Utku Yılmaz’dan Limon Kabuklarını Değerlendirmenin 9 Yolu

Utku Yılmaz’dan Limon Kabuklarını Değerlendirmenin 9 Yolu

Siz de birbirinden lezzetli yemekleri pişirirken kullandığınız malzemenin hiçbir kısmını ziyan etmeyi sevmeyenlerden misiniz? Cevabınız evetse sizi, çöpsüz mutfak yolunda attığınız ilk adım için tebrik ediyor ve bu çevreci harekete bir nebze de olsa destek olabilmek için bazı küçük tüyoları bir araya getiriyoruz. Emin olun bu tüyolar mutfağınızı sürdürülebilir kılmak için çok işinize yarayacak! İşte karşınızda Utku Yılmaz’ın limon kabuklarının yeniden kullanımına dair verdiği tüyolar…

Limon Kabuğunu Bulaşık Makinesi Kokusu Yapın

Sıkılmış bir limonun elde kalan kabuğuyla her zaman ne yapacağımızı bilemeyebiliriz. İşte bu durumda aslında yapılabilecek şey oldukça kolay: İçi sıkılmış yarım limonun kabuğunu bulaşık makinesinin teline yerleştirin. Bu sayede bulaşık makinenizi çalıştırdığınızda yapay bir temizlik kokusu almak yerine, limonun doğal kokusuyla baş başa kalacaksınız. Üstelik eğer evde kompost yapıyorsanız, limon kabuğu makinede kullanılamaz hâle geldiğinde kabuğu kompost içine karıştırabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken nokta: Limonun içinde büyük lifler ve çekirdek bırakılmamalı.

Limon Kabuğundan Temizlik Sirkesi 

Mutfak tezgahınızda temiz bir kavanoz bulundurun ve limonlarla işinizin bittiği her seferde, atık hâline dönüşen limonları bu kavanoz içinde biriktirin. Biriktirdiğiniz kabuk sayısı 4-5 taneyi geçtiğinde kavanoza içme suyu ve sirke ilave edin. Kavanoz içine eklediğiniz sirke, ilk etapta bir başlatıcı görevi görecektir. Daha sonra kavanozun içindekileri bir karıştırıcı yardımıyla karıştırın. (Tavsiye edilen, karıştırıcı olarak cam ürünler kullanılması.) Sirke dışarı alkol çıkaracağından kavanozun ağzını hava alacak şekilde kapatmanız oldukça önemli. Bu bakımdan kavanoz kapağı olarak evdeki bir tülbenti ya da bir gıda bonesini kullanabilirsiniz. Son olarak limon kabukları kavanozun dibine çökmeye başladığında ve karışımın üstü buharlandığında sirkenizin başarıyla hazır hale geldiğine emin olabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken nokta: Limonlar suyun yüzünde kaldığında çürüme eğilimi gösterebilir. Limonlarınızın çürümesini engellemek için sirkenizi düzenli olarak günde bir defa karıştırmalısınız.

Kireç Sökücü Olarak Limon Kabuğu

Arta kalmış limon kabuklarınızı, musluk bataryalarını ovmak için ya da çaydanlığınızın temizliğini sağlamak için kullanabilirsiniz. Böylece limon kabuklarını değerlendirirken aynı zamanda evde yaptığınız temizleyicilerin size uygun olup olmadığını da görebilirsiniz.

su içinde limon

Fotoğraf: Mariah Hewines

Bitki Çaylarına Limon Kabuğu Ekleyin

Çayınıza limon kabuğu eklemek, içeceğinizin oldukça güzel kokmasını ve daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda limon kabuklarının C vitamini oldukça yüksek olduğundan, bitki çaylarınızda limon kabuğu kullanırsanız limonun C vitamini özelliğinden de faydalanmış olursunuz.

Dikkat edilmesi gereken nokta: Ürünlerinizde kullandığınız ve tükettiğiniz limonlar mutlaka tarım zehirsiz olmalı.

Baharat ve Çeşni Olarak Limon Kabuğu

Limon kabuğunu karışım içinde kullandıktan sonra sıra elbette direkt tüketmeye geliyor. Tarım zehirsiz olduğuna emin olduğunuz limon kabuklarınızı, kuruttuktan sonra toz hâline getirerek bir kavanoz içinde saklayabilirsiniz. Önceden kuruttuğunuz limon kabuklarınızı, salatalarda ve çorbalarda kullanabilirsiniz. 

Aynı zamanda limon kabuğu tozunuzu, kireç sökücü olarak kullanılabileceğinizi de biliyor muydunuz? Siz de limon kabuğu tozlarınızı çaydanlığınızın içine atıp kaynatarak çaydanlık içinde biriken kirecin ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Limon kabuğu ve karabiber bir arada: Kuruttuğunuz limon kabuğu tozunu ve karabiberi bir baharatlık içine koyun, böylece aromalarının birbirine karışmasını sağlayacaksınız. Elde ettiğiniz bu çeşniyi, çorbalarınız içinde de zevkle kullanabilirsiniz.

Limon Kabuğundan Reçel ve Şekerleme

Limon kabuğundan şekerleme yapmak, reçel yapmaktan çok daha kolay. Kabukları dik bir şekilde kesip şekerli suda kaynatıyorsunuz. Daha sonra isteğinize göre şekerli suda kaynattığınız limon kabuklarını çikolataya batırarak pratik bir lezzet elde etmiş oluyorsunuz. 

Dikkat edilmesi gereken nokta: Limon kabuğundan yapılan şekerleme, reçele göre daha hızlı tüketilmeli.

Limon Kabuğundan Zeytinyağlı Yemek

Aslında kültürümüzde eskiden beri var olan bu yiyeceği, zamanla daha az tüketir hâle gelmişiz. Oysa limon kabuğundan zeytinyağlı yapmak oldukça kolay! Öncelikle limon kabuğunun acısını atması için onu bir güzel kaynatın. Kabukların  acılığını attığına emin olduğunuzda onları bir tava içinde soğan ile kavurarak aromalarının birbirine karışmasını sağlayın. İşte karşınızda limon kabuğundan zeytinyağlı!

rende limon

Fotoğraf: Dilyara Garifullina

Rendelenmiş Limon Kabuğunu Keklerde Aroma Olarak Kullanmak

Normalde de limon kabuğunu keklerde kullandığınızı biliyoruz. Fakat aslında buradaki rende, bir miktar stok oluşturmanız için. Limonu her kullandığımızda kabuğunu da rendeleyerek bir kap içine koyup buzlukta saklayabilir ve ihtiyacınız olduğunda oradan kullanabilirsiniz. Böylece hiçbir limonu çöpe atmayarak sürdürülebilir bir mutfak kültürü oluşturabilirsiniz.

Pişen Çorbanın İçine Doğrudan Limon Kabuğu Eklemek

Mercimek ya da sebze çorbaları, birçok malzemenin bir araya gelmesinden oluşan besin değeri yüksek çorbalar. Bu birbirinden lezzetleri çorbaları biraz daha renklendirmek isterseniz, tencerenizin içine diğer sebzelerinizle birlikte bir miktar limon kabuğu da ekleyebilirsiniz. Daha sonra çorbanız piştiğinde onu blenderdan geçirerek limon kabuğunun, diğer tüm sebzelerle kaynaştığına emin olabilirsiniz. Keyifli keşifler…