Sürdürülebilir Mobilya Nedir? Sürdürülebilir Mobilya Malzemeleri Hangileri?

Sürdürülebilir Mobilya Nedir?

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2023

Sürdürülebilirlik kavramı, yaşamımızın her noktasına sirayet etmeye devam ediyor. Son günlerde ise özellikle yüksek tekstil ve ahşap ürünü kullanımları sebebiyle doğaya zarar veren eşyalarımızdan olan mobilyalar için de sürdürülebilir teknikler geliştirildi. Yeni çıkan sürdürülebilir mobilya malzemeleri oldukça dikkat çekici. Gelin sürdürülebilir mobilya nedir sorusunun cevabını öğrenelim…

Sürdürülebilir Mobilya

"<yoastmark

Fotoğraf: Bukowskis

Bildiğiniz üzere sürdürülebilirlik kavramı, doğaya verilebilecek en az zararla insan yaşamını idame ettirmek anlamına geliyor. Sürdürülebilir mobilya ise tasarımda ve üretim sürecinde sürdürülebilirlik ilkelerinin gözetilerek ekolojiye minimum zarar verilmesini amaçlayan bir üretim yöntemidir denebilir. 

Sürdürülebilir mobilya tasarımının temel ilkelerini şöyle özetleyebiliriz:

 • Lokal malzeme kullan.
 • Yenisini alma, geri dönüştür.
 • Kaliteli bir tasarım süreci ile gereksiz malzeme kullanımından kaçın.
 • Ürünleri başlangıcını ve sonunu düşünerek tasarla, geri dönüşüme destek ver.
 • İşçi ve işveren arasındaki hak-talep dengesini kur.
 • Her ürünün ekolojik etkilerini istatiksel olarak ortaya koy. 

1920’li yılların başından itibaren dünyada hızla artan plastik kullanımı, mobilya üretiminin her noktasına sirayet etmişti. Ucuz ve kolay işlenebilir olan bu malzemenin doğaya verdiği zararlar bu dönemlerde pek önemsenmiyordu. Sürdürülebilir mobilya tasarımı gibi kavramlar ancak 1970’li yılların gelmesiyle sektörde kendine yer bulmaya başladı. 

Sürdürülebilir mobilya tasarımı, özellikle 1940’lı yıllarda sanat ve tasarım camiasını alt üst eden Dadaist sanat akımından da büyük ölçüde etkilenmiştir. Ünlü sanatçı Marcel Duchamp’ın “Her şey sanat eseridir.” fikriyle yola çıkarak oluşturduğu, bir nevi geri dönüşüm felsefesi içeren traktör tekerinden sandalye gibi ürünler, günümüzün sürdürülebilir mobilya tasarımlarına öncülük etti. 

Mobilyaların 1970’li yıllardan itibaren geçirdiği tasarım devrimi, uzun süreler sonra sürdürülebilir mobilyanın yolunu açtı. Gunnar Aagard Andersen’in artık gazetelerden yaptığı sandalye tasarımı, mobilya sektöründe büyük ilgi gördü. 

Sürdürülebilir Mobilyalarda Kullanılan Malzemeler

"<yoastmark

Fotoğraf: Seth Rolland

Sürdürülebilir mobilya tasarımında geri dönüştürülmüş ve lokal malzemelerin büyük önem taşıdığından bahsetmiştik. Bu anlamda özellikle atıl durumdaki ahşap parçaların işlenerek yeniden kullanılması, keçe gibi unutulmaya yüz tutmuş eski tekstil ürünlerinin yeniden hayata döndürülmesi çok önemli. 

Ayrıca sürdürülebilir mobilya üretimindeki en önemli noktalardan biri yeni plastik kullanımının olabildiğince azaltılması. Maliyeti ve kullanım kolaylıkları sebebiyle halen plastik mobilyalarda kullanılıyor. Fakat ekolojik dengeye önem veren markalar, mobilyalar için yeni plastikler üretmek yerine halihazırda var olan plastikleri dönüştürmeyi seçiyor. Estetik olarak da birçok mobilya için uygun olan cam ise tercih edilen malzemelerden bir diğeri. Ayrıca camın geri dönüşüme olan uygunluğu, bu malzemeyi sürdürülebilir mobilya tasarımının vazgeçilmezleri arasına sokuyor. 

Sürdürülebilir Mobilya Malzemeleri:

 • Keçe
 • Atık kağıtlar
 • Atık ahşaplar
 • Yeniden işlenen plastikler
 • Yeniden işlenmiş cam
 • Hasır
 • Mukavva

Kapak Fotoğraf: G-Pulse