Dünyanın En Büyük Gençlik Organizasyonu AIESEC Geleceği Şekillendiriyor

Gençlik Organizasyonu AIESEC İstanbul Geleceği Şekillendiriyor

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2022

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından, farklı kültürlerden yedi gencin bir araya gelerek “kültürlerarası” etkileşimi oluşturabilme hayaliyle kurulan AIESEC, günümüzde “geleceğin genç liderlerini yetiştirmek” için çalışıyor. Biz de bu yazımızda, gençlere kendilerini erken yaşta keşfetme şansı tanıyan AIESEC’e birtakım sorular yöneltiyoruz. Öyleyse gelin AIESEC nedir ve nasıl ortaya çıktı hep birlikte öğrenelim.

AIESEC Nedir? Nasıl ortaya çıktı? Yola çıkış motivasyonu neydi?

AIESEC, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 1948 yılında, yedi farklı ülkeden yedi farklı gencin dünyada kültürlerarası etkileşimi oluşturabilme hayali ile bir araya gelmesiyle kurulmuştur. Dünyayı tek bir insan ve tek bir stajla aynı anda değiştirebilmeyi uman yedi genç sayesinde bugün AIESEC, üyelerine hem gelişim hem de yurt dışı staj fırsatı sağlayan bir kurum olarak dünyanın en büyük öğrenci organizasyonu haline gelmiştir.

AIESEC tam olarak ne yapar?

Dünyamızın geleceğinin şekillenmesinde pozitif role sahip olunması her genç insanın sorumluluğundadır. Bu kapsamda genç bireylerinin potansiyellerini kullanması için bir şansı ve gerekli aracı hak etmesi gerektiğine inanmaktayız. Gençlere global ve pratik tecrübeler sunarak dünyayı farklı açılardan görmelerini amaçlarken, değişime açık bireyler olmalarına da katkı sağlamaktayız. Bu doğrultuda gelecekleri için doğru adımı atabilmelerinin temellerini oluşturmalarına yardımcı oluyoruz.

İnsanlar AIESEC’e nasıl ulaşıyorlar? Onu nereden öğreniyorlar?

AIESEC’te sürdürülebilirliğimizi gönüllü üyeliklerimizle sağlıyoruz ve devamlılığımızı sağlayacak farklı departmanlarımız bulunuyor. AIESEC içerisindeki pazarlama departmanı, kitlelere ulaşıp görünürlüğümüzü arttırmak için çalışıyor ve çeşitli etkinlikler düzenliyor. B2C fonksiyonumuz dil okulları, gençlik merkezleri ve üniversite kulüpleri aracılığıyla kitlelere ulaşırken PR fonksiyonumuz dernekler, organizasyon ve kuruluşlarla iletişime geçip webinar, canlı yayın, podcast ve benzeri etkinliklerle farklı kitlelere ulaşıyor. 

çocuklar sınıfta

Bir katılımcının AIESEC yolculuğu tahminen ne kadar sürüyor ve yolculuk sonucundaki kazanım hedefi nedir?

Değişim katılımcılarımızın AIESEC yolculuğu eşlendikleri projeye göre değişiyor. Global Volunteer (Küresel Gönüllülük) ile yurt dışında gönüllü olarak 6-8 hafta süren sosyal sorumluluk projelerine katılım gösteren değişim, katılımcılarımızın dünyaya katkıda bulunmasına olanak sağlıyor. 

Global Talent (Uluslararası Yetenek Stajları), üniversite öğrencileri veya mezun gençlerin uzmanlaşmak istedikleri alanlara uygun olarak yurt dışında profesyonel bir tecrübe edinmelerini amaçlayan uluslararası bir programdır. 6-78 hafta arasında kısa, orta ve uzun dönem olarak değişiklik gösterebilir. Global Teacher (Uluslararası Öğretmenlik Stajları) ise öğretmenlik alanındaki öğrencilerin veya bu alandan mezun olmuş gençlerin yurt dışındaki sivil toplum kuruluşları, eğitim kurumları veya uluslararası okullarda deneyim almaları için tasarlanmış 9-78 haftalık staj programıdır.

Pandemi AIESEC’i nasıl etkiledi? 

AIESEC olarak biz, pandemiyle beraber bütün faaliyetlerimizi online ortama taşıdık. İşlerimizi aksatmamak adına birbirimizle sürekli iletişimdeyiz. Projelere gönüllü ya da stajyer gönderme süreçlerimizde herhangi bir değişim olmadı. Pandemiden önce devam ettirdiğimiz süreç aynı şekilde devam ediyor. Uzaktan çalışıyor olmamız projelerimizde bir farklılık yaratmadı. Aynı şekilde şu an şube içerisinde de tek değişiklik olarak tüm işlerimizi online sistem üzerinden yapmaya başladık. Herhangi bir olumsuz yönünü görmedik. 

