en güzel kaş koyları

Kaş’ın En Güzel Koyları ve Plajları | 2024 Bilgileri

Kaş, uzun yıllardır dalış ve deniz turizmi denince Türkiye’de akla gelen ilk noktalardan. Birbirinden güzel Kaş koyları ve en güzel Kaş plajları ile öne çıkan ilçe, ayrıca her kitleye hitap eden restoran ve barları ile son yılların en popüler tatil merkezi. 

Kaş, küçük bir yerleşim yeri olsa da her zevkten tatilcinin isteklerini karşılayabilen bir yer. Kamptan otel turizmine, beach club’lardan bakir koylara kadar her ne arıyorsanız Kaş civarında bulmanız mümkün. Büyüklü küçüklü birçok koya ev sahipliği yapan Kaş, tekne turizmi tercih edenlerin de uğrak noktalarından. 

Kaş’ta Mutlaka Görmeniz Gereken Koylar ve Plajlar

en güzel kaş koyları
Fotoğraf: Aleksandry Kuzmenko

Araçla veya yürüyerek Kaş merkeze yakın koylar tercih edebileceğiniz gibi yalnızca deniz üzerinden ulaşım sağlanan el değmemiş Kaş’ın en güzel koyları için keşfe çıkabilirsiniz. Büyük bir kısmı çakıl plajlardan oluşan Kaş koyları arasında kumluk plaj bulmak biraz zor olsa da Kaş’ın plajları birbirinden güzel. 

Haydi, sizin için seçtiğimiz Kaş’ın en güzel koyları ve en güzel Kaş plajları listemize birlikte bakalım! 

Küçük Çakıl Plajı

kaş plajları
Fotoğraf: Talip Çetin
 • Nasıl Gidilir?: Yürüyerek; çünkü Kaş’ın göbeğinde!
 • Denizi Nasıl?:  Yavaş yavaş derinleşen soğuk ve temiz bir deniz, plaj alanı oldukça dar ve minik çakıllı. 

En güzel Kaş koyları listemize ilk olarak Kaş merkeze yakın koylar ve plajlar ile başlayalım. Kaş’ta denize girmek için ille araç kullanarak bir yerlere gitmenize gerek yok; şehir merkezinde denize girmeniz mümkün. Küçük Çakıl Plajı, “Suya girip serinleyip çıkayım” diye düşünenlerin imdadına yetişen bir yer. 

Kaş’ın göbeğindeki Küçük Çakıl için tam bir plaj diyemeyiz. Burası dar bir yarıktan denize girebileceğiniz oldukça minik bir yer. İsminden anlaşıldığı gibi minik çakıllardan oluşan ve oldukça dar bir plaj alanına sahip Küçük Çakıl, yakınlardan çıkan kaynak su sebebiyle her daim soğuk ve tertemiz bir suya sahip. 

Küçük Çakıl Plajı’nın iki yanında işletme var: Derya Beach ve Çakıl Beach. Bu işletmelerin yeme-içme imkanlarından yararlanırsanız şezlong ve şemsiyelerini kullanabiliyor, burada güneşlenip merdivenlerden denize girebiliyorsunuz. 

Editör notu: Kaş koyları hepsi birbirinden güzel. Bu sebeple Kaş’a tatile gelenler diğer koy ve plajları tercih ediyor olsa da merkeze yakın olmak ve araç kullanmadan deniz keyfi yaşamak istiyorsanız Küçük Çakıl Plajı’nın oldukça küçük olması gözünüzü korkutmasın. Genelde insanlar denize girip burada çok vakit harcamadan ayrılıyor, minik plaj alanı da size kalıyor. Sabah erken saatlerde ve akşama doğru burada denize girebilirsiniz.

Büyükçakıl Plajı

kaş plaj
Fotoğraf: Polina Kuzovkova
 • Nasıl Gidilir?: Kaş merkezden 15-20 dakikalık yürüyüş ile veya dolmuş.  
 • Denizi Nasıl?: Çabuk derinleşen soğuk ve temiz bir deniz, çakıllı plaj alanı. 

