Sürdürülebilir Dekorasyonun 4 Büyük Adımı

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2021

Evinizin ya da iş yerinizin dekorasyonunda sürdürülebilirliği esas almak hem kendiniz hem de doğa için çok önemli. Artık büyük markaların da yöneldiği bu sürdürülebilirlik devrimini, hem paranızı cebinizde tutarak hem de doğaya büyük bir iyilik yaparak siz de hayatınıza çok kolay yansıtabilirsiniz. 

Artık dünyanın birçok yerinde mühendislerin ve mimarların da yöneldiği esas nokta sürdürülebilen, değişime ayak uydurabilen, akıllı evler yaratmak. Siz de kendi yaşam alanınızda yapacağınız küçük değişikliklerle bu noktaya ulaşabilirsiniz.

Geri Dönüştürülebilen Ürünler Kullanın

Kaynak : inhabitat.com

Dekorasyonda geri dönüştürülebilen ya da geri dönüştürülmüş ürünler kullanmak, sürdürülebilir bir yaşam ortamı oluşturur. Geri dönüşüme önem veren markalardan alışveriş yapmak ve dekorasyon stilinizi de bu ürünlerle yansıtmak çok önemlidir. Örneğin mobilyalarınızın geri dönüştürülebilir ve doğada kolay çözünen maddeden yapılmış olması, sizden sonraki nesillere de yaşanabilecek bir dünya bırakmanıza katkı sağlar.

Aydınlatmayı Doğal Kaynaklardan Sağlayın

Kaynak : wtsenates.info

Sürdürülebilir aydınlatmanın en önemli unsuru yaşam alanınıza giren doğal ışığın fazla olması. Örneğin eviniz hem sabah güneşini hem de akşam güneşini çok iyi açılarla alıyorsa, evin içinde kullanılan yapay ışık kaynaklarının kullanımı çok daha az olacaktır.  Bu durumda öncelikli olarak evin konumu, pencereleriniz ve hatta kullandığınız perdeler bile çok önemlidir. Modern mimarinin ortaya çıkmasıyla günümüzde cam evlere ilgi artmıştır. Koşullarınıza göre evinizin konumunu değiştiremeyeceğiniz ya da normal bir apartman dairesinde cam cephe oluşturamayacağınız için evin içinde kullandığınız aydınlatmanın sürdürülebilir olmasına dikkat edebilirsiniz. Örneğin düşük tüketim ampuller kullanmak ya da aydınlatma sistemini güneş enerjisine bağlamak size maddi olarak da kazanç sağlayacaktır.

Yaşam Alanınızı Bitkilerle Paylaşın

Kaynak : ecowarriorprincess.net

Son zamanlarda elinize aldığınız herhangi bir dekorasyon dergisinde bitki görmemek neredeyse imkansız. Gerçek ve yapay saksı bitkileri artık dekorasyonun en önemli yapı taşları. Her odada ve her tarza uygun kullanabileceğiniz bitkiler hem sürdürülebilir hem de ulaşımı ve bakımı çok kolay dekoratif ürünler konumunda. Feng Shui kültürüne göre dekorasyonda kullanılan bitkiler sadece estetik unsuru değildir, aynı zamanda mekana şans da getirir.

Kendi Ürününüzü Kendiniz Yapın

Eskimiş fakat hala iyi ve kullanılabilir durumda olan eşyalarınızı, farklı yerlerde ve farklı alanlarda kullanabilirsiniz.  Örneğin eski bir koltuğu ya da sandalyeyi atmak yerine bu ürünler üzerinde çok kolay yapabileceğiniz el işçilikleriyle bambaşka bir dekorasyon ürünü elde edebilirsiniz. Ya da eski bir dolaba zampara yaparak,  boyayarak kendinize yeni bir dolap yaratabilirsiniz. Bu size maddi olarak da kazanç sağlar.