Utku Yılmaz’dan Mart Ayı İçin 5 Ekolojik Ürün Önerisi

Utku Yılmaz’dan Mart Ayı İçin 5 Ekolojik Ürün Önerisi

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2022

Geçtiğimiz ayın sonunda ilk cemre havaya, ardından suya, son olarak da içinde bulunduğumuz ayın ilk haftasında toprağa düştü. İlkbahar mevsiminin eli kulağındayken insan kendine sormadan edemiyor: Doğanın yeniden dirilmeye başladığı bu ayda ben hayatıma yeniden, “daha temiz” bir şekilde nasıl başlayabilirim? Aslında sorunun cevabı oldukça açık. Elbette ilk adım günlük alışkanlıklarımızı değiştirmek! Öyleyse gelin, tek kullanımlık ürünleri bir kenara bırakmaya çalışırsak yerlerine hangi alternatifleri, nasıl koyabileceğimize Utku Yılmaz’ın mart ayı ürün önerileriyle birlikte göz atalım…

1) Doğal Keçi Kılı Kese

Keçilerin bahar aylarında kırkılması sonucunda elde edilen yünlerin, eğrilip iplik hâline getirilmesiyle elde edilen doğal keçi kılı kese, Atık Yün Çöp Olmasın projesinin bir sonucudur. Bu ürün, banyo esnasında peeling ve kese yapmak için kullanılabilir. Üstelik ürünün sahip olduğu tutamaçlar sayesinde, keseleme işlemi daha kolay ve zahmetsiz hâle gelir. 

Tamamıyla kompost edilebilir bir ürün olan keçi kılı kese, herhangi bir petrokimya türevi plastik içermez ve tehlikeli kimyasallarla boyanarak piyasaya sürülen akrilik kese ürünlerine tepki olarak doğmuştur. Elde eğrilerek yaratılmış bu ürün yapısı gereği serttir ve hassas ciltte kullanıma uygun değildir. 

Doğal keçi kılı kese ürününe Ekolojik Dönüşüm üzerinden ulaşabilirsiniz.

2) Yıkanabilir Makyaj Pedi

Ağartılmamış kumaştan yapılan organik sertifikalı yüz temizleme ve yıkanabilir makyaj pedi, Sıfır Atık projesini destekler. Zehirli kimyasallar kullanılarak elde edilen tek kullanımlık pamuklara sağlıklı bir alternatif olması amacıyla tasarlanmıştır. Kullanım şekli olarak diğer temizleme ürünlerinden bir farkı yoktur. Temizleyici ürünlerin, üzerine damlatılmasıyla birlikte kullanılmaya hazır hâle gelir. Tek kullanımlık ve zehirli kimyasallar içeren ürünlerden en büyük farkı, kullanıldıktan sonra elde ya da küçük bir yıkama kesesi içinde makinede yıkanıp defalarca tekrar kullanılabilmesidir.

Yıkanabilir makyaj pedine Ekolojik Dönüşüm’den ulaşabilirsiniz.

3) Lavantalı Göz Yastığı

ekolojik ürünler

Lavanta tohumlarının NaturaMis’e, el emeğinin Atölye Feri’ye ait olduğu Lavantalı göz yastığını uyku öncesi dinlenmede, kitap okuduktan sonra ya da yoga yaparken kullanarak rahatlayabilirsiniz. Geleneksel yöntemlerle el tezgahında dokunarak elde edilen bu ürün; Manisa bezi, lavanta ve pirinçten oluşur. Göz yastığının dış renklendirilmesiyse soğan kabuğu ve zerdeçal ile yapılmıştır. Polyester göz yastıklarına sağlıklı bir alternatif olarak tasarlanan bu ürün kullan at değildir, temizlenerek defalarca kullanılabilir.

Not: Lavantalı göz yastığı, kullanım ömrü dolduğunda tamamıyla kompost edilebilir çünkü ürün, gıda atığından renklendirilmiş pamuktan üretilir.

Lavantalı göz yastığına, soğan kabuğu ya da zerdeçal seçenekleriyle Ekolojik Dönüşüm üzerinden ulaşabilirsiniz.

4) Gıda Bonesi 

Streç film ve plastik tencere kapaklarına sağlıklı bir alternatif olması için tasarlanmış gıda boneleri, gıdayı tozdan korumak için kullanılır. Tencere ve tabakların ağızlarının kapatılmasında kullanılabilecek bu ürün, yalnızca evde değil, dışarıda da kullanılabilir. Kamp yapmayı seven ya da kendi yemeğini yanında taşımayı seven biriyseniz gıda bonesi ile yiyeceğinizi toz ve kirden koruyabilirsiniz.

Sıfır Atık projesini destekleyen ürünlerden biri olan gıda bonesi, kullan at değildir. Uzun süre boyunca defalarca kullanılabilir ve pamuklu kumaştan elde edildiğinden ömrü tamamlandığında tekstil atık kumbaralarına atılabilir.

Gıda bonesinin kullanımı da oldukça kolaydır. Bonenin kirlendiğini hissettiğinizde onu elde ya da düşük sıcaklıkta makinede yıkayabilir ve ürün henüz nemliyken düşük sıcaklıkta ütüleyebilirsiniz.

Gıda bonesi ürününe Ekolojik Dönüşüm üzerinden ulaşabilirsiniz.

5) Baboon Naturel Tablet Diş Macunu

Baboon Naturel Tablet Diş Macunu, plastik ambalajlı ve florür içeren diş macunlarına sağlıklı bir alternatif olarak Baboon Naturel tarafından Sakarya’da üretilmiştir. Zehirsiz içerikli bir ürün olan tablet diş macunu, ağız ve diş bakımı için kullanılır. Katı formu sayesinde seyahatlerde de kolayca taşınabilen bu tablet diş macunu, açıldıktan sonra dört ay boyunca kullanılabilir.

Kullanımı oldukça kolay olan tablet diş macunu önce dişler arasına alınarak ezilir ve çiğnenir. Çiğneme işleminin ardından oluşan köpükle birlikte dişler, diş fırçası yardımıyla fırçalanır. Ayrıca ürün cam şişede gönderildiğinden plastiksiz bir tüketim seçeneği sunar ve aynı cam kap yıkanarak tekrar tekrar kullanılabilir.

Tablet diş macununa ve içeriği hakkında detaylı bilgiye Ekolojik Dönüşüm üzerinden ulaşılabilir.