Evdeki Havayı Temizleyen Bitkiler ve Ev Kokusu Tarifleri

Evdeki Havayı Temizleyen Bitkiler ve Ev Kokusu Tarifleri

Hasta bina sendromu diye bir şey hiç duydunuz mu? Unutmayın ki evdeki hava, -çoğu durumda- dışarıdaki havaya göre beş kat daha kirli. Rutin hayatta uyguladığımız pek çok şey evde hava kirliliğine neden olur. Temizlik malzemeleri, yemek pişirmek, mobilyalar, boyalı yüzeyler, laminant parkeler ve nemli ortam gibi faktörler, yaşadığınız alanın hava kalitesini etkiler. 

Ancak neyse ki soluduğumuz havanın ideal temizlikte olması için yapabileceğimiz basit ve sürdürülebilir önlemler mevcut. Bunların en başında ev ya da diğer yaşam alanlarınızda bulundurabileceğiniz havanın temizliğini sağlayan bitkiler yer alıyor. Bu bitkiler hangileriymiş merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Ayrıca doğal ve pratik ev kokusu tarifleri de sizler için geliyor.

Evdeki Havayı Temizleyen Bitkiler

Bitkiler, hayatımıza sadece estetik katmaz. Onlar, ekosistemin bizler için sunduğu birer iyilik elçisidir diyebiliriz. Evin havasını temizleyen, bulunduğu ortamın oksijen kapasitesini arttıran bitkiler, özellikle evdeki zehirli havayı bertaraf ederek ideal bir nem oranı sağlar. 

Sansevieria (Paşa Kılıcı)

Evdeki Havayı Temizleyen Bitkiler ve Ev Kokusu Tarifleri
Evdeki havayı temizleyen bitkiler: Sansevieria

Fotoğraf: Charlotte-May

Sansevieria, gece bekçisi olarak da bilinir. Uğurlu bir bitki olduğuna inanılır. Oldukça dayanıklı olan bu bitki, çoğu koşulda rahatlıkla hayatta kalabilir. Sulanmadığı takdirde bile yaşadığı görülür. Işığın yetersizliğini sorun etmez. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi araştırmalarına göre diğer adıyla paşa kılıcı olan bu bitkinin diğerlerinden farkı, geceleri fotosentez yapan tek bitki olmasıdır. Bu husus geceleri oksijen yaydığı anlamına gelir. Bu nedenle özellikle yatak odasında bulundurulur. Paşa kılıcının olduğu bir odada uyursanız uyku kalitenizin her zamankinden daha yüksek olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Üstelik paşa kılıcına kış aylarında bir kez, yaz aylarında ise 15 günde bir su vermeniz idealdir. 

Areka

Evdeki Havayı Temizleyen Bitkiler ve Ev Kokusu Tarifleri
Evdeki havayı temizleyen bitkiler: Areka

Fotoğraf: Halil-Nuroglu

Areka bitkisi, bilhassa gündüzleri bol oksijen yayar. Evin havasını diğer bitki türlerine göre en üst düzeyde temizleyen bir yapısı vardır. Evinizde areka bitkisini bol sayıda bulundurmanızın sağlığa etkisi oldukça barizdir. Keza dört areka bitkisinin kandaki oksijen oranını %1 arttırdığı belirtiliyor. Bu sonuç sizi daha dinç yapar, cildiniz güzelleşir. Areka bakımındaki püf nokta ise bitkiniz tavana değmeye başlamışsa büyük yaprakları budamanız gerektiğidir. Böylece bitkinin alttan daha çok yaprak vermesine izin vermiş olursunuz. 

Patos Sarmaşığı

Evdeki Havayı Temizleyen Bitkiler ve Ev Kokusu Tarifleri
Evdeki havayı temizleyen bitkiler: Patos Sarmaşığı

Fotoğraf: Rachel-Claire

Evdeki toksik içerikleri diğer bitkilere göre en fazla absorbe eden patos sarmaşığı, hem hoş görünümü hem de sağlığımıza olan etkisiyle evlerde yerini alması gereken bitkilerin başında gelir. Ancak evdeki onca kirli havayı temizleyen bitkilerin de bakımı ve temizliğinin yapılması gereklidir. İki-üç günde bir yaprakların tozunu almak, haftada bir banyoda duş ile yıkamak, bitkide biriken toksiklerin atılmasını sağlar. Bitki, böylece görevini daha verimli şekilde yerine getirir.

Sürdürülebilir ve Doğal Ev Kokusu Tarifleri

Evlerimizi temizlerken aslında kirlettiğimizin farkına varmalıyız. Evin güzel kokması için uyguladığımız kimyasal koku spreyleri, uzun vadede çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Halbuki  sağlığınızı tehdit etmeyen, doğaya zarar vermeyen, sürdürülebilir ev yapımı koku tarifleri hazırlamak son derece kolay. İşte keyifle hazırlayabileceğiniz ev kokusu tarifleri…

1) Köy Esintili Ev Kokusu

Malzemeler:

 • Bir fincan defne yaprağı
 • Bir fincan adaçayı
 • İki fincan elma dilimleri (kurutulmuş)
 • Bir fincanın yarısı kadar karanfil
 • Beş adet çubuk tarçın

Yapılışı:

Malzemeleri cam bir kavanozda bir araya getirin ve iyice karıştırın. Kavanozun kapağını kapatın ve kavanozu nemsiz, gün ışığı almayan bir yerde bir buçuk ay boyunca günde bir kaç kez çalkalayarak saklayın. Daha sonra kapağı açtığınızda evinize kırsal nitelikli harika bir koku yayıldığını fark edebilirsiniz.