Kaş merkeze yakın koylar ve plajlar arıyorsanız Büyükçakıl Plajı tercih edebileceğiniz bir yer. Kaş şehir merkezinden 15-20 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşacağınız Büyükçakıl, Kaş’a yakın plajlar arasında ilk akla gelen yerlerden. Şeffaf ve temiz deniz, içinden çıkan kaynak sudan dolayı her zaman soğuk. Denize girdikten sonra birkaç adımda deniz derinleşiyor. Plaj ise çakıllı olmasına rağmen yürüme konusunda zorluk yaşanmıyor. 

Büyükçakıl Plajı’nda sıra sıra işletmeler yer alıyor. Bu işletmelerden bir şeyler yiyip içince şezlong ve şemsiyeleri ekstra ödeme yapmadan kullanabiliyorsunuz. Fiyatlar günümüz şartlarında gayet makul, üstelik herhangi bir harcama limiti de bulunmuyor. 

Asmaaltı Plajı

 • Nasıl Gidilir?: Yürüyerek.
 • Denizi Nasıl?:  Ahşap platform, deniz temiz ve serin. 

Kaş merkeze yakın koylar ve plajlar ile listemize devam edelim. Kaş’a yakın plajlar arasında bir diğer önerimiz merkezdeki limanın yanında bulunan Asmaaltı Plajı. Burası ücretsiz olarak deniz keyfi yapabileceğiniz en merkezi yerlerden. Şezlong ve şemsiye kullanmak istiyorsanız, plajda hizmet veren işletmelerden kiralama yapabilir veya buralarda bir şeyler yiyip içerseniz ücretsiz olarak şezlong-şemsiyeden faydalanabilirsiniz. Üstelik işletmelerin ücretlendirmeleri Kaş ve günümüz şartlarına göre uygun.

Asmaaltı Plajı’nda ahşap platformlar üzerinde güneşlenip, denize de bu platformlardan giriş yapıyorsunuz. Gün batımı izlemek için Kaş’a yakın plajlar arıyorsanız Asmaaltı Plajı doğru bir tercih olacak. 

Hidayet Koyu

 • Nasıl Gidilir?: Merkeze 2,5 kilometre. Yürüyerek veya dolmuş ile.
 • Denizi Nasıl?:  Dalgasız, ılık deniz; kayalık ve çakıllı plaj alanı. 

Çukurbağ Yarımadası’nda, Kaş merkeze 2,5 kilometre uzaklıktaki Hidayet Koyu, Kaş’ın en güzel koyları arasında gösteriliyor. Zeytin ağaçları ile çevrili koy, kalabalık olsa da oldukça huzurlu bir yer. Burada hem yüzmek hem de hem de şnorkel ile renkli balıkları izlemek büyük keyif. Akşamüstü denizi izlemesi de ayrı bir zevk. 

Hidayet Koyu’na gelmeden önce bilmeniz gereken, buranın kumluk bir plaj olmadığı. Plaj alanı küçük çakıllardan ve kayalıklardan oluşuyor. Bu sebeple burada rahat edebilmeniz için deniz ayakkabısı giymenizi öneriyoruz. Zaten şezlong ve şemsiye kiralamak istiyorsanız ahşap platformlar üzerinde olacaksanız. Burada deniz nasıl diye soruyorsanız, Hidayet Koyu’nda deniz tertemiz; bölge rüzgarsız olduğu için denizde dalga da yok. Yaz sezonunda Kaş koyları içinde en kalabalık noktalardan olan Hidayet Koyu’nda yer bulabilmek için erken saatlerde gitmenizi öneriyoruz.

Editör notu: Kaş koyları içinde Hidayet Koyu’nun daha ılık bir denize sahip olduğunu söyleyebilirim. Denizin giriş kısmı her zaman ılık; fakat yüzdükçe bölge bölge “Buz gibi” hissedebilirsiniz. Sebebi denizden bölge bölge çıkan kaynak sular. 

Akçagerme Plajı

 • Nasıl Gidilir?: Kaş-Kalkan minibüsleri ile. 
 • Denizi Nasıl?:  Deniz ılık, sakin ve sığ; plaj alanı çakıllı. 

