Feng Shui Ev Planı ile Yaşam Enerjinizi Yükseltin

Doğru dizayn edilmiş bir feng shui ev planı ile yaşam alanınızdaki enerjiyi yükseltmeyi başarabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki evinizdeki pozitif ya da negatif enerji, günlük hayat akışınızın tüm seyrini belirleyebilir. Hayatınıza iyilik, güzellik, bereket ve sağlık çekeceğine inanılan feng shui öğretisine göre hareket etmek size çok sayıda avantaj sağlayabilir. Ancak Feng shui ev dekorasyonu nasıl olur sorusunun cevabını vermeden önce feng shui nedir sorusunun yanıtına kısaca bir göz atmamız gerekiyor. 

Feng Shui Nedir?

Bir Çin felsefesi olan ve yaklaşık 5 bin yıl öncesine dayanan feng shui, ev-ofis gibi çeşitli yaşam alanlarınızda uygulayacağınız tasarım ve dekorasyon adımlarıyla evlerin enerjisini yükseltmeyi hedefler. Sadece tek bir dekorasyon stili olmayan ve çok sayıdaki dekorasyon stili ile uyumlu bir disiplin olan feng shui, yaşadığımız çevrenin belirli ilkelere ve insanın ihtiyaçlarına göre düzenlenmesidir. Bu düzenleme yolu ile hayatınızda pozitif bir enerji akmaya başladığına ve işlerin yolunda ilerleyeceğine inanılır. 

Fotoğraf: Neonbrand

Feng Shui Ev Planı ile Yaşam Enerjinizi Yükseltin

Feng Shui Temel Prensipleri

Feng Shui temel prensipleri ile ilgili ana noktaları sıralayacak olursak:

  • İlk olarak evdeki yığın haline gelmiş gereksiz eşyalardan arınmalı ve enerji kanallarının açılmasına yardımcı olmalısınız. 
  • Hayatınızda takılı kaldığınız konular varsa evinizi bir de bu bakışla gözden geçirin ve kullanmadığınız eşyaları mutlaka kaldırın. 
  • İhtiyaç fazlası eşyalarınızı elden çıkarın, geri dönüştürün, paylaşın ve bağışlayın. Böylece yaşam kaliteniz yükselir, daha mutlu bir hayat sürersiniz ve sağlıklı ilişkiler kurarsınız. 

Dolayısıyla iyi ve güzel enerjinin evinizde sorunsuz akmasını önemsiyorsanız feng shui ev düzenleme konusu başlarda yer alıyor. 

Böylelikle Feng Shui nedir ve temel prensiplerini nasıl uygulayabiliriz gibi soruları genel hatlarıyla tamamlamış olduk. Şimdiyse Feng Shui ev dekorasyonu için önerilerle biraz daha detaya girme vakti… 

Feng Shui Ev Dekorasyonu İçin Öneriler

Feng Shui ev dekorasyonu ile ilgili en pratik noktalardan biri bu dekorasyon yönteminin daha fazla değil, daha az eşyaya odaklanıyor olması. Bu sayede Feng Shui, hızlı tüketim gibi dünyamız için zararlı bazı yönelimlerin de önüne geçme fırsatı yakalıyor. Bu nedenle birazdan sıralayacağımız dekorasyon önerileri, evinize bütüncül ve tasarım odaklı bir açıdan yaklaşıyor.

Evinizin Giriş Kapısı ve Çevresini Aydınlık Tutun

Feng Shui Ev Planı ile Yaşam Enerjinizi Yükseltin

Fotoğraf: Christian Koch

Yaşam enerjisi olan “chi”, evinize giriş kapısından girer. Bu nedenle giriş kapınızın hangi özelliklere sahip olduğu mühimdir. Ayrıca kapınızın kolay fark edilir bir özellikte olması, çevresinin açık, aydınlık ve ferah kalması, canlı bitkilerle zenginleştirilmesi, kapınızın düzenli olarak silinmesi ve adresinizin net anlaşılır halde yazılması feng shui ev dekorasyonu için gerekli ilk ilkelerdendir diyebiliriz. 

