OMM INN’den Yeni Bir Sürdürülebilirlik Programı: Stay in Harmony

OMM INN’den Yeni Bir Sürdürülebilirlik Programı: Stay in Harmony

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2022

Haziran 2018’de hizmet vermeye başlamasıyla kentin yeni buluşma noktası olmayı başaran OMM INN, butik otelcilik ile birlikte kafe ve restoran anlamında yeni adımlar atmaya devam ediyor. Eskişehir’de bulunan mekan, geçtiğimiz günlerde Stay in Harmony adı altında başlattığı sürdürülebilirlik programını da misafirlerine tanıttı. Gelin, OMM INN’in daha sürdürülebilir bir dünya için neler yaptığına birlikte göz atalım….

Stay in Harmony

OMM INN’den Yeni Bir Sürdürülebilirlik Programı: Stay in Harmony
OMM INN’den yeni bir sürdürülebilirlik programı: Stay in Harmony

Fotoğraf: Kemal Seçkin

Herkesin farkında olduğu üzere dünyanın kaynakları hızla tükeniyor. Bunun yanı sıra insanlığın doğa ile mücadelesinin başladığı günden beri binlerce hayvan ve bitki türü yok oldu, mercan resifleri gibi çok önemli ekosistemler zarar gördü. Birçok araştırmacıya göre 2050 yılında okyanuslarda balıktan daha çok plastik olacak. 

Gerekli farkındalığı edinmiş ve sürdürülebilirlik bilincini kazanmış bireyler olarak bu duruma seyirci kalmamamız gerektiğinin bilincinde olan mekan, Stay in Harmony ile birlikte farklı bir sürdürülebilirlik programı geliştiriyor.

Eskişehir’de ziyarete açıldığı ilk günden itibaren sanatseverlerden yoğun ilgi gören OMM- Odun Pazarı Modern Müze’nin bir uzantısı olarak tasarlanan OMM INN, müze ziyaretçilerine ve otel misafirlerine keyifli bir sosyalleşme alanı sunmanın ötesine geçiyor.

Proje kapsamında OMM INN Otel genelinde; atık ayrıştırma, su ve elektrik tüketiminde enerji tasarrufu, temizlikte zararlı kimyasal yerine ozon teknolojisinin tercih edilmesi, temiz içerikli kişisel bakım ürünleri ve plastik bardak, pipet ve ambalajlar yerine sürdürülebilir ormanlardan elde edilen kağıt ürünlerin kullanımı gibi karbon ayak izini azaltmaya yönelik aktif uygulamalar yürütüyor. Ayrıca konuklar, gönüllü olarak oda temizlik hizmetinden vazgeçerek Yeşil Oda kategorisine geçebiliyor ve OMM INN Kafe’de indirim kazanıyor. 

OMM INN’de Hayvansal Ürüne Yer Yok

OMM INN’den Yeni Bir Sürdürülebilirlik Programı: Stay in Harmony
OMM INN’de hayvansal ürünlere yer yok

OMM INN’deki projeler yalnızca otel içerisinde kalmıyor. Beslenme tercihlerimiz, ekoloji açısından çok önemli. Hayvansal ürünler, doğaya en çok zarar veren besinler arasında bulunuyor. Bu sebeplerle OMM INN mutfağında hazırlanan yiyecekler tamamen bitkisel kaynaklı yani vegan olarak üretiliyor. 

Ayrıca mekan, besinlerde sürdürülebilirliği yalnızca vegan beslenme ile değil, artık yiyeceklerin kompost edilmesiyle de uyguluyor. Kompost edilen atıklar, organik tarımda kullanılıyor. OMM INN ekibinin tamamı, bir mutfağın sürdürülebilir olması için gerekli olan tüm bilgilere sahip. Mekanın eşsiz tariflerini evinizde denemek isterseniz @omm.inn Instagram adresini ziyaret edebilirsiniz.

OMM Bakkal

OMM INN’den Yeni Bir Sürdürülebilirlik Programı: Stay in Harmony
OMM Bakkal

Dünyada her gün artan vegan beslenmenin adil bir gelecek için önemine dikkat çeken OMM INN, OMM Bakkal’da hayvansal ürün içermeyen peynir, süt ve bitkisel et alternatifleri sunuyor. Ayrıca glutensiz ve organik ürünlerin yanı sıra sürdürülebilir beslenmeyle ilgili bir kitap seçkisi ve doğal içerikli kişisel bakım ürünleri de bulunuyor. 

OMM Bakkal’da yerli ve yabancı güvenilir markaların bitkisel tozları ve karışımları, vegan çikolataları ve bitkisel sütleri gibi pek çok ürün, misafirleri bekliyor. 

OMM INN, yarattığı sürdürülebilirlik felsefesi sayesinde diğer işletmelere de örnek olmaya devam ediyor. OMM bünyesinde yapılan “Günün Sonunda” adlı sergide, 36 sanatçının 40’ı aşkın eseri ile dünya kaynaklarının kar ve konfor adına, gezegenin geleceği göz ardı edilerek kullanılmasının oluşturacağı tehdide dikkat çekiliyor. 

Kapak Fotoğrafı: Kemal Seçkin