Doğru Nefesin Çocuk Gelişimine Etkisi

Doğru Nefesin Çocuk Gelişimine Etkisi

Çocuk gelişiminin en zor yanlarından biri de dışarıda olan bitene karşı çocuğu korumak ve bilinçlendirmektir. Marketlerde çocukların göz hizasına denk gelen şekerlemeler, okulda karşılaşılan akran zorbalığı da dışarıda olan bitene dahildir. Karşılaştığı olumlu-olumsuz tüm deneyimler, bebeklik ya da oyun döneminde olan her çocuğun psikolojik, fizyolojik ya da biyolojik gelişimini etkiler. Çocuk gelişiminde doğru beslenme kadar öneme sahip bir diğer konu da doğru nefestir. 

Doğru Nefesin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Doğru Nefesin Çocuk Gelişimine Etkisi
Doğru nefes kullanımının çocuklar üzerindeki etkisi

Fotoğraf: Greg Rosenke

Nefes teknikleri, yetişkinleri olduğu kadar çocukları da olumlu yönde geliştirir. Doğru nefes alan ya da nefes egzersizi yapan çocuklar duygularını daha kolay kontrol edebilir, odaklanma sürelerini uzatarak öz güvenlerini artırabilir, dikkat dağınıklığı gibi olumsuz davranışların önüne geçebilirler. Ve en önemlisi doğru nefesi hepimizden iyi bilen çocuklar, birkaç beslenme değişikliği ile tekrar vücutlarındaki oksijen oranını artırabilir ve stres seviyelerini düzenleyebilirler. Peki, doğru nefesin beslenme ile nasıl bir ilişkisi olabilir, hangi gıdalar nefesimizdeki oksijen oranını etkiler?

Çocuklar Doğru Nefesi Nasıl Unutur?

Doğru Nefesin Çocuk Gelişimine Etkisi
Çocuklar doğru nefes almayı nasıl unutur?

Fotoğraf: Kelly Sikkema

Aslında her insan nefes almayı bilerek dünyaya gelir. Çocuklar, doğru nefesin bütün şartlarını yerine getirir; nefeslerini diyaframlarını kullanarak alırlar, yavaş ve uzun nefes alırlar ve en önemlisi burundan nefes alıp verirler. Ancak beslenme alışkanlıklarımızın değişimi dolaylı yoldan nefes alışımızı etkiler ve çocuklar ister istemez burun nefesini unutur. Bunu 1930’lu yıllarda Diş Hekimi Dr. Weston Price fark eder ve şehirde yaşayan insanların çene yapılarının bozulmaya başladığını belirtir. Dr. Price, bu değişimi beslenme alışkanlıklarının değişmesine bağlar.

Price’a göre asidik forma sahip olan;

  • Paketli hazır yiyecekler,
  • Aşırıya kaçan süt ürünleri,
  • Beyaz şeker içeren tüm gıdalar çocukların burundan nefes almasını zorlaştırır. 

Çünkü içerisinde oksijen barındırmayan, alkali yapıya sahip olmayan, toprakta yetişmeyen ve güneş görmeyen, kısacası insan eliyle üretilen asidik gıdaların sindirimi için daha fazla havaya ihtiyaç duyulur. Bu da burundan nefes almayı zorlaştırır ve ağzın açılmasını mecbur kılar. 

Sürdürülebilir bir geleceğin temeli iklim dostu disiplinlerin çoğalması ve çocukların haklarına saygı duymakla mümkün olur. Birincil hakları olan sağlıklı beslenme alışkanlığı ise hazır üretim ve şeker içeren tüm gıdalardan uzak durarak ve en önemlisi çocukların sağlığına saygı duymayan firmaları desteklemeyerek mümkün olur.

Kapak Fotoğrafı: Edward Cisneros