Sürdürülebilir Yatak Odası Dekorasyonu İçin 7 Öneri

Sürdürülebilir Yatak Odası Dekorasyonu İçin 7 Öneri

Sürdürülebilirlik kavramı her konuyla ilişkilendirilebilir. Yatak odalarında sürdürülebilirlik de nedir diye düşünüyorsanız konuyu biraz açalım. Elbette bu bakış, sürdürülebilir ev yönetiminin bir uzantısı. Sürdürülebilir yatak odası dekorasyonu sağlamanın yolu; kullanılan mobilyaların niteliği, dekorasyon tercihleri, ışıklandırma, ses ve ısı yalıtımının varlığı, duvar boyalarının içeriği, ortamın hava kalitesi, odanın güneş alıp almaması ve ortamdaki dijital eşyaların sayısı ile alakalıdır diyebiliriz.

Dinlenme, uyku ve keyif alanınız olan yatak odalarını sürdürülebilir kılmak, sağlığınız açısından oldukça mühim. Tabii bireysel olarak atılan bu adımlar, büyük resimde dünyamız için de kıymetli. O halde doğru bir uyku ortamı yaratmak ve ideal bir yatak odası hazırlamak için dikkat etmemiz gereken noktalara birlikte bakalım. 

1) Doğal Malzemelerden Üretilmiş Mobilya ve Tekstil Ürünlerini Kullanın

Sürdürülebilir Yatak Odası Dekorasyonu İçin 7 Öneri
Doğal malzemelerden üretilmiş ürünleri tercih edin

Fotoğraf: Nathan Oakley

Yatak odalarımızda tercih ettiğimiz mobilyaların sürdürülebilir nitelikte olması büyük önem arz ediyor. Ortalama 7-8 saatimizi uyuyarak geçirdiğimiz yatak odalarında kullandığımız mobilyaların zararlı kimyasallardan uzak, doğal ve alerjen içermeyen maddelerle üretilmesi kişisel ve çevre sağlığı için atlanmaması gereken bir konu. 

Bu noktada ahşap ürünler, özellikle masif ahşaplar şık ve sağlıklı bir seçim olacaktır. Karyola, dolap, komodin ve şifonyer gibi sık kullanılan eşyaların doğal malzemelerle üretilmiş olanlarına öncelik vermeniz uzun vadede daha sağlıklıdır. Ürünlerde kullanılan boya, vernik ve cila gibi maddelerin de organik kökenli olmasına dikkat edin.

Organik ya da doğal yataklar genellikle fabrikada değil el işçiliği ile üretildiğinden her açıdan daha sürdürülebilirdir. Kullanacağınız nevresim ve pike gibi eşyaları; nemi emen, nefes alan pamuklu ya da keten kumaşlardan seçin. Odada kullandığınız halı da mutlaka anti-alerjik ve doğal malzemelerden üretilmiş olsun. Bu ve buna benzer noktalara önem verdiğinizde hem sağlığınızı hem de çevreyi koruma altına alabileceğinizi unutmayın.

2) Enerji Akışına İzin Verecek Bir Dekorasyon Yapın

Sürdürülebilir Yatak Odası Dekorasyonu İçin 7 Öneri
Enerji akışına izin verecek bir dekorasyon yapın

Fotoğraf: Spacejoy Voa

Sürdürülebilir yatak odası için bu adım oldukça önemli. Daha önce de ele aldığımız bir yazımızda yatak odasında Feng Shui ev planından bahsetmiştik. Oda içindeki enerjinin dengeli ve sağlıklı bir biçimde akıyor olması, hayatınızda verimli değişiklere neden olabilir. 

Daha sürdürülebilir bir iletişim ve yaşam alanı için bazı detayları hayata geçirmek gerekiyor. Her şeyden önce minimal bir dekorasyon yapın. Enerjinin rahatça dolaşacağı bir dekorasyon demek, oda içindeki eşyaların muntazam şekilde konumlandırılması, yatak başlığının kullanılması, odada kullanılan renklerin açık, nötr ve sıcak tonlardan seçilmesi, minimal eşyalar ve soft ışıklandırma gibi etkenlere bağlı.

Işıklandırmanın hem dekorasyonda hem de psikolojideki yerini es geçmeyin. Doğru ışıklandırma, iyi hisleri harekete geçirir. Aynı zamanda enerji sınıfındaki ampulleri kullanmanız tasarruf sağlayacaktır. Odaya süzülen doğal ışığı dengelemek ve mahremiyeti sağlamak için doğal, organik pamuktan üretilmiş perdeleri tercih edebilirsiniz. Eğer odanızda dekoratif ürünler seviyorsanız sürdürülebilir, el emeği ile hazırlanmış ve geri dönüştürülmüş eşyalara yer verebilirsiniz. Odanızın duvarlarını ise mutlaka küf ve bakterileri önleyen organik boyalarla boyayın.

3) Doğru Cepheli Yeri Yatak Odanıza Dönüştürün

Sürdürülebilir yatak odası dekorasyonu
Doğru cepheyi tercih edin

Fotoğraf: Spacejoy

Evinizin hangi odasını yatak odası olarak belirlediniz? Bu, öyle alelade alınacak bir karar olmamalı. Evin uykuya ve dinlenmeye en uygun bölümünü yatak odası yapmanız size birçok konuda avantaj sunacaktır. Öncelikle ışığın dengeli bir biçimde yayıldığı, güneş alan, penceresi ve ferah bir manzarası olan bölümleri yatak odasına çevirmeye özen gösterin. Doğru cepheli odalar size sağlık olarak geri dönecek, elektrik ve doğalgaz faturalarınızda dahi tasarrufa gidebileceksiniz. Ayrıca odanızın kör noktada kalmaması ve güneş alması, çok sayıda hastalığın önünü açan rutubetten de sizi korumuş olacak. 