AIESEC’in yakın gelecekteki proje hedefleri neler?

AIESEC.org web sitemiz üzerinden farklı tarihlerde gerçekleşecek olan projelerimiz mevcut. Global Volunteer (Küresel Gönüllülük)  projelerinde hedefimiz dünyayı daha yaşanılabilir kılmak için pozitif bir etkiye sahip olmak ve bunu gerçekleştirmek için gençlerin içindeki liderlik potansiyelini ortaya çıkaracak projeler sağlıyoruz. Global Talent (Uluslararası Yetenek Stajları) ve Global Teacher (Uluslararası Öğretmenlik Stajları) projelerimizde değişim katılımcılarına uluslararası bir staj tecrübesi sağlayarak bu gençlerin gelecek kariyerlerine bir adım önde başlamalarını hedefliyoruz. 

aiesec genç liderler

Projelerde gençler hangi özelliklerine göre görevlendiriliyorlar? Bu sistem, gönüllü proje  üyeliğine dayalı bir sistem mi yoksa kişinin içindeki, projeye uygun güçlü yan tespit edilerek mi görevlendirme yapılıyor? 

Global Volunteer (Küresel Gönüllülük) projelerimizde gençler kendi projelerini, projenin koşullarını sağladıkları takdirde seçebiliyorlar. Değişim katılımcısı istediği projeyi seçebiliyor, sadece projeyi hazırlayan kurumun belirlediği kriterleri karşılamak durumunda.

Global Talent (Uluslararası Yetenek Stajları) ve Global Teacher (Uluslararası Öğretmenlik Stajları) projelerimizde değişim katılımcısının başvurduğu departman için ilgili yetkinliklere sahip olması gerekli. İngilizce seviyesi en düşük B1 seviyesinde olmalı. Global Volunteer (Küresel Gönüllülük) projelerinden farklı olarak Global Talent (Uluslararası Yetenek Stajları) ve Global Teacher (Uluslararası Öğretmenlik Stajları) stajyerleri hem AIESEC şubesi hem de staja başlayacakları firma tarafından mülakata alınıyor. İki mülakatı da başarıyla geçtikleri takdirde projeye kabul alıyorlar. 

Projenin gelişim sürecindeki hiyerarşik düzen nasıl işliyor? 

AIESEC’te gönüllü üyelik sistemi ile çalıştığımız belirtmiştim. Hiyerarşik düzen olarak Üye, Takım Lideri ve Yönetim Kurulu Üyesi şeklinde bir düzenimiz bulunuyor. Bir yıl içinde dört dönemimiz mevcut ve her dönem yeni üye alımı ve takım liderliği başvurularımız açılıyor. Yönetim kurulu üyelerimizin seçimleri ise yılda bir defa gerçekleştiriliyor. 

AIESEC, gelişmekte olan gençlere danışmanlık hizmeti sağlaması dışında kuruluşlara da danışmanlık yapıyor mu? 

Firmalar için uluslararası çalışan desteğimiz mevcut. Farklı ülkelerden gelecek değişim katılımcıları ile firmaya uluslararası pazarı tanıma fırsatı imkanı yaratıyoruz. Çalışanlara farklı kültürlerle birlikte çeşitlilik içerisinde çalışma ve genç yeteneklerle kurumu yeni trendlere ve Y jenerasyonuna göre geliştirebilme imkanı sağlıyoruz. Şirketi farklı ülkelerdeki genç, parlak fikirli liderlerimizle buluşturup, uluslararası yetenek programımızla rakiplerinin bir adım önüne geçiriyoruz.

AIESEC’in “Dört element ile gelişen genç liderler” mottosuyla hareket ettiğini biliyoruz. Peki, dört elementten kasıt tam olarak nedir? Ve bu dört element gençlerin gelişimine ne yönde katkı sunuyor?

4 element aiesec

Bizler için gençlik, daha iyi bir gelecek yaratabilmek adına kilit nokta konumunda. Sağladığımız her bir tecrübe vasıtasıyla, dört element ile gelişen genç liderler yetiştirmek için uğraşıyoruz.

Kişisel Farkındalık: Güçlü ve zayıf yanlarının farkına vararak hayatlarında ulaşmak istedikleri hedefleri sürekli olarak keşfederler.

Çözüm Odaklılık: Sorunlarla karşılaştıklarında hayıflanmak yerine problemler hakkında çok yönlü düşünerek çözüm üretme arayışına girerler.

Dünya Vatandaşlığı: Toplumsal ve ülkeler arası sorunlar hakkında bilgi dağarcıklarını genişleterek dünyayı daha yaşanabilir bir yer haline getirmek için aktif rol oynarlar.

