Yurt Dışında Staj Yapmak İçin 7 Neden

Yurt Dışında Staj Yapmak İçin 7 Neden

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2022

Günümüzde yurt dışında staj yapmak, size ve geleceğinize pek çok şey kazandırabilir. Bu avantajları sınırlandırmak istemesek de farklı, fakat farklı olduğu kadar da birbiriyle oldukça bağlantılı başlıklar altında açıklamaya çalışacağız.

1) Farklı Kültürleri Tanımak

Yurt dışında staj yapmak için adım attığınızda ilk olarak yurt dışına, farklı bir ülkeye ulaşarak farklı kültürler ve yaşamlar görmeye, tanımaya başlayabilirsiniz. Bu farklı yaşam tarzlarına tanık olmak, önceleri her ne kadar yabancı hissettirse de zamanla ortama alışarak farklı bir toplumun parçası olmayı öğrenilebilir ve belki de oraya ait hissetme şansı elde edebilirsiniz. 

2) Dünya Vatandaşı Olmak

Farklı bir ülkede günlük yaşamın içerisine girdiğinizde, bulunduğunuz o ülke içinde gerçekleşen olayları daha yakından takip etme şansı yakalayabilirsiniz. Bu durum da sizin dünyanın farklı ülkeleri ile etkileşiminizi artıracağı için dünya vatandaşı olma yolunda önemli bir adım atmış olacaksınız.

3) Farklı Ülkelerde Pazarları Tanıma Şansı

Farklı bir ülkede staj yaparken çalışılan pazarı inceleme, yeni teknikler öğrenme, karşılaştırma ve sosyal ağınızı hem o çevreden hem de farklı çevrelerden, branşlardan insanlarla genişletme imkanı elde edebilirsiniz. Kazandığınız bağlantıların, stajınızın bitiminden sonra hem iş hayatınızda hem de bireysel hayatınızda önemli katkıları ve destekleri olacağı su götürmez bir gerçek.

AIESEC yurt dışında staj

4) Maddi Kazanç Sağlama Şansı

Staj sürecinde profesyonel anlamda eşsiz deneyimler elde ederken aynı zamanda staj yapılan süre içerisinde maddi açıdan belirli bir kazanç sağlama şansı elde edebilirsiniz.

5) Yabancı Dilinizi Geliştirme İmkanı

Proje süresince birçok farklı kültürden insanla tanışarak çok çeşitli arkadaşlık deneyimleri kazanabilir ve belki de ömür boyu devamlılığını sürdürebilecek arkadaşlıklar kurabilirsiniz. İnsanlar ile yardımlaşmayı ve destek olmayı öğrenilebilir, bunun yanında ise yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. Farklı kültürlerden ve toplumlardan insanlarla iletişime geçerek o dil üzerindeki yetkinliğinizi artırabilir ve bu konuda öz güven kazanabilirsiniz. 

6) Kişisel Gelişim

Yurt dışında staj yapmak ile elde edeceğiniz bir diğer kazanç ise biraz daha kişisel yönde. Tamamen kendi sorumluluğunuza sahip olduğunuz yabancı bir ülkede, kişisel gelişiminizi ilerletmek ve kişisel bilincinizi arttırma şansı elde edeceksiniz. Yurt dışı staj deneyimi, sorumluluk bilincinizin ilerlemesinde ve zaman yönetimi konusunda size büyük fayda sağlayabilir. Ayrıca kariyeriniz açısından bakarsak yurt dışında staj yapmış olmanın özgeçmiş değerlendirmesinde göze çarpacağından ve kesinlikle etkileyici bir yeri olacağından eminiz. 

AIESEC yurt dışı stajı

7) Liderlik Özelliği Kazanma

Son olarak ise bu yolculuğa AIESEC ile çıktıysanız kazanabileceğiniz en önemli özelliklerden bir tanesi de yaşamınızın geri kalanına her yönden olumlu etki bırakacak olan liderlik deneyimi oluyor. “Liderlik deneyimi nedir?” diye soracak olursak, kısaca kişinin içerisindeki potansiyeli ortaya çıkartmak ve başka bireylerin kendi kişisel gelişimlerine katkıda bulunmaya yardımcı olmak diyebiliriz.

AIESEC ile Staj

AIESEC ile stajdan bahsetmek gerekirse genel olarak Global Talent aracılığı ile gidilen stajlar, 6 hafta ile 78 hafta arasında sürüyor. Bunlar, kendi aralarında kısa (6-8 hafta), orta ve uzun (78 hafta) programlar olarak üç gruba ayrılıyor. Kısa programların bazılarında konaklama karşılanıyorken, orta ve uzun süreli olan stajlarda kişinin orada kendi geçimini ve konaklamasını sağlayabilecek bir maddi kazanç elde edebileceğinden bahsedebiliriz. Diğer yandan AIESEC aracılığıyla katıldığınız stajlara gitmeden önce, gittikten sonra ve hatta döndüğünüzde AIESEC topluluğunun parçası olan, her zaman danışabileceğiniz kişiler size yardımcı oluyor. Bu kişiler, yurt dışı staj deneyiminizi en iyi şekilde tamamlamanıza destek oluyor.

Global Talent İçin Süreç Nasıl İlerliyor?

Öncelikle özgeçmişinizi AIESEC danışmanlarına iletiyorsunuz, biz de partnerlik içerisinde bulunduğumuz ülkelere özgeçmişinizi atıp sizler için uygun bir staj programı bulmaya çalışıyoruz. 

Uygun bir program bulunursa ve bu sizlerin de katılmak isteyeceğiniz bir staj programı olursa aiesec.org üzerinden ilk adım olan başvurunuzu yapıyoruz. Daha sonra AIESEC danışanları ile bir mülakata giriyorsunuz. Genelde mülakatlar çift aşamalı oluyor, bu mülakatlarda bazen çözmeniz için bir olay verip sizden bulduğunuz çözüm yollarını dinlemek istiyorlar. Daha sonra kabul edildiğiniz veya edilmediğiniz hakkında bilgilendiriyor olacaksınız. 

Kabul edildiğiniz takdirde programa gitmeden önce ve gittikten sonra olmak üzere iki farklı seminer alıyor olacaksınız. Bahsettiğimiz gibi bütün bu süreçlerde yanınızda danışabileceğiniz ve destek göreceğiniz bir AIESEC danışmanı bulunuyor olacak. 

Yurt dışı stajı, sizler için yeni bir süreç olacağı için aklınıza bir şey takıldığında veya danışmak istediğiniz bir konu olduğunda her zaman ulaşabileceğiniz kişiler olmayı ve aynı zamanda sizleri bu eşsiz deneyimi yaşarken görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Siz de bu eşsiz tecrübeden faydalanmak isterseniz buradaki linkten kayıt olabilirsiniz!