Doğru cepheli bir odada uyumanın ve vakit geçirmenin görüldüğü gibi faydası çok. Bazı evlerin mimari yapısı ve cephe konumu bunun için gayet elverişliyken bazı evlerin ise konumu pek uygun olmayabiliyor. Böyle bir durumda mümkün olduğu kadar yatak odanızı havalandırmak, az eşya ile tozlanmanın önüne geçmek, alerjen içeren tekstil ürünlerini kullanmamak ve doğal malzemeli eşyalara yer vererek odanın içindeki toksisiteyi azaltmak gerekiyor.

4) Kaynakları Tasarruflu Kullanın

Sürdürülebilir yatak odası dekorasyonu
Kaynakları tasarruflu kullanın

Fotoğraf: Manbob86

Bu adıma kadar sıraladığımız önerileri yerine getiriyorsanız kaynakları da tasarruflu kullanıyorsunuz demektir. Daha da ötesi odanızda ısı yalıtımı mutlaka olsun. Isı yalıtımı doğalgazın tasarruflu kullanımına destek verecek, daha az yaktığınız doğalgaz da çevreye daha az karbon salımı yapacak. Kısacası hem havayı daha az kirletmiş olacaksınız hem de ekonomik davranmış olacaksınız.

Yatak odası dekorasyonu konusunda ısı yalıtımı kadar ses yalıtımı da önemli. Daha huzurlu, daha sakin ve gürültüden uzak bir ev yaşantısına olanak tanıyan ses yalıtımı, bina içindeki gereksiz gürültülerin sizi rahatsız etmesini engeller. Yalıtım panelleri ile uykunuzun en güzel yerinde apartmandaki diğer dairelerden ya da dışarıdan gelen yüksek volümlü sesleri duymamış ve strese girmemiş olursunuz. Bu kontrollü durum da size sürdürülebilir bir uyku ve dinlenme ortamı sunmaya yardımcı olur. 

5) Havayı Temizleyen Bitkileri Bulundurun

yatak odası dekorasyon fikirleri
Havayı temizleyen bitkileri odanızda bulundurun

Fotoğraf: Luisa Brimble

Evdeki havayı, bilhassa yatak odanızın havasını temizlemek için bitkilerden yardım alın. Evdeki oksijen oranını arttıran bitkileri odanızda bulundurmak sağlığınız için doğal ve sürdürülebilir bir yöntemdir. Özellikle bazı bitkiler var ki mutlaka yatak odası dekorasyonu içerisinde bulundurulması tavsiye edilir. Bunların başında gece bekçisi olarak bilinen ve geceleri fotosentez yapan tek bitki olan sansevieria (paşa kılıcı) gelir. Odadaki havayı temizleyen diğer bitkiler ise aloe vera, Çin herdemyeşili, areka palmiyesi, aşk merdiveni (eğrelti otu), echeveria, kalanşo ve orkidedir. 

Bitkilerin dışında pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz el yapımı doğal oda kokuları ile daha ferah bir oda ortamı da oluşturabilirsiniz. Sürdürülebilir yatak odası dekorasyonu için ek olarak doğal mumlardan da faydalanabilirsiniz.

6) Dijital Temizliği Unutmayın

Dijital temizlik
Dijital temizliği unutmayın!

Fotoğraf: Rupixen

Yatak odanızda elektronik eşya bulundurmamaya çalışın. Dinlenme ve keyif alanınız olan yatak odalarınıza dijital eşya sokmak, gece boyu kalitesiz bir uyku ortamı oluşturur. Bu dikkat dağıtıcıların yaydıkları radyasyona maruz kalmak sağlığınız açısından büyük bir risk. Özellikle akıllı telefonlardan yayılan mavi ışık, dolaşım sistemi üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. 

Hepimizin de bildiği gibi gece uykusu mutlaka zifiri karanlık bir ortamda yapılmalı. Hücre yenilenmesini sağlayan melatonin hormonu, ışıksız ve manyetik ortamların uzağındayken ideal bir oranda vücut tarafından salgılanabiliyor. Eğer odanızda bir iş ya da çalışma köşeniz varsa bu planı mutlaka değiştirin. Yatak odanız mümkün olduğu kadar sade, TV’nin dahi bulunmadığı dijitallikten arınmış bir şekilde kalmalı.

7) Ruhunuzu Müzikle Besleyin

Sürdürülebilir yatak odası dekorasyonu
Ruhunuzu müzikle besleyin

Fotoğraf: Ponce Photography

Ruhun gıdası olan müzik yayınını yatak odanızdan uzak tutmayın. Beslenmiş, güzel duygularla yoğrulmuş bir zihin yapısı ve sürdürülebilir bir ruh hali için size iyi gelen müziklerle güne başlayın ve günü bitirin. Uyandıktan sonra ve yatmadan önce seçeceğiniz doğru müzik türleri ile pozitifliği yüklenin. Uyumadan önce dinleyebileceğiniz lirik veya doğa seslerinden oluşmuş melodiler, sizi uykuya yolcu ederken, enerjik ritimler ise sizi güne hazırlar.

Kapak Fotoğrafı: Rawpixel