AIESEC İstanbul Stajyeri Ayşenur Mutlu’nun Gözünden Kiev’de Staj Deneyimi

AIESEC İstanbul Stajyeri Ayşenur Mutlu’nun Gözünden Kiev’de Staj Deneyimi

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2022


Yaptığı projelerle gençlerin önünde yepyeni pencereler açan AIESEC İstanbul’u bir de stajyerinin gözünden dinleyelim istedik. AIESEC İstanbul stajyeri Ayşenur Mutlu, Kiev’de staj deneyiminden edindiği tecrübelerle sorularımızı cevapladı. 

AIESEC Programı stajyerlerine neler katıyor?

Benim kişisel gelişimime etkisi çok büyük. İlk yurt dışı deneyimimi bu staj sayesinde edindim ve yabancı insanlarla tanışma fırsatım oldu. Hem yabancı dilimi geliştirmek hem de farklı insanlarla kurduğum iletişim becerimi geliştirmek adına çok faydalıydı. 

Stajım bir buçuk aylık bir süreçti. Bu süre zarfında hiç gitmediğim bir ülkede, hiç çalışmadığım bir şirkette ve tabii hiç tanışmadığım insanlarla birlikte çalışmak ve tüm bu süreci İngilizce olarak geçirmek benim için oldukça faydalıydı.

Ayrıca öncesinde ön yargılarım vardı diyebilirim. Bu ön yargılarımı da bu proje sayesinde yıktım. Bazen zorluklar yaşadım, bu da hiç bilmediğim bir ülke ve tamamen yabancı dil kullanmamdan kaynaklıydı aslında. Yaşadığım bu sorunları tek başıma çözme becerisi edinmek ise benim büyük kazanımlarındandı. 

Stajınızı Kiev’de yapmışsınız, bir öğrenci gözüyle ya da bir yabancı gözüyle Kiev odaklı deneyimleriniz nasıldı?

İlk kez yurt dışına gideceğim için çok uzak bir ülkeye gitmek istememiştim, bu yüzden Kiev’de staj benim için çok uygundu. Kiev çok kalabalık bir şehir değildi ve staj boyunca rahat bir süreç geçirdiğimi söyleyebilirim. Tabii burada yurt dışına çıkmış bir genç gözünden bakacak olursak stajını yaparken bulunduğu şehri gezmek ve tanımak önemli bir etken. Kiev, bu açıdan oldukça rahat ve çok fazla gezilecek mekâna sahip.

AIESEC İstanbul stajyeri ayşenur mutlu

Fotoğraf: Ayşenur Mutlu

AIESEC’de staj yapmak isteyen biri neler yapmalı ya da siz bu programa katılmak için neler yaptınız? Bize biraz bu süreçten bahseder misiniz?

Ben AIESEC’de aktif olarak görev almaktaydım fakat görev almayan biri için de sürecin nasıl ilerlediğinden bahsedebilirim. Öncelikle AIESEC’in web sitesinden girilerek programlar incelenebilir. Ben de gitmek istediğim projeye karar verdiğimde AIESEC’deki arkadaşlarımla iletişime geçtim. Web sitesi üzerinden seçtiğim projeye başvurdum. Çalışmayan arkadaşların da web sitesi üzerinden otomatik kayıt bırakması yeterli. Başvuran kişilere bir danışman atanıyor, beraber bir süreç belirleniyor ve uygun projeler inceleniyor. Kişisel bilgiler ve CV iletiliyor. Ben ilk adımı başarılı bir şekilde geçtim. Kendimi anlattığım video gönderdim, sordukları soruları cevaplayarak bir mülakat gerçekleştirdim. Kabul aldığımı ilettiler, danışmanlık ücretimi yatırdım ve sözleşmemi imzaladım. Süreç böyle başladı, devamında da tüm detayları danışmanım iletti. Ayrıca gittiğiniz ülkeden de bir danışmanınız oluyor. Orada da çalışma yeriniz, konaklayacağınız mekan detaylarını iletiyor. Beni ilk günümde havaalanından alarak kaldığım hostele götürdüler. İlk iş günümde de iş yerime götürerek şirketi gezdirdiler ve Kiev’de staj maceram bu şekilde başlamış oldu.

Bahsettiğiniz etkiler son derece mühim, projenin başarısıysa ortada… Ben biraz daha kişisel bir soru sormak istiyorum: Sizin bu projeden çıkarımlarınız neydi, proje kişisel hayatınızda ne gibi bir fark yarattı?