Kaş merkeze yakın koylar ve plajlar içinde size bir diğer önerimiz Akçagerme Plajı. Kaş şehir merkezine 4 kilometrelik mesafedeki plaj, bölgede tatil yapıyorsanız tercih edebileceğiniz en güzel Kaş plajları arasında. Kaş’taki birçok plaj ve koy gibi Akçagerme Plajı da çakıl taşlarından oluşuyor; fakat burası Kaş’ın plajları arasında en geniş alana sahip noktalardan. 

Akçagerme Plajı her yaştan kesime hitap etse de bize kalırsa tam bir aile plajı. Deniz hem duş suyu gibi ılık hem de oldukça durgun ve sığ olduğu için çocuklu aileler tarafından güvenle tercih edilebilir. Üstelik buradaki tesis içinde su parkı, tenis kortu ve çocuklar için oyun alanları bulunuyor. Tesis Kaş Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi tarafından işletildiği için fiyatlar oldukça makul.

Limanağzı

kaş sığ koy
Fotoğraf: Yaprak Civan
 • Nasıl Gidilir?: Kaş’tan hareket eden tekneler ile veya yaklaşık bir saatlik yürüyüş ile. 
 • Denizi Nasıl?:  Ilık ve dalgasız deniz. 

Limanağzı, Kaş koyları arasında en özel noktalardan. “Canım istedi hemen Limanağzı’na gideyim” diyemiyorsunuz, ne yazık ki ulaşım biraz zorlu. Bu sebeple de doğal güzelliğini korumayı başarmış Limanağzı, yaz kalabalığından nispeten daha uzak diyebiliriz. 

Limanağzı’na ulaşım Kaş merkezden 09.00-19.00 saatleri arasında her yarım saatte bir hareket eden minik tekneler ile gerçekleşiyor. Tekne ile 15 dakikada; yürümeyi seviyorsanız Büyükçakıl’dan Likya Yolu işaretlerini takip ederek yaklaşık bir saatlik yürüyüşle Limanağzı’ndasınız! 

Kaş’ın en güzel koyları arasındaki Limanağzı’nda dört farklı işletme bulunuyor. Hepsi ahşap platformlar üzerine kurulu, gün boyu tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak yerler. Geldiğiniz tekneye hangisinde inmek istediğinizi söylemeniz lazım; yoksa tekneci herhangi birinde bırakabilir. Nerede inerseniz inin tertemiz, ılık ve dalgasız denizin tadını çıkaracaksınız. 

Editör notu: Kaş’ta güneşin en uzun kaldığı koy Limanağzı. Bana kalırsa buraya kadar gelmişken en son tekneyle Kaş’a dönmeyi planlayın derim! 

İnceboğaz Plajı

Fotoğraf: Oğuzhan Taşımaz
 • Nasıl Gidilir?: Kaş’tan minibüs veya özel araç ile. 
 • Denizi Nasıl?:  Açık deniz dalgalı, koy tarafı her zaman durgun, deniz suyu ılık, plaj çakıllı. 

İnceboğaz Plajı, Çukurbağ Yarımadası’nın en inceldiği bölüm. Turunç ağaçları arasından keyifli bir yürüyüş ile İnceboğaz’a gelebileceğiniz gibi minibüs veya özel aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. İnceboğaz’da yüzmek için ister açık denize bakan plajı, isterseniz marinaya bakan koyu tercih edebilirsiniz. Açık deniz tarafı genelde rüzgarlı olduğu için dalgalı olabilir, fakat suyu oldukça sığ. Koy kısmı ise her zaman durgun, bu sebeple çocuklu ailelerin tercihi. 

Seyrek Çakıl Plajı

kaş sahil
Fotoğraf: VacationTravellnsider.com
 • Nasıl Gidilir?: Özel araç ile. 
 • Denizi Nasıl?:  Ilık ve dalgasız, bir anda derinleşen deniz; küçük çakıllı plaj.

Kaş’ın az bilinen plajlarından Seyrek Çakıl Plajı, Kaputaş’ın komşusu. Turkuaz mavisi ve dalgasız bir denize sahip Seyrek Çakıl Plajı beach club’lardan hoşlanmayan ve daha sakin bir alan arayanlar için ideal. Yol kenarındaki minik plaj, Kaş’ta bakirliğini korumayı başarmış noktalardan. Alışveriş, duş ve tuvalet ihtiyaçlarınız için herhangi bir işletme bulunmadığı için hazırlıklı geliniz. 

