29 nisan dunya dans gunu kutlu olsun

29 Nisan Dünya Dans Günü Kutlu Olsun

Güncelleme Tarihi: 7 Ocak 2021

Dans daha iyi bir dünyaya açılan kapılardan birisidir, bu kapıdan girdiğimizde daha iyi bir versiyonumuza ulaşacağız.

Yılın en büyük küresel dans kutlamalarına hazırlanın. İster ayakkabılarınızı çıkarın ve özgürleşin ya da varsa dans ayakkabılarınızı giyin, hiç fark etmez… Kendini ifade etmenin en eski yollarından birine gidiyoruz, dans!

Peki neden 29 Nisan?

Bu tarih modern balenin yaratıcısı Jean Georges Noverre’nin (1727-1810) doğum günü anısına Uluslararası Dans Komitesi tarafından belirlenmiştir ve 1982 yılında tanıtılmıştır ve her yıl 29 Nisan’da kutlanmaktadır.

Günün amacı ise çok net, dansa olan tutkuyu tüm dans formlarıyla evrensel olarak paylaşmak.

Bu eşsiz tutku bu anlamlı günde paylaşılırken dansın geniş çapta tanıtılmasını da sağlar. Bu vesileyle hükümetler ve kanaat önderleri dansın her biçimindeki değerinin ve öneminin farkına varabilir.

Ülke liderlerinin özgürce dans ettiklerini hayal etmek bile ne kadar güzel, her şey daha olumlu olabilirdi, değil mi?

Dünya Dans Ediyor

Black Swan
blackswan

Ben neden dans ediyorum?

Ben adeta bir müzik ve dans fabrikası olan Küba’nın dansları ile ilgilenen ve öğreten birisi olarak eşli dansları baz alarak yıllar önce şu şekilde özetlemiştim mesajımı: 

Neden dans ediyorum? / Çünkü dans bir histen, bedeni hareket ettirmekten daha fazlasıdır. Yüreğini kucaklar. Kalbinin atmaya devam ettiğini gösterir. Derinlerde olanı ortaya çıkarır. Hala yaşadığımı gösterir.  Ölüme meydan okumaktır dans. Anda sonsuz olmaktır. Dans bedenin dilidir. Partnerimle iletişim kurmamı sağlayan bedenin dilidir, 5 dakikalık bir randevudur. Ortak dildir. Tek bağlantımızdır.  Dans ettiğimde, özgür hissederim. Mutlu hissederim. Yüreğimizdeki nabzı taşırız piste dans ederken. Kendimize ait olan sonsuz ritimdir dans. Herkes anlamaz. Kimileri size güler. Fakat içindeki ateşin varlığını inkâr edemezsin. Kendini ifade et. Keyif almaya bak. Gülmeye devam et, mutlu ol ve dans et. Basitçe, sadece dans et. Bu yüzden dans ediyorum…

Dünya Dans Günü Nasıl Kutlanmalı?

Dünya Dans Günü Kutlaması
SaturdaynightFever

Tabii ki kendimizi en iyi ifade eden dansları ederek… Normal şartlarda festival gibi geçer bugün, dansın her formunun buluştuğu sahne gösterileri, herkese açık dersler, hiç bitmeyen sosyal danslar…

Lakin 2020 Nisan’ında zor bir süreçten geçiyoruz. Bu sürece uyum sağlayacak önerilerim elbette olacak:

Varsa evdeki kişilerle eski dansları, yöresel folklorları konuşun, o ortamları hissetmeye çalışın, eski fotoğrafları karıştırın, kim bilir kıyıda köşede kalmış videolar bile çıkar, çok eğlenceli olabilir.

Online dans derslerini araştırın. Bu aralar birçok eğitmen ücretsiz ders veriyor. Yeter ki evde kalalım, yeter ki evde de mutlu olalım ve dansın kazandırdıklarından uzak kalmayalım.

billy elliot , dans eğitimi

Bunların dışında dans konulu film izlemek de cazip olabilir, sizler için film listesi düşündüm:

Broadway Melody (1929)

Funny Face (1957)

Dancing in the Rain (1952)

Saturday Night Fever (1977)

Flashdance (1983)

Dirty Dancing (1987)

Dance with me (1998)

Billy Elliot (2000)

Black Swan (2010)

Haydi tüm siyasi, kültürel ve etnik engelleri aşarak ortak dil olan dans aracılığıyla insanları bir araya getirelim, bu sanatın evrenselliği içinde kutlayalım bugünü.

Oğuz Kurtili