Ecosia, Sürdürülebilir Arama Motoru

Ecosia, Sürdürülebilir Arama Motoru

Arama motoru dediğimizde akla tüm dünyada ilk olarak Google gelir. Bu çok normal, çünkü insanların neredeyse tamamı Google kullanıyor! Mesela Avrupa’da Google kullanım oranı %93.2, Bing ise %2.9 ile ikinci sırada. Biraz Asya’ya yaklaştığımızda ise devreye Yandex giriyor ama nafile. Google, bu yarışı açık ara önde götürüyor. Hal böyleyken insanın aklına ister istemez “Kim Google yerine başka bir arama motoru kullanır ki?” sorusu düşüyor. Yazımızın ana kahramanı Ecosia isimli arama motorunun ise bu soruya yanıtı net: “Çevreye duyarlı herkes!”

Bir Sosyal Girişim Olarak Ecosia ve Tarihçesi

Ecosia, Sürdürülebilir Arama Motoru
Ecosia, sürdürülebilir arama motoru: Ecosia’nın tarihçesi

Fotoğraf: Beeki

Öncelikle yanlış anlaşılmasın, Google kullananlar gaddar ve sorumsuz insanlardır demeye çalışmıyoruz. Sadece dünyanın günbegün daha kötüye giden ekolojik durumuna karşı bu denli hassasiyet gösteren bir arama motoruna şans verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Hele ki Ecosia’nın kurulduğu günden bugüne dünyamız adına attığı adımları göz önünde bulundurursak…

İlk tohumları 2009’da Berlin’de atılan Ecosia, uzun süre bağışlar ve Almanya’nın çeşitli STK’ları tarafından yürütülen destek kampanyaları sayesinde ayakta kaldı. Sonrasında ufak ama emin adımlarla güçlenen proje, yerini iyice sağlamlaştırdı. Bir sosyal girişim olan Ecosia, 2014 yılında tamamen kendi ayakları üzerinde durabilir hale geldi ve hemen sosyal projelerini hayata dökmeye başladı.

Ecosia’nın sürdürdüğü projeler şu şekilde sıralanıyor:

  • The Nature Conservancy Girişimi’nin 2015’e kadar Brezilya Atlantik Ormanı’na 1 milyon ağaç dikilmesini hedefleyen projesine destek verdi.
  • Burkina Faso’nun ağaçlandırılmasına yönelik projelere katkıda bulundu.
  • 2015 yılının sonlarına doğru 2.5 milyon aktif kullanıcıya ulaşan Ecosia, 2 milyon ağaç dikerek kendinden söz ettirdi.
  • 2018 yılında sunucularını tamamen yenilenebilir enerjiyle çalıştırmak için altyapı çalışmalarını tamamladı.
  • 2 yıl önceki Avustralya yangınlarında yalnızca ağaç dikimi değil, bölgenin olası yangınlar için daha dirençli bir hale gelmesi için önemli adımlar attı.
  • Geçtiğimiz yılda ise Ecosia Trees isimli bir alt marka açarak yalnızca 1 Euro karşılığında ağaç dikip bakımını üstlenmeye başladı.

Peki Ecosia tüm bu projeler için ihtiyaç duyduğu bütçeyi nereden buluyor? İşte geldik işin en etkileyici kısmı olan Ecosia’nın iş modeline…

Reklamlar Bağışa Dönüşüyor

Ecosia, Sürdürülebilir Arama Motoru
Ecosia, sürdürülebilir arama motoru: Ecosia’nın iş modeli

Fotoğraf: George Bakos

2021’in güncel verilerine baktığımızda her 60 saniyede Ecosia üzerinden 10.000’i aşkın arama yapılıyor. Bu arama sonuçlarına Ecosia’nın gösterdiği reklamlar eşlik ediyor. Doğal olarak ortaya bir reklam geliri çıkıyor. Bu sayede Ecosia, 1.3 saniyede 0.22 Euro kazanıyor ki bu da 1 ağaç dikmek için yeterli bir miktar! 

Peki bu verilere nasıl ulaştık? Sorumlu ve bilinçli bir sosyal proje olan Ecosia, her ay gelir tablosunu tüm şeffaflığıyla paylaşıyor. Hele bir de gelirinin %80’ini ağaç dikmeye ayırdığını düşündüğümüzde dünyamız için verdiği çaba takdire şayan. Üstelik bu çabayı yalnızca biz takdir etmiyoruz, Avrupa’nın sayılı üniversitelerinden Glasgow, Leeds ve Vrije Amsterdam Üniversitesi gibi okullar da ana arama motoru olarak Ecosia’yı kullanıyor.

Güncel verilere göz atmaya devam edelim…:

  • Kurulduğu günden bu yana Ecosia 140 milyon ağaç dikti. Unutmayalım bu sayı altı yıl önce yalnızca iki milyondu.
  • Çevre dostu arama motoru, 30’dan fazla ülkede 60’ı aşkın projeye destek veriyor.
  • Şu anda yaklaşık 15 milyon kullanıcıya sahip.
  • 2018 yılında yenilenebilir enerjiye geçtiklerinden bahsetmiştik. Artık ürettikleri enerji, projenin yürümesi için ihtiyaç duyduğu enerjinin tam iki katı! Yani bırakın enerji tüketmeyi, Ecosia çevre için sürdürülebilir yöntemlerle enerji dahi üretiyor.

Avrupa’nın arama hacminin sadece %0.4’üne sahipken bile böylesine bir etki yaratan bu projeyle ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, sizi direkt Ecosia’nın ana sayfasına alalım.

Kapak Fotoğrafı: Ergita Sela