Seyrek Çakıl Plajı küçük bir alan olduğu için hafta sonları kalabalık olabiliyor, hafta içi gelirseniz sakinliğin tadını çıkarabilirsiniz. Burada deniz ılık ve dalgasız fakat bir anda derinleştiğini unutmayın. 

Kaputaş Plajı

kaputaş nerede
Fotoğraf: Atıf Zafrak
 • Nasıl Gidilir?: Özel araç veya Kaş-Kalkan minibüsleri ile. 
 • Denizi Nasıl?:  Oldukça dalgalı deniz; küçük çakıllı plaj. 

En güzel Kaş plajları arasında gösterilen Kaputaş Plajı, Türkiye’nin tanıtım yüzlerinden biri olarak yerli-yabancı turistlerin ilgi odağında. Mavinin her tonunu görebileceğiniz Akdeniz’in en ünlü plajı Kaputaş Plajı’na 186 basamak merdiven inerek ulaşıyorsunuz. Plaja yukarıdan bakıp izlemesi dahi büyük keyif. 

Etrafı kayalıklarla çevrili Kaputaş Plajı, kum ve çakıl karışımı bir sahile sahip. Denizin içi de minik çakıllı ve deniz oldukça dalgalı. Yüzme konusunda kendinize güvenmiyorsanız Kaputaş Plajı’nda denize girmek yerine burada güneşe uzanın, manzarayı izleyin ve plaj keyfi yapın. Dalgalı bir deniz olduğu için Kaputaş Plajı’nı çocuklu ailelere de önermiyoruz. 

Editör notu: Kaputaş Plajı, Kaş’ın plajları arasında belki de en dalgalı olanı. Zaman zaman denizin içinde ayakta durabilmek bile güç, dalga sizi oradan oraya sürüklüyor. Yine de “Yüzmeyeceksem burada işim ne” demeyin. Enfes manzaraya sahip Kaputaş Plajı’nda mutlaka vakit geçirin. 

Patara Plajı

patara nerede
Fotoğraf: Arthur Shuraev
 • Nasıl Gidilir?: Özel araç veya minibüsleri ile. 
 • Denizi Nasıl?:  Ilık ve oldukça sığ deniz; incecik kumlu plaj

Yeşilçam filmlerinde çöl sahneleri nerede çekiliyordu biliyor musunuz? Patara Plajı’nda! Kaş’ın plajları arasında en ünlülerden olan Patara Plajı, Türkiye’nin en uzun kumsalına sahip plajlardan. Caretta caretta’ların yuvalama alanı olan Patara Plajı’nda 08.00-17.00 saatlerinde vakit geçirebiliyorsunuz; kalan saatler plaj caretta’lara ait. 

12 kilometreyi aşan Patara, Türkiye’nin en güzel 15 plajı arasında gösteriliyor. Patara Antik Kenti sınırlarındaki plaj, yılın her dönemi rüzgarlı olduğu için rüzgar sörfü için en ideal noktalardan.

Kekova Adası ve Kekova Koyları

kekova'ya nasıl gidilir

 • Nasıl Gidilir?: Tekne veya kano ile denizden ulaşım. 
 • Denizi Nasıl?: Deniz seviyesi her bölgede değişken fakat her yerde tertemiz; koyların bir kısmı plajlı. 

Türkiye’nin en iyi dalış noktalarından Kekova, Kaş’ın en özel bölgelerinden. Türkiye’nin tek batık kenti olarak geçen Kekova, profesyonel dalgıçlardan amatörlere, şnorkel ile su altını keşfedenlere kadar herkesin ilgi odağı. Üçağız ve Kaleköy açıklarındaki Kekova, “Batık Şehir” olarak da adlandırılıyor ve bölgede deniz keyfi yaşayıp su altını keşfedebileceğiniz ondan fazla koy bulunuyor. Kaş’ın en güzel koyları için tam günlük Kekova tekne turlarına katılabilir, özel tekne veya kano kiralayarak Kekova koylarını keşfe çıkabilirsiniz. 

Kapak Fotoğrafı: Mert Kahveci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir