arayışında olanlar için harika bir seçim. Volkan Öge önderliğinde bir masa etrafında toplanan kişiler, akıllarına gelen her konudan konuşurken esprileri ile bu sohbeti çok eğlenceli bir hale getiriyor. Programda yer alan kişiler ise sezonlara göre değişiklik gösterebiliyor.

Cep Hikayeleri

“Her hafta bir yeni hikaye!” söylemiyle yola çıkan Cep Hikayeleri, şimdiye kadar yayınladıkları birbirinden farklı 279 hikayesi ile Türkiye’nin insanlarına ses oluyor. Kısa sürelere sahip videoları, ilgi çekici konuk ve konuları, kaliteli prodüksiyonları ile Cep Hikayeleri’ni dinleyerek yemeğin keyfini çıkarabilir, başkalarının hikayelerine dahil olabilirsiniz.

Neyse Ne

Oyuncu, yönetmen, yapımcı ve senarist unvanlarına bir yenisini ekleyen Caner Özyurtlu, yaklaşık 4 buçuk senedir oldukça aktif bir Youtuber. Özyurtlu’nun Youtube kanalı olan NeyseNe, farklı konseptlerde içeriklere sahip. Yeni nesil talk show örneklerinden biri olan Loş Sohbet serisi ve bu serinin after party’si olarak değerlendirilebilecek Laps Laps Laps programları ile Neyse Ne, yemek yerken izlenecek kanallar listemizde kesinlikle değerlendirilmesi gereken kanallardan biri. 

Bu seriler Caner Özyurtlu’nun yurt dışında yaşamaya başlaması ile son bulmuş olsa da Neyse Ne kanalı hala aktif. Artık Caner’i haritadan rastgele seçtiği bir noktaya yürüdüğü ve yaşadığı şehri gösterdiği içeriğiyle takip edebiliyoruz.

Son Kabile 

Kardeş Payı ile tanıdığımız senarist Murat Kaman ve kardeşinin yer aldığı kanal, oldukça eğlenceli sohbet videolarından oluşuyor. İşin İçinden serisinde yer alan birbirinden ünlü konukların yanı sıra Bak Kardeşim serisindeki ilginç konular, neredeyse hepsi birbirinden komik olan videolar ortaya çıkarmış. Yemek yerken izlenecek Youtube kanalları listenize Son Kabile’yi eklerken ağzınızdakileri püskürtmeyeceğinizden de emin olun.

Underdog

NTVSpor ekranlarında uzun süre izlediğimiz başarı spiker Irmak Kazuk, ilk olarak kendi ismini verdiği kanalla Youtube’da yayın hayatına başladı. Ancak bir süre önce kanalın adı değişti ve Underdog oldu. Bu kanala düzenli olarak videolar yükleyen programcının en sevilen serisi ise kuşkusuz birbirinden ünlü isimlerle hem spor hem de günlük hayattan konuştuğu Tiki Taka. Bunun dışında eğer futboldan hoşlanıyorsanız kanalda yer alan Efsane En’ler ve Cevaplı Yorum bölümlerini de izleyebilirsiniz.

Kafa TV  

2014 yılında hayatımıza giren ve çok sevdiğimiz Kafa Dergi, yayıncılık alanında vizyonunu kısa sürede geliştirdi ve artık dijital yayıncılık olmazsa olmaz diyerek Youtube kanallarını açtı. Burada yayınladıkları videolarda ise hem dergi yazarları hem de Türkiye’nin en sevilen isimleri yer alıyor. Metin Akpınar, İlber Ortaylı, Can Yılmaz, Gökhan Çınar ve Zafer Algöz, bu isimlerden yalnızca birkaçı… Her zevke uygun bir içerik bulmanın mümkün olduğu kanalda binin üzerinde video yer alıyor.

Noluyo Ya? 

Türkiye’deki en eğlenceli Youtube kanalları arasında gösterilen Noluyo Ya?, Fırat Albayram ve Ceyda Kasabalı Albayram’ın doğal halleri ve değişik esprileri ile yemek saatlerini renklendiriyor. Gezdikleri yerlerin yanı sıra ünlü konukları ile yaptıkları sohbetlerle evlerimize konuk olan çift, oldukça samimi hareketleriyle izleyenlerin sempatisini topluyor. 

