Sahneden Beyaz Perdeye: Filme Uyarlanmış Ünlü Müzikaller

Sahneden Beyaz Perdeye: Filme Uyarlanmış Ünlü Müzikaller

Müzik dinlemek, sevdiğimiz sanatçıları tiyatro sahnesinde canlı canlıkendi etkileyici özgün sesleriyle izlemek, beyaz perdenin büyüleyici, gizemli atmosferinde sinema salonlarında film izlemek… Uzun bir süredir uzak kaldığımız, gündelik hayatımızı renklendiren ve bizi alıp farklı dünyalara götüren sanatsal ortamları bu yazımızda birleştirip sizinle buluşturmak istedik. Bu düşünceden hareketle bugün  hikâyenin müzikle zenginleştiği, olay akışının, karakterlerin canlandığı, sahnede iz bırakmış ve beyaz perdeye taşınmış ünlü müzikaller hangileriymiş sorusunu yanıtlayacağız. Hazırsanız başlayalım…

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Ünlü müzikaller Sweeney Todd

Müzikal deyince akla ilk gelen efsane besteci ve söz yazarı olan Stephen Sondheim’ın eseriyle listemizi açıyoruz. 1979’da Broadway’de, 1980’de ise West End’de seyirciyle buluşan Sweeney Todd, Tony ödüllü müzikaller arasında. Angela Lansbury, Patti LuPone, Imelda Stauton gibi usta oyuncuların sahne aldığı bu eser, büyüleyen müzikleri ve enteresan konusu ile dikkat çekmişti. 

 Müzikal, berber Benjamin Barker’ın (Sweeney Todd) hikayesinin üzerinde yoğunlaşıyor. İşlemediği bir suç için kendisine komplo kuran yargıçtan intikam almaya yemin eden Todd, Londra’da hiç de masum olmayan bir berber salonu açar ve alt komşusu Mrs. Lovett ile karanlık bir ortaklığa girer. Bu ortaklığı konu alan eser, işlenen korkunç cinayetlerin sergilendiği atmosferiyle şok etkisi yaratıyor.

 2007’de yönetmen Tim Burton tarafından beyaz perdeye taşınan bu müzikalin oyuncu kadrosu da oldukça zengin: Johnny Depp, Helena Bonham Carter ve Alan Rickman.

Les Misérables

les miserables müzikal

Ünlü müzikaller listemize Victor Hugo’nun 1862’de yayınlanan romanından uyarlanarak sahnelenen Les Misérables ile hız kesmeden devam ediyoruz. Paris’te 1980’de Fransızca olarak açılış yapan bu müzikal, 1985’te İngilizce olarak Londra’da uyarlanmış. Les Misérables, West End’de en uzun süre oynayan müzikal olarak tarihe imza atmış bir eser.

19. yüzyıl Fransa’sında, kısa süre önce serbest bırakılmış bir mahkûm olan Jean Valjean, hayata yeniden başlamak için şartlı tahliyesini bozar. Javert’in yıllarca izini sürdüğü Valjean, küçük bir kızın bakıcılığı görevini üstlenir. Geçmişi peşini bırakmazken bu iş onun hayatının akışını ve kaderini sonsuza dek değiştirecektir. Les Misérables, yıllar süren soluksuz ama bir o kadar da romantik bir macerayı nefes kesen müziği eşliğinde seyirciye sunuyor.

 2012’de vizyona giren; Hugh Jackman, Anne Hathaway, Russell Crowe, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen ve Amanda Seyfried gibi isimlerin yer aldığı bu müzikal filmi izlemenizi tavsiye ederiz.

Chicago

Ünlü müzikaller Chicago

Filme uyarlanan ünlü müzikaller listesinde sırada 1975’te Broadway’de sahnelenmeye başlayan Chicago var. Caz çağında Chicago’da geçen müzikal, muhabir Maurine Dallas Watkins’in haberini yaptığı gerçek suçluları konu alan 1926 tarihli bir oyuna dayanıyor.

 Renée Zellweger, Catherine Zeta-Jones ve Richard Gere’in başrolleri paylaştığı, 2002’de beyaz perdeye uyarlanan Chicago, konusuyla dikkat çekenler arasında. Velma ve Roxie isimli iki kadın katil, şöhret uğruna bir avukatın dikkatini çekme yolunda birbirleriyle şiddetli bir rekabete girer. Bu sınırları zorlayan rekabeti hayret ve endişe ile izleyeceksiniz.