2) Pratik ve Basit Oda Kokusu

Evdeki Havayı Temizleyen Bitkiler ve Ev Kokusu Tarifleri
Sürdürülebilir ve doğal ev kokusu tarifleri: Oda kokusu

Fotoğraf: Mathilde-Langevin

Malzemeler:

 • Yarım mililitre su (500 ml)
 • Bir çay kaşığı karbonat
 • Bir tatlı kaşığı limon suyu
 • 10 damla lavanta yağı ya da portakal yağı

Yapılışı:

Fısfıslı bir şişe ayarlayın. İçerisine 500 ml suyu ekleyin. Ardından bir çay kaşığı karbonatı koyun, üzerine limonu sıkın ve son olarak lavanta ya da portakal yağını ilave edin. Bu basit karışım ile evinizde ferah ve temiz bir koku yakalamış olacaksınız.

3) Bahar Havası Taşıyan Oda Kokusu

Malzemeler:

 • Bir fincanın yarısı kadar nane yaprağı
 • Bir fincanın yarısı biberiye yaprağı
 • Bir tatlı kaşığı kekik yaprağı
 • Bir tatlı kaşığı karanfil
 • Bir tatlı kaşığı limon kabuğu
 • Bir çay kaşığı portakal kabuğu

Yapılışı:

Malzemeleri cam bir kavanozda bir araya getirin ve iyice karıştırın. Kavanozun kapağını kapatın ve nemsiz, gün ışığı almayan bir yerde, bir buçuk ay boyunca günde birkaç kez çalkalayarak saklayın. 

4) Portakal Ferahlığında Oda Kokusu

Malzemeler:

 • İki fincan kadar portakal kabuğu (ince şeritler halinde kesilmiş)
 • Bir fincan kurutulmuş elma parçacıkları
 • Yarım fincan karanfil
 • Yarım tarçın parçaları
 • 10 damla esans yağı (Portakal yağı)

Yapılışı:

Tüm malzemeleri cam bir kavanoza koyun ve iyice karıştırın. Kavanozun kapağını kapatın ve nemsiz, gün ışığı almayan bir yerde, bir buçuk ay boyunca günde birkaç kez çalkalayarak saklayın. 

5) İlkbahar Esintili Oda Kokusu

Evdeki Havayı Temizleyen Bitkiler ve Ev Kokusu Tarifleri
Sürdürülebilir ve doğal ev kokusu tarifleri: İlkbahar esintili oda kokusu

Fotoğraf: Vanitjan

Malzemeler:

 • Bir fincanın yarısı lavanta çiçeği
 • Bir fincanın yarısı papatya çiçeği
 • Bir fincanın yarısı karanfil çiçeği
 • Bir fincanın yarısı dereotu yaprağı

Yapılışı:

Malzemeleri cam bir kavanoza koyun ve iyice karıştırın. Kavanozun kapağını kapatın ve kavanozu nemsiz, gün ışığı almayan bir yerde, bir buçuk ay boyunca günde birkaç kez çalkalayarak saklayın. 

Evinizin Güzel Kokması İçin Pratik Bilgiler

Evdeki Havayı Temizleyen Bitkiler ve Ev Kokusu Tarifleri
Sürdürülebilir ve doğal ev kokusu tarifleri: Pratik bilgiler

Fotoğraf: Jcomp

 • Elektrik süpürgenizin filtresine birkaç damla olacak şekilde doğal esans yağı damlatırsanız süpürge esnasında eve hoş bir koku yayılacaktır.
 • Şömine kullanıyorsanız, kuru odunlarına doğal esans yağlarından damlatabilirsiniz. Ateşte çıtır çıtır yayan odunların hem görüntüsü hem de kokusu sizi çok mutlu edecek.
 • Odanız kötü kokuyorsa çözümü basit. Bir kaseye sirke koyun ve odanızda bekletin.
 • Evde boya ya da badana mı yaptınız? Rahatsız edici bu kimyasal kokudan hızlıca kurtulmak istiyorsanız iki büyük soğanı ortadan ikiye bölün ve soğanları su dolu bir kabın içerisine ekleyin. Kabı, boya kokusu olan odaya bırakın.
 • Evin güzel kokması için pratik bir uygulama daha: Bir avuç kadar karanfil ya da tarçın çubuklarını bir kap suya koyun. Ocakta yarım saat kadar kısık ateşte kaynatın. Evinizdeki o aroma kokusuna bayılacaksınız.

Görüldüğü gibi her şeyin bir alternatifi var. Üstelik kendimiz ve dünyamız için en doğalını bulmak, en zararsızını seçmek mümkün. Daha farkında olduğumuz ve doğallıktan kopmadığımız günlere…

Kapak Fotoğrafı: George Milton