Sürdürülebilir Yaşam İçin Çevre Dostu Aplikasyonlar

Sürdürülebilir Yaşam İçin Çevre Dostu Aplikasyonlar

Çevre dostu bir yaşama geçmek istiyor fakat nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? Bu soru, klişe bir reklam metni gibi gelebilir fakat aslında gerçekten önemli. Çünkü yaşamını doğaya duyarlı ve sürdürülebilirlik bakış açısıyla sürdürmek isteyen kişilerin sayısı hiç de az değil. Ancak ne yazık ki son hız devam eden modern hayatta bu entegrasyon çok kolay olmuyor. Siz de bu değişim için artık ilk adımı atmaya karar verdiyseniz günümüzde neredeyse her alanda en büyük yardımcılarımız olan mobil uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Çevre dostu aplikasyonlar, doğayla barışık bir yaşam sürmeniz için her an cebinizde her saniye yanınızda… Dilerseniz lafı fazla uzatmadan doğa dostu mobil uygulamalar nelermiş, birlikte bakalım…

Ecosia | Arama Yapın, Ağaç Dikin!

çevre dostu arama motoru ecosia
Çevre dostu arama motoru Ecosia

Çevre dostu aplikasyonlar listemize tam anlamıyla geçmeden önce aslında mobil uygulama olmayan fakat tam da istediğimiz konuya hizmet eden bir dijital platformdan bahsetmek istiyoruz. Ecosia, bir arama motoru. Ancak bu arama motorunun çalışma sistemi alışık olduğumuz platformlardan biraz farklı. Ecosia üzerinden yaptığınız her bir arama, gezegenimize yepyeni bir ağaç olarak geri dönüyor. Dünyaca ünlü arama motoru Bing.com’un altyapısını kullanan Ecosia, çevre dostu platformlar arasında fazlasıyla dikkat çekenlerden biri.

Platform tarafından yayınlanan rapora göre Ecosia üzerinden yapılan aramalarla 2021 yılının ağustos ayında tam 1.7 milyon ağaç dikilmiş.

NoWaste | Gıda İsrafına Son!

çevre dostu aplikasyonlar nowaste
Çevre dostu aplikasyonlar: NoWaste

Çevre dostu uygulamalar içerisinde en çok ilgi görenlerden bir diğerini ise NoWaste isimli aplikasyon oluşturuyor. Hem Android hem de Apple telefonlarda kullanılabilen NoWaste, tam bir mutfak düzenleyicisi. Buzdolabınızdaki eksikleri, mevcut ürünlerin son kullanım tarihlerini, hangi gıdayı daha önce tüketmeniz gerektiğini sizin yerinize planlayan NoWaste’in birçok özelliği ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Ayrıca aplikasyon içerisindeki akıllı robotlar; günlük, haftalık veya yıllık olarak ne kadar gıda israf ettiğinizi de görebilmenizi sağlıyor.

JouleBug | Sürdürülebilirlik Yarışına Hazır Olun!

Sürdürülebilir Yaşam İçin Çevre Dostu Aplikasyonlar JouleBug
Çevre dostu aplikasyonlar: JouleBug

Arkadaşlarımızla bir yarış içine gireceksek “Kim daha sürdürülebilir bir hayat sürecek?” iddiasından daha ideal bir seçim olabilir mi? JouleBug isimli aplikasyon, işte tam da bunu yapmanızı sağlıyor. Pazarlama stratejilerindeki gamification (oyunlaştırma) yaklaşımından yola çıkan JouleBug ile amansız bir sürdürülebilirlik mücadelesine atılıyorsunuz. Gündelik yaşamınızda gerçekleştirdiğiniz sürdürülebilirlik uygulamalarını aplikasyona girerek rozetler kazanıyor, arkadaşlarınızla ya da global listelerdeki diğer sürdürülebilirlik tutkunlarıyla kolektif bir şekilde daha yeşil bir dünya için çalışıyorsunuz.

JouleBug, tabii ki yalnızca bir “yarışma” duygusu yaşatmıyor. Aplikasyon, aynı zamanda günlük hayatta uygulayabileceğiniz sürdürülebilirlik önerileri ile size yol gösteriyor ve çevre dostu davranışları alışkanlık haline getirmenizi sağlıyor.

Eevie | Sürdürülebilir Yaşamda Yol Arkadaşınız…

sürdürülebilir yaşam için çevre dostu aplikasyonlar eevie
Çevre dostu aplikasyonlar: eevie

“Your climate guide!” (İklim rehberiniz!) sloganıyla hizmet veren Eevie, doğa dostu mobil uygulamalar arasında en popüler olanlardan bir tanesi. Adeta bir sürdürülebilir yaşam koçu gibi çalışan aplikasyon ile gündelik hayatınızda A’dan Z’ye her alanda sürdürülebilirlik alışkanlıkları edinebiliyorsunuz. Plastik kullanımının sınırlandırılması, karbon ayak izini azaltan davranışlar, israfın önlenmesi gibi pek çok konuda sizi uyaran Eevie, doğa dostu yaşama geçmek için aplikasyon arayışında olanlara yönelik harika bir seçenek.

Eevie aplikasyonu, hem Android hem de Apple telefonlara ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Good On You | Sürdürülebilir mi Greenwashing mi?

sürdürülebilir yaşam için çevre dostu aplikasyonlar good on you
Çevre dostu aplikasyonlar: Good On You

Sürdürülebilir yaşam tarzını benimserken hayatın her alanında bu konuya dikkat etmek önemli. Tabii ki giyim ve moda da en kritik konular arasında. Özellikle tekstil sektörünün tükettiği su miktarı ve ortaya çıkardığı karbon ayak izi olağanüstü seviyelerde. Tabii bunun farkında olan pek çok hazır giyim markası da sürdürülebilir koleksiyonlar hazırlamaya çalışıyor. Ancak bunların ne kadarı gerçekten sürdürülebilir, ne kadarı bir pazarlama hilesi olan greenwashing uygulamalarına giriyor?

İşte yukarıdaki sorulara cevap bulmak istiyorsanız akıllı telefonunuza indirmeniz gereken uygulama Good On You! Apple ve Android telefonlara ücretsiz şekilde indirilebilen aplikasyon, hangi moda markasının gerçekten sürdürülebilir olduğunu öğrenebilmenizi sağlıyor. Kıyafet veya kozmetik alışverişlerinizde siz de gerçekten etik üretim yapan, hayvan deneylerine bulaşmayan firmaları tercih etmek istiyorsanız Good On You aplikasyonunu mutlaka telefonunuzda bulundurun!