Mesut Süre ile İlişki Testi

Yayınlandığı ilk günden beri hayran kitlesi giderek artan ve Youtube Türkiye’nin en başarılı işlerinden biri haline gelen İlişki Testi, Rabarba isimli radyo programıyla uzun yıllardan beri tanıdığımız Mesut Süre tarafından hazırlanıyor. Programda Mesut Süre çiftleri konuk ediyor ve Süreyya Bursa tarafından hazırlanmış bir konsept dahilinde ilişkileri hakkında sohbetler gerçekleştiriyor. Henüz İlişki Testi’ni hiç izlememiş olanlara bir uyarı yapmakta fayda var. Mesut Süre mizahına alıştığınızda bu program bağımlılık yapabilir.

Babala TV

Oğuzhan Uğur tarafından kurulan ve kısa sürede büyüyerek büyük bir ekibe ev sahipliği yapan Youtube kanalı, 4 milyonun üzerinde abonesiyle belki de Türkiye’nin en büyük kanallarından biri. Önceleri gençlere yönelik hazırlanan programlarla öne çıkan Babala TV, seçim döneminde başlattığı Mevzular Açık Mikrofon serisiyle büyük bir patlama yaptı ve çok daha geniş kitlelere ulaştı. 

Her yaştan insana hitap eden geniş bir içerik yelpazesine sahip olan Babala TV, özellikle Pinç, Yeraltından Notlar, Gerçekler Acıtır serileriyle dikkat çekiyor. 

Pena

Kutsal bilgi bankası Ekşi Sözlük’ün yayın kanalı Pena, birbirinden eğlencel içerikleri ile yemek yerken izlenecek Youtube kanalları arasında. Özellikle ünlü isimlerin konuk olduğu ve sözlük yazarlarının sorularını yanıtladığı seri, hem sevdiğimiz isimlerin farklı yönlerini görmemizi sağlıyor, hem de yaklaşık 20 dakikalık bölümleriyle ideal bir izleme süresi sunuyor. 

Pena, ayrıca Beni Bir de Böyle Tanı serisiyle yine ünlü isimlere bu kez sözlük yazarlarının değil Google aramalarından elde ettiği soruları soruyor. 

Rabarba Talk & Meksika Açmazı

Mesut Süre denince aklınıza Anlatanadam ve Fazlı Polat geliyorsa sıkı bir Meksika Açmazı takipçisi olabilirsiniz. Yıllardır radyoda devam eden eğlenceli program, stand up’lardan sonra Youtube’da da izleyicilerle buluşuyor. Ayrıca kanalda yine Mesut Süre’nin moderatörlüğünde farklı isimlerin ağırlandığı Rabarba Talk videoları da yer alıyor. 

Programlarda günlük hayattan konular ve karşılaşılabilecek olaylarda verilecek tepkilerden bahsediliyor. Bu durumlar bazen sizden hoşlanan birine nasıl yaklaşırsınız gibi sıradan şeyler olurken bazen de asla kendinizi içinde bulamayacağınız absürt olaylardan oluşabiliyor. 

Sokrates Dergi

Eğer sporla ilgiliyseniz bu kanal favoriniz olabilir. Birbirinden değerli yorumcuların bir araya geldiği Sokrates Dergi Youtube kanalı, futboldan basketbola, voleyboldan tenise kadar birçok alanda farklı programlara ev sahipliği yapıyor.

Kanalın en sevilen serileri arasında Atom, Karşı Karşıya, Londra Merkez, Atıf Bey Sokak, Oyna Devam ve Bunları Kaçırmayın bulunuyor. Ancak Sokrates Dergi için sadece bir spor Youtube kanalı dersek haksızlık etmiş oluruz. Sporla çok ilginiz olmasa da kukla Dayı ve Mehmet Demirkol’un bir arada olduğu B.izlik Futbol başta olmak üzere neredeyse tüm serilerde herkesin ilgisini çekecek günlük sohbetler ve espiriler de bulunuyor. 

Çimen Show

Cem İşçiler ve Fazlı Polat tarafından gerçekleştirilen interaktif şov Çimen, Youtube kanalı aracılığıyla yemek saatlerimizi şenlendiriyor. İkilinin yıllardır süren arkadaşlıkları ve uyumu, sohbetlerine de yansıyor. Belirledikleri konular üzerine konuşan ve seyircilerini konuşturan ikili, zaman zaman ünlü konuklara da masasında yer veriyor. 

Mesut Süre, Volkan Öge, İlker Gümüşoluk, Baturay Özdemir ve daha pek çok sevilen ismi Çimen’de izlemek mümkün. 2024 mart ayı itibarıyla kanalda, 40 dakika ila 1 saat arasında değişen sürelerde 250’nin üzerinde video bulunuyor.