Sürdürülebilir Yaşam İçin Çevre Dostu Aplikasyonlar

Sürdürülebilir Yaşam İçin Çevre Dostu Aplikasyonlar

Çevre dostu bir yaşama geçmek istiyor fakat nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? Bu soru, klişe bir reklam metni gibi gelebilir fakat aslında gerçekten önemli. Çünkü yaşamını doğaya duyarlı ve sürdürülebilirlik bakış açısıyla sürdürmek isteyen kişilerin sayısı hiç de az değil. Ancak ne yazık ki son hız devam eden modern hayatta bu entegrasyon çok kolay olmuyor. Siz de bu değişim için artık ilk adımı atmaya karar verdiyseniz günümüzde neredeyse her alanda en büyük yardımcılarımız olan mobil uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Çevre dostu aplikasyonlar, doğayla barışık bir yaşam sürmeniz için her an cebinizde her saniye yanınızda… Dilerseniz lafı fazla uzatmadan doğa dostu mobil uygulamalar nelermiş, birlikte bakalım…

Ecosia | Arama Yapın, Ağaç Dikin!

Sürdürülebilir Yaşam İçin Çevre Dostu Aplikasyonlar

App Store: Tıklayın!

Google Play Store: Tıklayın!

Çevre dostu aplikasyonlar listemize tam anlamıyla geçmeden önce aslında mobil uygulama olmayan fakat tam da istediğimiz konuya hizmet eden bir dijital platformdan bahsetmek istiyoruz. Ecosia, bir arama motoru. Ancak bu arama motorunun çalışma sistemi alışık olduğumuz platformlardan biraz farklı. Ecosia üzerinden yaptığınız her bir arama, gezegenimize yepyeni bir ağaç olarak geri dönüyor. Dünyaca ünlü arama motoru Bing.com’un altyapısını kullanan Ecosia, çevre dostu platformlar arasında fazlasıyla dikkat çekenlerden biri.

Platform tarafından yayınlanan rapora göre Ecosia üzerinden yapılan aramalarla 2021 yılının ağustos ayında tam 1.7 milyon ağaç dikilmiş.

NoWaste | Gıda İsrafına Son!

Sürdürülebilir Yaşam İçin Çevre Dostu Aplikasyonlar

App Store: Tıklayın!

Google Play Store: Tıklayın!

Çevre dostu uygulamalar içerisinde en çok ilgi görenlerden bir diğerini ise NoWaste isimli aplikasyon oluşturuyor. Hem Android hem de Apple telefonlarda kullanılabilen NoWaste, tam bir mutfak düzenleyicisi. Buzdolabınızdaki eksikleri, mevcut ürünlerin son kullanım tarihlerini, hangi gıdayı daha önce tüketmeniz gerektiğini sizin yerinize planlayan NoWaste’in birçok özelliği ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Ayrıca aplikasyon içerisindeki akıllı robotlar; günlük, haftalık veya yıllık olarak ne kadar gıda israf ettiğinizi de görebilmenizi sağlıyor.

JouleBug | Sürdürülebilirlik Yarışına Hazır Olun!

Sürdürülebilir Yaşam İçin Çevre Dostu Aplikasyonlar

App Store: Tıklayın!

Google Play Store: Tıklayın!

Arkadaşlarımızla bir yarış içine gireceksek “Kim daha sürdürülebilir bir hayat sürecek?” iddiasından daha ideal bir seçim olabilir mi? JouleBug isimli aplikasyon, işte tam da bunu yapmanızı sağlıyor. Pazarlama stratejilerindeki gamification (oyunlaştırma) yaklaşımından yola çıkan JouleBug ile amansız bir sürdürülebilirlik mücadelesine atılıyorsunuz. Gündelik yaşamınızda gerçekleştirdiğiniz sürdürülebilirlik uygulamalarını aplikasyona girerek rozetler kazanıyor, arkadaşlarınızla ya da global listelerdeki diğer sürdürülebilirlik tutkunlarıyla kolektif bir şekilde daha yeşil bir dünya için çalışıyorsunuz.