The Phantom of the Opera

Ünlü müzikaller The Phantom of the Opera

Listemizde bu esere yer vermezsek olmaz. Dünyada en popüler müzikaller arasında yer alan, Andrew Lloyd Webber’ın besteleriyle hayat bulan The Phantom of the Opera, 1910’da yayınlanan bir romandan uyarlama. 

 Christine Daaé, Paris Opéra House’un altında herkesten uzakta, yüzünde belirgin yanık izi ile tek başına yaşayan tehlikeli bir müzik dehasının takıntısı haline gelir. Phantom’un Christine’de keşfettiği yeteneği ile ilgili önüne geçilemez hırsı büyük felakete yol açacaktır. Müzikleriyle seyirciyi bambaşka bir evrene taşıyan yapımı büyük bir hayranlıkla izleyeceksiniz.

 2004’te vizyona giren filmi ve müzikalin 25’inci yıl dönümü şerefine Royal Albert Hall’da çekilen performansı  izlemenizi öneririz.

West Side Story

West Side Story

En ünlü müzikaller listesinde sırada Shakespeare’in Romeo ve Juliet’inden esinlenerek hayat bulan, Stephen Sondheim’ın sözleriyle zenginleşen West Side Story var. 1957’de Broadway’le buluşan bu hikâye, 1950’lerin ortalarında o zamanlar çeşitli ırklardan mavi yakalı insanların yaşadığı, New York’un Upper West kesiminde bir mahallede geçiyor.

 Upper West Side’ın çetin sokaklarında iki çete bölgenin kontrolünü ele geçirmek  için savaşır. Jet isimli çetenin üyesi Tony, rakip Shark’lardan Maria’ya âşık olduğunda durum karmaşık bir boyuta geçer. Romeo ve Juliet’in hikayesinin trajik sonunu bilmemize rağmen bizleri ilk sahnesiyle içine çeken bu müzikali de izlenecekler listenize eklemeyi unutmayın.

 Başrollerini Natalie Wood ve Richard Beymer’in paylaştığı, 1961’de beyaz perdeye taşınan 11 Oscar ödüllü müzikal film, klasikler arasında.

Cabaret

Cabaret

Müzikal önerileri arasında yer alması gereken bir başka eser ise kuşkusuz Cabaret. 1966’da Broadway’in Broadhurst sahnesinde açılış yapan Cabaret, gişe rekoru kıran efsane bir müzikal.

 Bob Fosse’nin yönetmen koltuğuna oturduğu, 1972’de filmseverlerle buluşan bu hikâye, Nazilerin yükseldiği Berlin’de geçiyor. Weimar Cumhuriyeti döneminde Berlin’de Kit Kat Klub’da bir kabare dansçısı olan Sally, iki adamla aynı anda aşk yaşarken Nazi Partisi yavaş yavaş güçlenmeye devam eder. Bir klasik olmuş Cabaret, artistik setleriyle seyirciyi hem zamanda yolculuğa çıkarıyor hem de dekoru, müzikleri ve sahne gücüyle büyülüyor.

Into the Woods

İnto the Woods

Filme uyarlanmış müzikal listemizi Stephen Sondheim’la açtık, onunla kapatıyoruz. Into the Woods, Grimm Kardeşler masallarından birkaçının olay örgülerini iç içe geçirerek karakterlerin istek, beklenti ve arayışlarının sonuçlarını keşfediyor. Masallarda ve Disney filmlerinde sıklıkla rastladığımız “Ve sonsuza dek mutlu yaşadılar…” sonuyla bitmeyen, karakterlerin istediklerini elde ettikten sonraki hayatlarını mercek altına alan Into the Woods en çok önerilen müzikaller arasında.

 Bir zamanlar güzel bir cadı, çocuğu olmayan bir fırıncıya ve karısına soyağaçlarına konan laneti tersine çevirmek için klasik peri masallarından sihirli öğeler tedarik etme görevi verir. Müzikale konu olan bu görev, karakterleri gibi seyirciyi de eşi benzeri olmayan bir maceraya çıkarıyor.

 Rob Marshall’ın yönetmenliğinde Meryl Streep, Emily Blunt, Anna Kendrick, James Corden, Chris Pine ve Johnny Depp gibi usta oyuncuların yer aldığı 2014’te vizyona giren müzikal film, üç dalda Oscar’a aday olmuştu.

 Bir başka yazımızda filmden müzikale uyarlanmış eserlerde buluşmak üzere, iyi seyirler.

Kapak Fotoğrafı: Denys Nevozhai