Başkalarına Etki Edebilme: Fikirlerini doğru şekilde ifade etme, çevresindeki kişilerle içeriği zengin konuşmalar gerçekleştirebilme ve bulunduğu ortamlardaki kişilerle iş birliği yapabilme fırsatlarına sahip olurlar.

Bir de AIESEC’in dört elementli genç liderlik düşüncesinin yanında altı temel değere sahip olduğunu görüyoruz. Bu altı temel değer nedir, biraz bahsedebilir misiniz?6 ana hedef

Her bir AIESEC üyesinin günlük davranışlarını ve hayatlarını şekillendiren değer bazlı bir ortamda çalışmasını sağlayarak gençlerin liderlik potansiyellerini geliştirmekteyiz. Gençlerimiz sorumlu ve girişimci birer lider olarak gelişirken, altı değerimiz ile onların sağlam bir temel oluşturmalarını, geleceklerine anlam katmalarını sağlamaktayız. Hayatları boyunca, dünyada pozitif etki yaratacak ve sorumluluk sahibi kararlar almalarını sağlayacak olan bu değerler ile onları etkilemek temel değerlerimizin amacıdır.

Mükemmellik için çalışmak: Yaptığımız her şeyde yüksek kaliteli performans sağlamayı amaçlamaktayız. Yaratıcılık ve yenilik ile sürekli gelişmeyi hedeflemekteyiz.

Bütünsellik göstermek: Tüm kararlarımızda ve aksiyon adımlarımızda sürekli ve şeffafız. Vizyonumuza en uygun şekilde hareket ederek bağlılığımızı yerine getirmekteyiz.

Liderliği harekete geçirmek: Genç jenerasyonun gelişimi için tüm sorumlulukları alarak, onları örneklerle yönlendirip, aksiyon ve sonuç adımları ile liderliğe teşvik etmekteyiz.

Sürdürülebilirliği sağlamak: Organizasyonumuz ve toplumun sürdürülebilirliği için en iyi şekilde çalışmaktayız. Kararlarımızı gelecek nesilleri düşünerek almaktayız.

Katılımdan zevk almak: Üyelerimiz tarafından aktif ve hevesli bir katılımı sağlayan dinamik ve samimi bir ortam oluşturmaktayız.

Farklılıkları yaşamak: Birçok farklı kültür barındıran çevremizde hayata farklı bakış açılarını da öğretmeye çalışmaktayız. Her bireyin katkısını desteklemekte ve bu katkılara saygı duymaktayız.

İş birliğimizin en temel nedeni olan “sürdürülebilirlik” üzerine biraz konuşmak istiyorum. AIESEC’in geliştirdiği veya geliştirmekte olduğu sürdürülebilirlik projeleri nelerdir? Pandemi süreciyle birlikte planlanan projelerde/sürdürülebilirlik adımlarında olumlu-olumsuz hangi değişimler yaşandı?

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda sağladığımız Global Volunteer (Küresel Gönüllülük) projelerimiz mevcut. Global Volunteer (Küresel Gönüllülük), Küresel Hedeflere katkı sağlayan uluslararası en büyük  programdır. Liderlik becerileri kazanmak ve dünya sorunlarına etki etmek isteyen gençler için tasarlanmış kültürler arası bir tecrübedir. Global Volunteer (Küresel Gönüllülük) ile yurt dışında gönüllü olarak sosyal sorumluluk projelerine katılım göstererek daha iyi bir gelecek için gençlerin dünyaya katkıda bulunmasına olanak sağlar. 

Dünya çapında Global Volunteer (Küresel Gönüllülük) projeleri yapıyoruz çünkü AIESEC olarak attığımız adımları dünyanın ihtiyaçlarına göre şekillendiriyoruz. Bu nedenle tüm dünyadaki projelerimizi 17 Küresel Hedeften biri veya birkaçına hizmet edecek şekilde tasarlıyoruz. Biz de Global Volunteer (Küresel Gönüllülük) projeleri ile 2030 yılına kadar hedeflere ulaşmak ve dünyayı daha yaşanabilir bir yer haline getirmek amacıyla bir gençlik hareketi yaratmak istiyoruz. Pandemi sürecinde projelerimizin işleyişinde bir olumsuzluk yaşanmadı. Öncelik değişim katılımcılarımızın sağlığı olacak şekilde projelerimizi devam ettiriyoruz. 

Son olarak sizden, AIESEC ve gelecek ilişkisini tam anlamıyla kapsadığını düşündüğünüz 3 kelime rica edebilir miyiz?

aiesec gençleri

Sürdürülebilirlik, insan potansiyeli ve liderlik…