JouleBug, tabii ki yalnızca bir “yarışma” duygusu yaşatmıyor. Aplikasyon, aynı zamanda günlük hayatta uygulayabileceğiniz sürdürülebilirlik önerileri ile size yol gösteriyor ve çevre dostu davranışları alışkanlık haline getirmenizi sağlıyor.

Eevie | Sürdürülebilir Yaşamda Yol Arkadaşınız…

Sürdürülebilir Yaşam İçin Çevre Dostu Aplikasyonlar

App Store: Tıklayın!

Google Play Store: Tıklayın!

“Your climate guide!” (İklim rehberiniz!) sloganıyla hizmet veren Eevie, doğa dostu mobil uygulamalar arasında en popüler olanlardan bir tanesi. Adeta bir sürdürülebilir yaşam koçu gibi çalışan aplikasyon ile gündelik hayatınızda A’dan Z’ye her alanda sürdürülebilirlik alışkanlıkları edinebiliyorsunuz. Plastik kullanımının sınırlandırılması, karbon ayak izini azaltan davranışlar, israfın önlenmesi gibi pek çok konuda sizi uyaran Eevie, doğa dostu yaşama geçmek için aplikasyon arayışında olanlara yönelik harika bir seçenek.

Eevie aplikasyonu, hem Android hem de Apple telefonlara ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Good On You | Sürdürülebilir mi Greenwashing mi?

Sürdürülebilir Yaşam İçin Çevre Dostu Aplikasyonlar

App Store: Tıklayın!

Google Play Store: Tıklayın!

Sürdürülebilir yaşam tarzını benimserken hayatın her alanında bu konuya dikkat etmek önemli. Tabii ki giyim ve moda da en kritik konular arasında. Özellikle tekstil sektörünün tükettiği su miktarı ve ortaya çıkardığı karbon ayak izi olağanüstü seviyelerde. Tabii bunun farkında olan pek çok hazır giyim markası da sürdürülebilir koleksiyonlar hazırlamaya çalışıyor. Ancak bunların ne kadarı gerçekten sürdürülebilir, ne kadarı bir pazarlama hilesi olan greenwashing uygulamalarına giriyor?

İşte yukarıdaki sorulara cevap bulmak istiyorsanız akıllı telefonunuza indirmeniz gereken uygulama Good On You! Apple ve Android telefonlara ücretsiz şekilde indirilebilen aplikasyon, hangi moda markasının gerçekten sürdürülebilir olduğunu öğrenebilmenizi sağlıyor. Kıyafet veya kozmetik alışverişlerinizde siz de gerçekten etik üretim yapan, hayvan deneylerine bulaşmayan firmaları tercih etmek istiyorsanız Good On You aplikasyonunu mutlaka telefonunuzda bulundurun!

Earth Hero | Çevreci Yaşama İlk Adım

Sürdürülebilir Yaşam İçin Çevre Dostu Aplikasyonlar

App Store: Tıklayın!

Google Play Store: Tıklayın!

Çevre dostu uygulamalar listemizin sıradaki konuğu Earth Hero. Gündelik alışkanlıklarınızı sürdürülebilir bir yaşam için terk etmek oldukça zor olabilir. Bu noktada devreye giren uygulama, bireysel karbon emisyonlarınızı düşürmek için size tavsiyelerde bulunuyor. Zorluk seviyelerine göre derecelendirilen görevler kapsamında görevleri yerine getirdiğiniz sürece puanınız artıyor. Uygulama değiştirdiğiniz alışkanlarınızın etkilerini sizin için saklayarak ay sonunda ne kadar karbon emisyonu azaltımı yaptığınız konusunda size bilgilendirme veriyor.

Sürdürülebilir bir yaşama geçişte yardımcı olmasının yanı sıra uygulamayı açtığınızda ilham verici sözler karşılıyor. Ayrıca uygulamada düzenli olarak küresel ısıtma ve iklim değişikliği hakkında bilimsel dayanakları olan makaleler yayımlanıyor.