Pencerelerinizi Açın ve Evinizi Sık Sık Havalandırın

Evde bayat havanın dolaşmasına izin vermeyin. Mevsim fark etmeksizin odalarınızı sık sık havalandırın ve evinize taze havanın girmesine imkan tanıyın. Pencere açmanın sıklıkla mümkün olmadığı durumlarda hava temizleme cihazları da iş görebilir. Ayrıca evinizde tuz lambaları bulundurabilirsiniz. Bu lambalar, negatif enerjiyi almada ve havayı temizlemede etkilidir.

Koridor Alanınız Düzenli ve Temiz Olsun

Feng Shui Ev Planı ile Yaşam Enerjinizi Yükseltin

Fotoğraf: Alexandra Gorn

Evinize giriş yaptığınız koridorunuz, doğrudan enerji alanınızı etkiler. Evinizin başlangıç noktası sayılabilecek bu alan; düzenli, derli toplu ve temiz olmalıdır. Işığı iyi ayarlanmış dengeli bir aydınlık ortam sağlanmalıdır. Çabucak dağılma eğiliminde olan giriş holünün enerji alanını bozmamak adına mont ve ayakkabı gibi giyim eşyalarınızı mutlaka kapalı bir dolabın içinde tutun. Çevredeki eşyaların tozlarını düzenli bir şekilde alın.

Bir diğer husus da evinizin bu giriş alanına ferahlık katılmalı, evinize giren yaşam enerjisinin diğer odalara doğru yayılımı için uygun bir ortam yaratılmalıdır. Koridor içinde yürürken doğrudan duvara doğru yürümemeniz tavsiye edilir. Bu durum, hayatınızda birtakım engellerle karşı karşıya kalabileceğinizi temsil eder. Bu handikabı da antrenizdeki duvarlara ayna asarak aşabilirsiniz. Ve mutlaka bir niyet eşliğinde aynayı yerleştirin… 

Düzenli Yerleşim ve Canlı Çiçeklerle Salonun Enerjisini Yükseltin

Feng Shui Ev Planı ile Yaşam Enerjinizi Yükseltin

Fotoğraf: Skitter Photo

Evinizin salonu en fazla zaman geçirdiğiniz alanlardan biri. Salon köşesi feng shui felsefesine göre fırsatları tanımlar. Yeni gelişmeleri ve doğru fırsatları hayatınıza çekmek adına salonunuzun düzenli dekore edilmesi ve dağınık tutulmaması son derece önemli. Hayat enerjinizi yükseltmek için salon dekorasyonunda mutlaka bir ayna kullanın ve canlı çiçekler bulundurun. Çiçekler bulundukları yere pozitif duygular ve olumlu titreşimler yayarak mekanın enerjisini çoğaltırlar. Aynaları da karşılıklı duvarlarda kullanmamaya özen gösterin.

Mekanın büyüklüğüne göre mobilyalarınızı seçin. Kapı girişlerine büyük boyutlardaki mobilyalarınız denk gelmemeli. Ayrıca enerji akışı için ana koltuklarınızı duvara dayamamak gerekli. Bereket ve bolluk enerjisini çekmek için de salon kapısının karşısına hoş bir lamba yerleştirebilirsiniz. Yine son dönemlerin trend akımlarından soft home tarzı ile koltuklarınıza yumuşacık minderler, battaniyeler koyabilir, pamuk yastıkların verdiği rahatlatıcı psikolojiyi evinizde muhafaza edebilirsiniz.

Yatak Odasında Feng Shui Ev Planı

Feng Shui Ev Planı ile Yaşam Enerjinizi Yükseltin

Fotoğraf: Chastity Cortijo

Sıra yatak odasına geldiğine göre feng shui ev renkleri konusu daha da önem kazanıyor. İdeal bir uyku ortamı ve temiz bir enerji akışı için yatak odanızda kullandığınız eşyaların renklerini açık ve nötr tonlardan seçin. Mutlaka bir yatak başlığı kullanın ve duvara yerleştirilmiş olsun. Yatağınız kapı hizasında değil kapıyı görecek biçimde konulmalı ve yatağın her iki tarafında komodin kullanılmalıdır. Yatağınızın hemen karşısında ayna kullanmamalısınız. Odanızın duvarları sıcak renklere boyayabilirsiniz. Havayı estetize etmek ve ortama romantizm katmak adına kokulu mumlar ve biçimli abajurlar tercih edilebilir.