Bu benim ilk yurt dışı deneyimimdi. İleride yaşayacağım deneyimlerim için bir ön hazırlık oldu. Bir buçuk ay benim için uzun bir süre. Ön yargı kısmından bahsetmiştim, orada farklı ülkelerden çok fazla arkadaşım oldu. Zamanımın tamamını onlarla geçirdim, aynı şirkette çalıştık aynı hostelde kaldık… Artık kendimi çok daha iyi hissediyorum bu konuda. Ayrıca yabancı dilimi geliştirmek zaten benim için en öne çıkan kısımdı. Ben gittiğimde üniversite ikinci sınıftaydım, yabancı ülkede staj yapmak kariyerim için attığım ilk adımdı. Giderken olan öz güvenimle döndüğümdeki arasında dağlar kadar fark var. İlk stajımı yurt dışında yapmak kişisel gelişimim açısından bu noktalara katkı sağladı. Bunun dışında da sorunlarımı kendi başıma çözebilmek, kişisel potansiyelimin farkına varmak ve hatta maksimum seviyede kullanmaya çalışmayı da ekleyebilirim. Kişisel farkındalık gibi de düşünülebilir. 

Bunun yanında soğukkanlılıktan da bahsetmek istiyorum. Sosyal bir insandım, arkadaşlarımla iletişimimin de güçlü olduğunu söyleyebilirim. Fakat ilk kez gittiğim bir ülkeydi, çalıştığım şirkette başka hiç Türk yoktu bu şekilde geçireceğim bir buçuk aya adapte olurken oldukça soğukkanlı davranarak tabularımı yıktığımı söyleyebilirim.

Kiev

Fotoğraf: Ayşenur Mutlu

Kariyerinize ve iş hayatınıza AIESEC’in nasıl bir etkisi oldu?

Benim için çok etkisi oldu. Şu an bulunduğum şirkete de başvururken öz geçmişimde bulunan staj tecrübem Kiev’de olandı. Yurt dışında yapılmış bir stajdı, bir buçuk ay sürmüştü. Yurt dışı staj deneyimi açısından bakacak olursak da çok kısa olduğunu söyleyemeyiz. Bu açıdan bakıldığında öz geçmişime büyük katkısı olduğunu söyleyebilirim. Yabancı dilimde de büyük bir gelişim yarattı. Ayrıca AIESEC bir benim için bir kırılma noktası. Bahsettiğim etkileri ve belki de bahsetmeyi unuttuğum birçok etkisiyle kariyer hayatımı iyi bir şekilde yönlendirdiğini de ekleyebilirim.

Son bir sorum daha olacak, ülkemiz gençleri için artık yurt dışında bulunmak hayal. Bu projenin ise bir fırsat eşitliği yaratma amacı güttüğü ortada. Son olarak çıkarımlarınız doğrultusunda bu projeye katılımı önerir misiniz?

Kesinlikle öneririm çünkü benim stajım satış ve pazarlama projesiydi. Projede altı stajyerdik, üç satış ve üç pazarlama stajyeri olarak staja başladık ama iş tanımları birbirine fazla benziyordu. Uluslararası alanda gelişmeye çalışan bir şirketti, bu da bir fırsattı elbette. Çok farklı perspektiflere sahiplerdi ve bunu yakın bir şekilde görüp öğrenmiş oldum. İlk yaptığım staj olmasına rağmen bana çok şey kattığını söyleyebilirim. Ayrıca düzenli ve planlı çalışmak, çalışma hayatı açısından önemli etkenler ben hâlâ bunun avantajlarını hissediyorum. Orada çalışma programlarımız ve sistemimiz son derece planlı ilerlerken sık sık kontrol de ediliyorduk. Aslında bu bizim için çok yararlı bir sistem. İş tanımlarım açısından da etkili oldu, şu an çalıştığım yerde ticari pazarlama stajyeriyim, üniversitede okuduğum bölümümü de düşünürsek satış-pazarlama stajı benim için aslında bu alandaki gelişimim açısından bir ilk adım olma özelliği taşıyor. Kiev’de olması da benim için büyük bir artıydı, Türkiye’ye çok uzak değil fakat Türkiye gibi de değil, her ülkenin farklı bir kültürü ve yaşam şekli var. Oradaki stajyer arkadaşlarımın da sürece çok etkisi olduğunu ekleyebilirim.