OCG | Okyanusları Temizlemek Elinizin Altında

Sürdürülebilir Yaşam İçin Çevre Dostu Aplikasyonlar

Web Sitesi: ocg.org

Ecosia’ya benzer bir şekilde kârının önemli bir bölümünü çevre temizliğine ayıran arama motorlarından biri de OCG. Özellikle okyanusların temizlenmesi konusuna eğilen OCG, şimdiye kadar kullanıcıları tarafından yapılan aramalar sayesinde 580 kilogramadan fazla plastiğin okyanustan temizlenmesine yardımcı oldu. Ayrıca yaptığınız aramalar sayesinde ne kadar plastiğin okyanuslardan uzaklaştırıldığını da takip edebiliyorsunuz. 

TAP | Plastikler Geri Dönüşüme!

Sürdürülebilir Yaşam İçin Çevre Dostu Aplikasyonlar

Web Sitesi: findtap.com

İnsanlığın karşı karşıya kaldığı en büyük sorunlardan biri de plastik kirliliği. Her yıl milyonlarca ton plastik üretilmeye devam ederken büyük bir kısmı hala okyanuslara karışıyor. Uzun yaşam süresine sahip olan plastikler, düzgün şekilde toplanıp geri dönüştürülmediği durumda doğaya zarar veriyor.

Tam olarak bu noktada yardımınıza yetişen TAP, gündelik yaşamda en çok kullandığımız ve atık haline getirdiğimiz plastik su şişelerinin sayısını azaltmayı amaçlıyor. Ülkemizde de yer alan TAP su doldurma noktalarından plastik olmayan su şişenizle kolaylıkla suyunuzu doldurabilir ve gününüze devam edebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken konum izni sağlamak ve size en yakın içme suyu kaynağına gitmek.

Forest | Çalışırken Dünyayı Yeşillendirin

Sürdürülebilir Yaşam İçin Çevre Dostu Aplikasyonlar

App Store: Tıklayın!

Google Play Store: Tıklayın!

Akıllı telefonlar sebebiyle günümüzde odaklanmak çoğu kişi için büyük bir sorun haline geldi. Öte yandan akıllı telefonların aşırı kullanımı, yüksek enerji tüketimi sebebiyle daha fazla karbon salımı yapmanıza sebep oluyor. Bu iki sorunu aynı anda çözmeye ne dersiniz?

Forest aslında temelde bir çalışma yardımcısı olarak sizin için zaman tutuyor. Belirlediğiniz süre boyunca süre geriye doğru sayarken çalışma süreniz içerisinde bir sanal ağaç, sizin için büyüyor. Ne kadar fazla çalışırsanız o kadar fazla ağaç büyütüp sanal para kazanıyorsunuz. Telefondan uzaklaşmak ve odaklanmak için bu uygulama oldukça iyi bir fikir. Ancak sadece bununla sınırlı kalmıyor. Yapılan sponsor anlaşmaları sayesinde kullanıcılar, kazandıkları sanal paralarla gerçek ağaçlar dikebiliyor. Şimdiye kadar uygulama sayesinde 1.578.754 ağaç dikilmiş durumda.

Samsung Global Goals | Sürdürülebilir Kalkınma İçin

Sürdürülebilir Yaşam İçin Çevre Dostu Aplikasyonlar

Google Play Store: Tıklayın!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Samsung’un geçtiğimiz sene başlattığı Samsung Global Goals uygulaması, telefonunuzu kullanmadığınız sırada Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na destek olmanızı sağlıyor. İndirdikten sonra telefonunuzu veya tabletinizi şarja taktığınızda çalışmaya başlayan uygulama, bu süre boyunca ekranınızda reklam yayınlıyor. Yayınlanan reklamlardan elde edilen geliri hesabınızda görüntüleyebiliyorsunuz. Kazanılan parayı hangi amaç çerçevesinde harcayacağınız ise tamamen size kalmış. Bu noktada dünyaya bir söz veren Samsung, sizin yaptığınız harcama kadar kendisi de yardımda bulunmayı taahhüt ediyor.