Mutfak Alanınızdaki Enerji Çakışmalarını Düzenleyin

Feng Shui Ev Planı ile Yaşam Enerjinizi Yükseltin

Fotoğraf: Becca Tapert

Feng shui ev planı felsefesine göre evin mutfak alanı, ev halkının uyumunu ifade eder. Ocak ve lavabo ya da evyenin birbirinin karşısına gelmemesine dikkat edilmelidir. Yani suyun karşısında herhangi bir ateş maddesi olmamalıdır. İnanışa göre bu durum ateş ve su arasında bir çatışmaya yol açarak eşler arasındaki iletişimi olumsuz etkileyebilir. 

Mutfaktaki aksesuarların rengi de önemlidir. Kırmızı ve siyah tonlar pek tercih edilmemelidir. Ayrıca ocağınızın nerede yer aldığını mutlaka önemseyin. Ocağın yeri mutfak kapısının direkt olarak karşısında olmamalı. Bu yerleşim, enerji çatışması ve kullanım açısından pek önerilmez.

Banyo Ortamının Enerjisini Dengeleyin

Feng Shui Ev Planı ile Yaşam Enerjinizi Yükseltin

Fotoğraf: Sidekix Media

Öncelikle banyonun kapısı her daim kapalı olmalı. Klozetin de kapağı her zaman hijyenik ve kapalı şekilde kalmalı. Feng Shui ev planı düzenlemesine göre banyonuzda bir vazoda bulunduracağınız canlı çiçekler, suyu tutarak paranın akıp gitmesine engel olacaktır.

Bahçenizi Düzenli ve Bakımlı Tutun

Feng Shui Ev Planı ile Yaşam Enerjinizi Yükseltin

Fotoğraf: Engin Akyurt

Evinizin dışarıya açılan alanı olan ön bahçeniz, geleceği tanımlar. Bu nedenle bahçe alanınızın güzel, bakımlı ve düzenli olmasına dikkat edin. Bahçeye renkli çiçekler ekmek, alanı estetize edebilmenin en doğal yoludur.  Arka bahçe ise aile bireylerinin sağlık durumuna işaret eder. Dolayısıyla bu alanı da sorunsuz ve bakımlı bir şekilde tutun. Ek olarak bahçe dekorasyonunda kullanılan sınırlar ya da çitler/duvarlar, aileye güç katar.

Balkonunuzda Renklerin Dansına İzin Verin

Feng Shui Ev Planı ile Yaşam Enerjinizi Yükseltin

Fotoğraf: duqaa.com 

Pozitif enerji taşıyan canlı renkleri balkonlarınızda kullanabilir, yaşam enerjinize katkıda bulunabilirsiniz. Feng shui ev renkleri geniş bir konuya tekabül eder. Mevzu evinizin açık alanı balkon olduğunda balkon duvarlarını sarı, turuncu, mavi, mor, pembe, yeşil gibi renklere boyayabilir, renklerin gücünden faydalanabilirsiniz. Yine feng shui’ye uygun dış mekan aksesuarları ile balkonunuzu süsleyebilirsiniz. 

Evinizde Dinlendirici Müzikler Açın

Fotoğraf: Emma Frances Logan

Müziğin insan ruhundaki etkileri yadsınamaz. Hele ki feng shui öğretisinde müziğin yeri çok önemlidir. Evinizde yağmur, okyanus, doğal yaşam kaynaklı müzikleri açabilir, bu dinlendirici melodilerle huzurlu bir ortam sağlayabilirsiniz. Ambiyansı desteklemek için tütsü yakmayı da unutmayın. Güzel kokular, insan zihnine büyük fayda sağlar ve hayat sevincinizi arttırır.